Lietuvoje

2013.06.11 09:31

Juodosios buhalterijos byloje – V. Uspaskicho paskutinis žodis

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nuo ryto toliau nagrinėja Darbo partijos bylą, jos lyderiui Viktorui Uspaskichui ir kitiems trims kaltinamiesiems beliko pasakyti paskutinį žodį.  

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nuo ryto toliau nagrinėja Darbo partijos bylą, jos lyderiui Viktorui Uspaskichui ir kitiems trims kaltinamiesiems beliko pasakyti paskutinį žodį.

Savo poziciją dėl kaltinimų juodosios buhalterijos byloje Viktoras Uspaskichas yra ne kartą pareiškęs tiek duodamas paaiškinimus teismui (bet atsisakęs atsisakinėti į bet kokius teisėjų ar prokurorų klausimus), tiek beveik po kiekvieno posėdžio dalydamas interviu žiniasklaidai.

Jokios juodosios buhalterijos Darbo partijoje jis neorganizavo, nesukčiavo, visi byloje esantys neoficialios finansinės apskaitos dokumentai sukurti ne Darbo partijos teritorijoje, tikrų jo parašų niekur nėra, ir iš viso – ši byla politinė, oponentams siekiant bet kokia kaina sužlugdyti populiarų politiką. Tokie esminiai nuolat kartojami V.Uspaskicho argumentai.

Savo ruožtu tris dienas baigiamąją kalbą sakęs bylą kuruojantis prokuroras nuosekliai dėliojo argumentus apie tai, kaip Darbo partijoje veikė apgaulingos buhalterijos mechanizmas, o „darbiečių“ lyderis buvo už tai atsakingas.

V. Uspaskichas irgi gali kalbėti nors ir tris dienas. Tačiau kaltinamasis yra minėjęs, kad tardamas paskutinį žodį labai neišsiplės.

Anot V.Uspaskicho, prieš tai kalbėję advokatai visiškai sutriuškino prokuratūros sukurtą šios bylos istoriją. „Teismui reikia faktų ir įrodymų, o jūs nepateikėte nė vieno“, – turėdamas omeny prokurorą, pareiškė kaltinamasis.

V. Uspaskichas pareiškė kalbantis 10 000 Lietuvos žmonių vardu. Jis aiškino, kad Darbo partija buvo kuriama iš nuoširdžios idėjos.

Kaltinamasis kartojo, kad pats prokuroras šio teismo proceso metu ne kartą pripažino, kad slėpti mokesčius ir vesti juodąją buhalteriją „darbiečiams“ nebuvo pagrindinis tikslas. Svarbiausia jiems buvo užimti Lietuvoje valdžią. Prokuratūra tai įvardijo kaip grėsmę nacionaliniam saugumui.

Pasak V.Uspaskicho, toks požiūris prilygsta kaltinimams visų Darbo partijos narių atžvilgiu dėl tėvynės išdavimo. „Galite sulaukti visuotinių neramumų!“, – V.Uspaskichas pagrasino, kad esą nepragrįsti kaltinimai visai politinei organizacijas gali priversti žmones sukilti prieš valdžios ir teisėsaugos institucijas, nes jomis nepasitikės.

Atrodo, V. Uspaskichas yra pasiryžęs teisme išvardyti visus savo nuopelnus Lietuvos ekonomikai, energetikai. Taip pat jis gyrėsi padėjęs atstatyti ne vieną šventovę ir kasmet organizuojantis „Ledų šventę“, kurią pernai „be jokios reklamos“ aplankė 80 000 žmonių.

V.Uspaskichas dar pridūrė, kad sukūrė Lietuvoje apie 4 000 darbo vietų, jo įmonės į valstybės biudžetą yra sumokėjusios apie 1,5 milijardo litų mokesčių. Taip pat jis pridūrė su žmona sukūręs labdaros fondą, kuris parėmė daugybę skurstančių asmenų.

„Turėsit klausyti, prokurore, turėsit!“, – pareiškė V. Uspaskichas, bet po šios replikos sulaukė kolegijos pirmininkės pastabos, kad kaltinamojo baigiamoji kalba sakoma teismui, o jokių asmeniškumų čia negali būti.

Pakalbėjęs apie pusvalandį, V.Uspaskichas tarsi prisiminė, kad jo baigiamoji kalba turėtų būti apie bylą. Kaltinamasis pareiškė, kad bylos medžiagoje nėra nė vieno jo sukurto juodosios buhalterijos dokumento, nėra jokios operatyvinės jo kaltę įrodančios medžiagos.

V. Uspaskichas apgailestavo, jog negali užduoti klausimų teisėjų kolegijos nariams. Kaltinamajam jau dabar įdomu, ką teisėjai darys su visais jam mestais kaltinimais. Politikas sakė suprantantis, kad teismui teks dėl jų pasisakyti nuosprendyje arba apskritai grąžinti šią bylą prokuratūrai. V.Uspaskichas pareiškė, kad teismas, prokuratūra arba Lietuvos vyriausybė jų vardu privalės atsiprašyti Europos Parlamento, kad metė ten atstovų turinčios partijos nariams  kaltinimus dėl sukčiavimo ir juodosios buhalterijos.

V.Uspaskichas prisipažino pykstantis ant buvusios buhalterės Nijolės Steponavičiūtės, kuri teisme jį yra pavadinusi melagiu. V.Uspaskichas atsikirto: esą būtent N.Steponavičiūtė prokuratūrai ir teismui teikė klaidingus duomenis. V.Uspaskichas taip pat apkaltino bylą kuruojantį prokurorą, kad jis keitė N.Steponavičiūtės parodymus taip, kad jie labiau atitiktų bylos medžiagą.

„Prokuroras ne pats sugalvojo susidoroti su Darbo partija. Jam pakišo visus šiuos dokumentus“ – pareiškė kaltinamasis.

Jis vėl pridūrė kategoriškai neigiantis bet kokius jam mestus kaltinimus, pareiškė neturėjęs ir netvarkęs jokių reikalų su pagrindine šios bylos liudytoja N. Steponavičiūte.

V.Uspaskichas prisiminė ir garsiąją Darbo partijos būstinėje atliktą kratą. Kaltinamasis pabrėžė, kad kratos protokole yra įrašyta esminė advokato pastaba, jog partijos teisininkas ir tuometė laikinoji vadovė Loreta Graužinienė šešias valandas nebuvo įleidžiami į krečiamas patalpas.

Kaltinamasis taip pat piktinosi, kad proceso metu liudyti į teismą nebuvo iškviesti keli itin svarbūs liudytojai: Saulius Makselis, Romas Ruškulis, pastarojo žmona. V.Uspaskichas svarstė, kad galbūt tuos asmenis imtų graužti sąžinė, ir jie teismui prisipažintų davę nurodymus buhalterėms klastoti finansinius dokumentus.

V. Uspaskichas aiškino, kad jei būtų žinojęs apie netinkamai tvarkomą Darbo partijos buhalteriją, tiktai užkirstų tam kelią. Pasak kaltinamojo, šiuo atveju netinka posakis, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

„Kaip galima sakyti, kad Vonžutaitė organizavo ir buvo organizuotos grupės dalyvė, jei ji atsirado partijos centrinėje būstinėje vėliau nei Steponavičiūtė?“, – klausė V. Uspaskichas ir tikino, kad atsakymas į šį klausimą turėtų dominti visus šio proceso dalyvius ir teismas.

Kaltinamasis kartojo, kad to laikotarpio pradžioje, kai Darbo partija kaltinama dėl juodosios buhalterijos, nebuvo nei Vitalijos Vonžutaitės, nei Vytauto Gapšio: „Tai yra didžiulis melas ir nusikaltimas iš prokuroro pusės!“

Kaltinamasis aiškino, kad FNTT ir prokuratūra šioje byloje supainiojo Darbo partijos ir Uspaskichų šeimos lėšas. „Pinigai, skirti Padaigai ir Jaruševičiui, buvo mano šeimos lėšos“, – V.Uspaskichas aiškino, kad šias sumas priskyrę Darbo partijos juodajai buhalterijai, specialistai neteko galimybės atlikti bendrus skaičiavimus ir nustatyti tikslius galutinius skaičius.

V. Uspaskichui pakalbėjus ilgiau nei pusantros valandos, paskelbta trumpa pertrauka. Jos metu V. Uspaskichas žadėjo, kad kalbės nebeilgai.

Po pertraukos V. Uspaskichas vėl kalbėjo ne tiek apie bylą, kiek apie Lietuvos politines bei ekonomines peripetijas.

Kaltinamasis net prisiminė kadenciją baigusį prezidentą Valdą Adamkų ir citavo jo žodžius, kad Mažeikių naftos įmonė turi būti perduota amerikiečių kompanijai „Wiliams“.

„O gal iškelsite bylą prezidentei Daliai Grybauskaitei?“, – staiga paklausė paskutinio žodžio sakytojas.

Kaltinamasis pasakojo, kad neseniai prezidentė dalyvavo vienos šilumos ūkio įmonės atidaryme, o netrukus po to pasirašė dokumentus, kad ta įmonė galėtų tiekti vartotojams šilumą.

„Slabo? Negalite iškelti prezidentei tokio dalyko?!“ – išsišoko kaltinamasis V. Uspaskichas.

V.Uspaskichas pareiškė, kad Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą sukūrė Valstybės saugumo departamentas, vykdydamas politinių oponentų užsakymą.

V.Uspaskichas aiškino, kad sąmokslo kūrėjai niekaip negalėjo nieko blogo „prikabinti“ jam asmeniškai, todėl ieškojo jungiamosios grandies. Ja tapo Vitalija Vonžutaitė, įvardijama kaip tarpininkė tarp V.Uspaskicho ir juodosios buhalterijos tvarkytojų. Anot kaltinamojo, teisingai pastebėjo advokatas Arūnas Petrauskas, siūlęs į šią kaltinamąją žiūrėti ne 2013 m., o 2004 m. akimis. „Jauna, nepatyrusi... Apie grožį – skonio reikalas“, – kalbėjo V.Uspaskichas.

Kaltinamasis aiškino, kad eidamas Darbo partijos vadovo pareigas būdavo labai užsiėmęs, kartais dėl darbotvarkės intensyvumo jis net neturėdavo laiko išgerti kavos puodelio. Todėl V.Uspaskichą stebina, kad kažkas galvoja, jog būdamas toks užimtas jis dar turėjo laiko organizuoti juodąją buhalteriją ir viskam vadovauti.

„Ar jūs galvojate, kad aš esu supermenas, kažkoks skraidantis betmenas? Aš esu normalus žmogus!“ – tikino kaltinamasis.

Kaltinamasis svarstė, kad teisėjai nuosprendyje tikrai negalės parašyti, jog Uspaskichas yra supermenas, galintis vykdyti darbus už šimtą žmonių: „Ne, esu normalus, psichiškai normalus žmogus!“

V.Uspaskichas piktinosi, kad rinkimai į Seimą ir savivaldybių tarybas Lietuvoje vyksta laidotuvių nuotaikomis. Jo teigimu, kitose šalyse rinkimai yra šventė. Mūsų šalyje kitaip, nes politikams draudžiama linksminti rinkėjus.

„Nejaugi jūs galvojate, kad už kažkokį sausainuką ar Žvagulio dainą parsiduos žmogus? Ne!“ – pats paklausė ir pats atsakė kaltinamasis.

V.Uspaskichas kategoriškai atmetė visus kaltinimus, susijusius su Darbo partijos santykiais su dienraščiu „Respublika“ ir savaitraščiu „Laikas“. Kaltinamasis neigė prokuratūros versiją, kad „darbiečių“ užsakymas už dyką dalyti dienraštį potencialiems rinkėjams buvo tam tikra korupcijos forma, o savaitraštis apskritai buvo Darbo partijos ruporas.

Ne itin nuosekliai kalbėjęs, nuo temos prie temos šokinėjęs politikas vėl prabilo apie savo nuopelnus Lietuvai. „Ta mano tarnystė žmonėms yra nuoširdi, aš tą įrodžiau faktais ir darbais“, – kartojo kaltinamasis.

V.Uspaskichas kartojo ir apie tai, kad jei Darbo partijoje ir buvo organizuota juodoji buhalterija, tai darė ne jis, ne V.Gapšys ir ne V.Vonžutaitė.

V.Uspaskichas prasitarė, kad jo paskutiniam žodžiui pabaigti užteks gero pusvalandžio, tačiau teisėjų kolegijos pirmininkė paragino kaltinamąjį atsikvėpti ir grįžti į teismo tribūną po pietų pertraukos 13 val.

Beje, į teismo tribūną pirmadienį irgi besiruošiantis stoti kitas kaltinamasis, naujosios Darbo partijos (leiboristų) vadovas V. Gapšys per posėdžio pietų pertrauką sakė, kad jo kalba užtruks apie pusvalandį. V. Gapšiui akivaizdu, kad teismas turės jį išteisinti dėl visų kaltinimų.