Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.22 08:30

Paaiškino, kodėl A. Gelūnas pasitraukė iš Seimo kultūros komiteto

Pertvarkymai Seimo komitete nepraėjo be skandalų ir nesusipratimų. Viena iš paslaptingiausių istorijų tapo liberalų atstovo Arūno Gelūno pasitraukimas iš Seimo kultūros komiteto, kuriam pirmininkauja valstiečių žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Patraukti Gelūną“

Skilus Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai Seime prasidėjo nauja komitetų sudėties dėlionė ir joje prieš tai tris vicepirmininkų postus gavę liberalai liko su dviem postais. Vieno iš jų – aplinkos apsaugos, biudžeto ir finansų arba kultūros – reikėjo atsisakyti.

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime vadovo Eugenijaus Gentvilo teigimu, R. Karbauskis seniūnų sueigos metu jam įsakmiai liepė „patraukti Gelūną“. Pats A. Gelūnas svarstė, kad galbūt komiteto pirmininkui užkliuvo tai, kad jo pavaduotojas kartais sukritikuoja sprendimus ir oponuoja tam tikrais klausimais. „Buvo jo pasakymas, kad turime per daug vicepirmininkų. Ir tai yra tiesa. Bet jis pasakė: jūs neteksite Gelūno“, – pasakojo E. Gentvilas, teigdamas, kad iškart nusistebėjo, jog R. Karbauskis sprendžia už liberalus. Jo teigimu, šią R. Karbauskio citatą apie „patraukiamą Gelūną“ girdėjo ir kiti seniūnų sueigos dalyviai.

„Perpasakojau tą pokalbį su Karbauskiu Gelūnui, ir jis pasakė – viskas tvarkoje, tada aš einu į Švietimo ir mokslo komitetą“, – teigė Liberalų sąjūdžio lyderis Seime.

Tuo tarpu kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis bendrame Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Socialdemokratų darbo frakcijų posėdyje pirmadienį apgailestavo, kad liberalai apsisprendė atsisakyti kultūros srityje žinomo ambasadoriaus prie UNESCO, buvusio kultūros ministro A. Gelūno posto Kultūros komitete.

„Lieka tik stebėtis, kodėl Liberalų sąjūdžio frakcijai Simono Gentvilo postas Aplinkos apsaugos komitete ir Kęstučio Glavecko postas Biudžeto ir finansų komitete pasirodė svarbesni. Kartu tikiuosi, kad Liberalų sąjūdžio frakcija dar kartą apmąstys esamą situaciją ir padarys kitą pasirinkimą“, – antradienį išplatintame pranešime cituojamas R. Karbauskis.

BNS nuotr.

E. Gentvilas: sudarytos tokios sąlygos

E. Gentvilą nustebino R. Karbauskio išplatinto pranešimo tonas. Jo teigimu, keista stebėtis, kad A. Gelūnas traukiasi iš komiteto, kai pats pasakai, kad jis turi netekti pirmininko pavaduotojo posto. „Reikia pripažinti, kad Gelūnui nebuvo siūloma išeiti iš to komiteto, bet sudarytos tokios sąlygos, kad jis turėjo išeiti“, – teigė E. Gentvilas.

„Karbauskis dažnai pasako savo nuomonę... Čia gal yra žmogaus nesugebėjimas kažkaip diplomatiškiau išsireikšti“, – svarstė jis, pabrėždamas, kad raginimą „patraukti Gelūną“ girdėjo ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei vicepirmininkas Arvydas Nekrošius ir kitų frakcijų vadovai. E. Gentvilo teigimu, valstiečiai žalieji turi rimtų problemų su faktų pripažinimu. „Pradedant nuo Gretos Kildišienės istorijos ir baigiant šiandienos pareiškimais, aš matau, kad valstiečiai laikosi pozicijos – dėl visko kalta opozicija ir žiniasklaida“, – sakė E. Gentvilas. Kalbėdamas apie vietų komitete dalybas Seimo liberalų lyderis pabrėžė, kad Liberalų sąjūdis frakcijoje turi trylika narių ir gali juos skirti į bet kurį komitetą. „Čia jau valstiečių problema, kaip tas suplyšusias kelnes prisidengti“, – ironizuodamas apie bandymą išsaugoti daugumą komitetuose teigė jis.

G. Landsbergis: antakius pakėlė maždaug pusė salės

Seniūnų sueigoje dalyvavęs Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis patvirtino, kad R. Karbauskis išties viešai pareiškė, kad liberalai turi „patraukti Gelūną“ ir šis pareiškimas nustebino beveik visus sueigos dalyvius. „Taip, visiškai taip“, – klausiamas apie formuluotę sakė G. Landsbergis. „Man rodos, kad žodynas buvo netgi griežtesnis. Antakius pakėlė maždaug pusė salės, nes raginimas buvo, kad reikės patraukti Gelūną“, – pasakojo TS-LKD lyderis.

„Liberalai ėmė kelti klausimą kodėl, ir tada jis pradėjo aiškinti, kad čia yra kvotų perskirstymas, ir mes nusprendėm, kad jums geriausia bus patraukti Gelūną“, – pridūrė G. Landsbergis. Jo teigimu, R. Karbauskis seniūnų sueigos metu siūlė keitimus ne tik liberalams, bet ir socialdemokratams, kurių atstovei Ramintai Popovienei liepta iš Švietimo ir mokslo komiteto pereiti į Kultūros komitetą pas R. Karbauskį.

„Jūs patrauksit Popovienę iš švietimo komiteto į kultūrą. Ir mes padarysim ją pavaduotoja“, – R. Karbauskio dėstymą perpasakojo G. Landsbergis. G. Landsbergis mano, kad valstiečiai žalieji iš anksto susidėliojo galimus variantus ir susirinkus frakcijų seniūnams tiesiog ėmė nurodinėti, kas ir kur turėtų būti patraukti. „Jie nesiūlė patraukti Gelūno iš komiteto, tik iš pavaduotojo posto. Bet man sunku paaiškinti, kodėl jie nusitaikė būtent į Gelūną. Gal manė, kad Aplinkos apsaugos komitete esantis Simonas Gentvilas dėl giminystės Eugenijui Gentvilui bus nepatrauktas, Kęstučio Glavecko postas pagal statutą skirtas jam. Galbūt jie taip skaičiavo“, – svarstė konservatorių lyderis.

BNS nuotr.

R. Karbauskis: aš sakiau, kad jūs tikriausiai priimsite sprendimą dėl Gelūno

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos lyderis R. Karbauskis stebėjosi, kad sklinda kalbos apie jo įtaką liberalų sprendimui. „Tai yra melas. Aš visai ne tai sakiau. Aš sakiau, kad jūs tikriausiai priimsite sprendimą dėl Gelūno“, – aiškino valstiečių žaliųjų frakcijos Seime vadovas. „Tikriausiai“, – pabrėžė jis.

„Aš galiu parodyti liudininkus, kurių yra daugiau negu jų, kurie pasakys, kad aš taip nesu sakęs. Kaip aš galiu liepti? Nu teoriškai, įsivaizduokit, teoriškai, kaip aš galiu liepti patraukti komiteto pavaduotojo pirmininką iš kitos frakcijos?“, – retoriškai klausė R. Karbauskis. „Nesuprantu, kiek jiems reikia vaidinti... Nesuprantu, ką jie vaidina iš savęs“, – piktinosi jis. Paklaustas, ar nejaučia antipatijos buvusiam Kultūros komiteto vadovo pavaduotojui A. Gelūnui, R. Karbauskis stebėjosi tokiais teiginiais.

„Jūs juokaujat? Jūs juokaujat?.. Ponui Gelūnui melavo ponas Gentvilas, kad aš daviau nurodymą, kad jie turi pakeisti būtent šį komiteto vicepirmininką“, – sakė R. Karbauskis, pabrėždamas, kad dar ir po kurio laiko Seimo pirmininko kabinete pareiškė, kad jis tikrai nenurodinėja liberalams, ką patraukti. „Aš galiu pasakyti labai sąžiningai, aš tikrai džiaugiuosi šituo pavaduotoju. Jei aš turėčiau būti kažkokiam tai renginyje, jis pavaduoja, ir žinau, kad tą darbą puikiai padarys. Jis turi patirtį, jis diplomatas“, – buvusį pavaduotoją komitete gyrė R. Karbauskis.

Užsiminus, kad G. Landsbergis dar papasakojo ir apie įsakmius reikalavimus dėl socialdemokratės R. Popovienės vietos komitete, R. Karbauskis atsakė kritika pačiam konservatorių lyderiui. „Kada Landsbergis šiandien, prie mūsų, va, mes Seime stovėjom visa eilė žmonių ir matėm, kaip jis ant Audroniaus Ažubalio rėkė. Mes negirdėjom, ką jis rėkė, bet taip pirštu įsakmiai rodė. Aš nesu niekada niekam įsakmiai pirštu rodęs ir sakęs“, – dėstė valstiečių žaliųjų lyderis, pabrėždamas, kad Seime tikrai niekam nėra įsakmiai nurodinėjęs.

„Tai visiškai ne mano stilius“, – pabrėžė jis. „Kad Landsbergis, pats būdamas tokiu, vaidina, kad kiti yra tokie, tai čia, atleiskit, jo problema. Niekada gyvenime nesu niekam įsakinėjęs. Aš žinau šitą istoriją, kad kuriama apie mane pasaka, kad aš kažkaip įsakmiai vadovauju. Tai Landsbergis šneka apie save. Jis tegul į save pasižiūri veidrodyje ir tada šneka“, – griežtai nukirto R. Karbauskis. „Jis galvoja, kad aš toks kaip jisai, bet aš taip niekada nedariau ir nedarysiu. Jūs galite mūsų frakcijos žmonių paklausti, ar aš kada esu pakėlęs balsą, įsakmiai kažką pasakęs... Niekada“, – konstatavo jis.

Teigia išdėstęs visas galimybes

R. Karbauskio teigimu, seniūnų sueigos metu jis tiesiog išdėstė tokias galimybes, kurios buvo logiškai paskaičiuotos. „Seimo pirmininko kabinete, susirinkimo metu, aš kalbėdavau kaip analitikas, aš gi šaškininkas esu profesionalus. Aš paprasčiausiai labai greitai viską sustatau į savo vietas“, – kalbėjo jis. „Jeigu nori turėti pavaduotoją, tai turi turėti arba Biudžeto ir finansų komitete, kur yra Glaveckas, arba Aplinkos apsaugos, kur yra Gentvilas, arba Kultūros komitete, kur yra Gelūnas“, – liberalų opcijas dėstė R. Karbauskis. „Aš išdėsčiau, kokios yra alternatyvos“, – gynėsi jis, pabrėždamas, kad valstiečiai žalieji galėjo priimti ir kitus variantus, jei liberalai būtų pateikę kitokį siūlymą.

„Čia ne filosofija, čia reikia logiškai mąstyti. Glaveckas arba Gelūnas, trečio varianto nebuvo, nes paprasčiausiai žmogaus nebuvo“, – kalbėdamas apie galimus pokyčius komitetuose teigė R. Karbauskis, pabrėždamas, kad R. Popovienė yra buvusi mokytoja, kad galėtų dirbti ir Kultūros komitete.

„Kaip gali kitos frakcijos vadovas pasakyti, kas iš kitos frakcijos turi pasikeisti... Čia nelogiška. Juokinga tiesiog. Aš suprantu, kad bendram kontekste, prie to, kad iš tikrųjų yra renkami parašai dėl Vytauto Juozapaičio apkaltos. Yra pateikta medžiaga Etikos ir procedūrų komisijai dėl pastovių ir didžiulių interesų konfliktų Juozapaičio, tai jie tuos dalykus sujungia į vieną ir bando parodyti, neva, Karbauskis bando atsikratyti visų su kultūra susijusių žmonių. Juk Juozapaičio klausimu niekas nekelia klausimų apie jo nekompetenciją. Kelia klausimus apie interesų konfliktus – dukters, žmonos, sūnaus nedeklaravimą. Nedeklaruoti interesai dviejose organizacijose, kurioms priklauso“, – V. Juozapaičio apkaltos istoriją kaip kaltinimų jam motyvą nurodė R. Karbauskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi