Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.23 11:28

„Gelbėkit vaikus“ vadovė: vargingiau gyvenantiems vaikams trūksta motyvacijos siekti daugiau

LRT.lt 2017.11.23 11:28

Lietuvoje šiuo metu daugiau kaip 9 000 šeimų stokoja reikiamų socialinių įgūdžių ir materialinės gerovės. Jose auga daugiau nei 19 000 vaikų, kurių kasdienybė, o kartais – ir elementariausia buitis – nėra lengvos. „Gelbėkit vaikus“ pranešime žiniasklaidai, organizacijos vadovė Rasa Dičpetrienė teigia, kad šiems vaikams trūksta ne vien materialinių dalykų, bet ir palaikymo, supratimo bei gerojo pavyzdžio, parodančio šviesesnės ateities galimybes.  

Kai bilietas į kiną – didžiausia prabanga

„Daugeliui iš mūsų pasakymas „neturiu ką valgyti“ reiškia, kad šaldytuve nėra gardaus paruošto maisto. Keliaudami po mažus miestelius, kaimus ar vienkiemius, lankydami šeimas, stokojančias materialinių dalykų, tam tikrų įgūdžių, pamatome, ką iš tiesų reiškia maisto stygius. Šaldytuvas tuščias arba jo nėra. Šalia nėra jokio vandens telkinio. Vaikai neturi šiltų žieminių batų ir, spaudžiant 20 laipsnių šalčiui, avi sportbačius“, – sako R. Dičpetrienė.

Vis dėlto materialinis stygius nėra vienintelė problema. Sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams labai reikia sėkmingų pavyzdžių ir motyvacijos siekti daugiau. Organizacijos vadovės teigimu, sunkiau gyvenantiems vaikams būtina išeiti iš ribų „namai–mokykla“, antraip savo galimybes jie vertins matydami tik vieną ateities vaizdą, perspektyvą.

„Šiems vaikams dažniausiai tenka atsisakyti paprasčiausių klasės ekskursijų, jie niekada nematė jūros, nesilankė sostinėje, nebuvo kine – nepatyrė jokių naujų įspūdžių, nepažino pasaulio. Dažnai net būrelius mokykloje jiems tenka praleisti, antraip su mokykliniu autobusu nespėtų grįžti namo. Visos šios sąlygos sukuria tam tikrą atskirtį: vaikas mato tik vieną aplinką ir jam pradeda atrodyti, kad ir jo gyvenimas bus toks pats. Kam tada stengtis siekti kažko daugiau?“ – retoriškai klausia „Gelbėkit vaikus“ vadovė.

Organizacijos iniciatyva „Spinter tyrimai“ šiemet atliktos apklausos duomenimis, net 10 proc. Lietuvos vaikų per pastarąjį semestrą negalėjo dalyvauti mokyklos išvykoje, nes tėvai tiesiog neturėjo pinigų padengti kelionės išlaidoms, toks pat procentas vaikų dėl pinigų stygiaus nedalyvavo mokyklos organizuojamuose renginiuose.

Ne tik pavieniai atvejai

Vis dar gajus klaidingas įsivaizdavimas, jog sunkiau gyvenančios šeimos, vaikai – tai pavieniai atvejai. R. Dičpetrienės teigimu, tiesa ta, kad tokių atvejų – apstu, ypač mažesniuose miesteliuose ar kaimeliuose.

BNS nuotr.

Siekiant, kad kuo daugiau vaikų turėtų galimybę atrasti, keliauti ir pamatyti kitokį pasaulį, šiemet „Benu vaistinė“ inicijuoja projektą „Pasaulio tyrinėtojai“. Nuo lapkričio 22 d. iki 2018 m. sausio 1 d. Lietuvos gyventojai bus kviečiami prisidėti prie iniciatyvos – aukoti lėšas, kurios bus skirtos organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamų sunkiau gyvenančių šeimų vaikų edukacinėms kelionėms organizuoti. Aukoti žmonės galės pasinaudodami vaistinės lojalumo kortele, įsigydami specialius ženklelius arba projekto interneto svetainėje.

Pasak Rasos Marcinkevičienės, vaistinės vadovės Lietuvoje, idėja inicijuoti tokį projektą kilo kalbantis su „Gelbėkit vaikus“ atstovais apie regionų atskirtį – kaip smarkiai to paties amžiaus vaikų galimybės skiriasi priklausomai nuo jų gyvenamosios vietos ir finansinių galimybių.

„Motyvacija ir tikėjimas tuo, kad ateitis priklauso nuo tavo paties ryžto ir įdedamų pastangų – tam norime įkvėpti vaikus. Pasirinkome kelionių, pasaulio pažinimo idėją – kaip vieną iš geriausių priemonių, parodančių, kiek galimybių atsiveria už namų, kuriuose gyveni, ribos. Praplėstas akiratis ir žmonės, kurie tave palaiko, veikia kaip pats didžiausias įkvėpimas, kuris, tikime, skatins vaikus eiti į priekį ir nebijoti svajoti daugiau“, – apie projekto idėją pasakoja R. Marcinkevičienė.

R. Dičpetrienė taip pat pabrėžia teigiamo pavyzdžio svarbą. Augantys sunkiomis aplinkybėmis vaikai nė nepagalvoja, kad egzistuoja kitokia aplinka, pasaulis yra platesnis ir jiems pasiekiamas, kad likimas didžiąja dalimi priklauso nuo jų pačių įdėtų pastangų.

„Šiems vaikams labai trūksta gerųjų pavyzdžių, paskatinimo, galų gale tikėjimo jais. Kritiškai svarbu tampa ištrūkti iš kasdienės aplinkos – patirti naujų įspūdžių, atradimų, keliauti, sutikti įvairių žmonių.  Tik taip šie vaikai patikės, kad jų gyvenimas irgi gali būti kitoks – šviesesnis ir laimingesnis, jei tik stipriai pasistengs. Tad per šias Kalėdas kviesčiau padėti vaikams patikėti – tai bus pati geriausia ir šilčiausia dovana“, – apibendrina organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi