Lietuvoje

2017.11.22 16:50

Ambasadorius: popiežiaus vizitas Lietuvoje būtų svarbiausias 25-erių metų įvykis

BNS 2017.11.22 16:50

Popiežius Pranciškus kitąmet planuoja apsilankyti Lietuvoje, BNS trečiadienį patvirtino prezidentūra. Planuojamas popiežiaus vizitas Lietuvoje būtų reikšmingiausias ne tik metų, bet pastarųjų 25–erių metų įvykis, sako Lietuvos ambasadorius prie Šventojo Sosto.

„2018 metų rudenį numatomas popiežiaus Pranciškaus vizitas į Lietuvą. Vatikanas artimiausiu metu turėtų paskelbti tikslią vizito datą ir statusą“, – atsakydama į BNS klausimą, patvirtino prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Arkivyskupas Gintaras Grušas spaudos konferencijoje negalėjo patvirtinti, kad popiežiaus vizitas įvyks konkrečiai rudenį. Pasak jo, šiuo metu vsos detalės dar tik derinamos. 

Atsižvelgdamas į popiežiaus keliavimo patirtį, jis teigė, kad vizitas galėtų užtrukti maždaug dieną. Popiežius Jonas Paulius II Lietuvoje lankėsi 4 dienas. 

„Proga nuostabi – Baltijos šalys švenčia šimtmetį. Taip pat su Vatikanu kitais metais švenčiame mūsų santykių atstatymo 25-metį“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo prezidentė. 

Pasak jos, vizitas galbūt bus valstybinis. „Tai bus didžiulė dovana Lietuvai ir mūsų kaimynams“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, tiksli vizito data turėtų paaiškėti maždaug gruodį. 

„Ypatinga šimtmečio dovana Lietuvai – kitais metais laukiame Popiežiaus Pranciškaus!“, – „Facebook“ paskyroje džiaugėsi prezidentė.

Estijos žiniasklaida šią savaitę pranešė apie galimą Šventojo Tėvo vizitą į Taliną.

„Džiaugiuosi ir dėkoju už šią didžią pagarbą mūsų kraštui!“, – feisbuko paskyroje parašė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Jeigu [vizitas] tikrai įvyktų, mano šventu įsitikinimu, tai būtų svarbiausias 2018 metų, o gal ir paskutinių 25-erių metų įvykis“, – BNS sakė ambasadorius Petras Zapolskas.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad vizitas dar tik planuojamas, todėl anksti kalbėti apie galimą jo žinią, detales ar datas.

„Kadangi mes šnekame dar apie planuojamą dalyką, tai kai Vatikano tarnybos praneš apie vizitą, jeigu praneš, tai bus pranešta ir žinia“, – BNS paklaustas, su kokia žinia į Lietuvą galėtų atvykti pontifikas, kalbėjo ambasadorius.

„Popiežius yra viltis. Mums visiems reikia vilties“, – pridūrė jis.

Pasak P. Zapolsko, popiežiaus vizitai skiriasi nuo kitų aukštų užsienio svečių vizitų, jie paprastai susideda iš valstybinės dalies, taip pat visuomeninės dalies, bažnytinių ceremonijų.

„Popiežius yra vienas pasaulyje, tokiems vizitams skiriamas ypatingas dėmesys ir pasirengimas. Detalių, kaip žinia, prieš vizitus paprastai neatskleidžiama“, – kalbėjo ambasadorius.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jis sakė negalintis pasakyti, kada šis vizitas gali būti patvirtintas.

Argentinoje gimęs 80-metis Jorge Mario Bergoglio popiežiumi tapo 2013 metais. Per vienas pirmųjų savo darbo dienų pontifikas atsisakė specialaus limuzino su vairuotoju.

Liberalesnių pažiūrų popiežius pasižymi gailestingumo, atjautos skurstantiems ir tolerancijos idėjomis.

Lietuvoje pontifikas vienintelį kartą lankėsi 1993 metais, praėjus keliems metams po to, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę. Tada šalyje viešėjo popiežius iš Lenkijos Jonas Paulius II.

Jis tuomet lankėsi Vilniaus arkikatedroje, prie Aušros vartų, meldėsi Antakalnio kapinėse prie Sausio 13-osios ir Medininkų aukų kapų. Šventasis Tėvas taip pat aukojo mišias Vingio parke, buvo susitikęs su lenkų bendruomenės atstovais.

Be to, Jonas Paulius II lankėsi Kaune, Kryžių kalne netoli Šiaulių, Šiluvoje.

2011 metų Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis, Romos katalikų tikėjimą išpažįsta 77 proc. šalies gyventojų.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.