Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.21 14:38

Potvynis Klaipėdoje: vandens pabūgę gyventojai miegojo automobiliuose

Palei Danę Klaipėdoje įsikūrę gyventojai išgyveno bemiegę naktį vis dirsčiodami pro langą ir stebėdami, kaip stipriai pakilęs vandens lygis. Pirmadienio vakarą klaipėdiečius pasiekė žinutė, jog vanduo Danės upėje pavojingai kyla, o ypač reikėtų saugotis šiaurinėje dalyje gyvenantiems miestiečiams.

„Jau 20 val. mano kiemas užsemtas buvo. Tai greitai mašina išvažiavau. Naktį praleidau mašinoje, nemiegojau, koks čia miegas, žiūrėjau, kas dedasi. Apie 4 val. ryto vanduo nuo takelių jau buvo nuslūgęs, ėmė mažėti, o ryte vėl pradėjo daugėti“, – kalbėjo prie Danės esančiuose Baltijos soduose gyvenantis klaipėdietis.

Jo kaimynas išskubėjo pavedžioti šunį, mat baiminasi, kad vėliau iš kiemo nebeišbris.

LRT skaitytojas Romanas dalinasi užlietos Klaipėdos apylinkių vaizdais:

„Vedu šunį pasivaikščiot, paskui neįbrisiu į namą ir aš. O kur dingti? Kur eiti? Neturiu kur, maisto turiu, būsiu namie.

Maždaug prieš dešimt metų panašiai buvo, plaukė viskas, mano kieme buvo lygiai metras vandens, kol kas dar vos vos, bet išbridau su botais. Šiąnakt kelis kartus kėliausi žiūrėti, ar mašiną vežti iš kiemo, ar ne, praėjusį kartą paskendo. Ką padarysi, kad tokią vietą išsirinkome gyventi, nebepakeisi“, – sakė senolis, kurio namo rūsys apsemtas jau kurį laiką dėl gausių pajūrį skalaujančių liūčių.

Nuskandino avilius

Sodų gyventojas Justinas baiminasi, jog vanduo į paviršių sukels fekalijas, tuomet esą apskritai bus baisu.

Justinas pamena įvykius prieš dešimt metų, kai ties Darbėnais buvo išlaužta damba, vanduo pakilo ir pasiekė kelias eiles palei Danę išsirikiavusių namų.

„Atvažiavau, mano visi aviliai buvo į gilumą suversti, obelų šakos, kurios supjaustytos, palei tvorą, viską „važiavo“, nežinia, kur. Neberadau augalų, paruoštų sodinti, išplaukė viskas. Vien dėl bičių tuomet patyriau apie 20 tūkstančių litų nuostolį. Dabar jau jų mažai beturiu, pernai pats Dievulis sumažino, išmirė kelios šeimos“, – 2005 metų stichiją pamena Justinas, tuomet toje pačioje vietoje turėjęs sodo namelį, o dabar čia išdygęs gyvenamasis namas. Pasimokęs iš situacijos vyras pasakoja pamatavęs ir pakėlęs grunto lygį, kad išvengtų galimų grėsmių.

Pakilęs upės lygis

Danės upė šiuo metu pakilusi apie 80 centimetrų, o ties Kuršių marių žiotimis – apie pusmetrį. Į įvykio vietą atvykę aplinkosaugininkai stebėjo apstulbę, tačiau, jų teigimu, nieko čia nepadarysi, belieka laukti, kol vanduo nuslūgs, esą, sistema tiesiog nepriima tokio didelio kiekio vandens.

Kaip teigiama, kol kas gyventojai rimtesnių nuostolių nepatyrė – užlieti rūsiai, namų įėjimai, tačiau rizika išlieka pakankamai didelė.

Uostamiesčio meras V. Grubliauskas socialiniame tinkle informavo apie antradienio nakties įvykius Klaipėdoje. Dėl saugumo buvo išjungtas apšvietimas palei Danę apšviestuose dviračių takuose. Didžiausias pavojus, kaip buvo skelbiama žinutėje, kyla Mažojo kaimelio, Veterinarijos gatvės ir Tauralaukio gyventojams. Užlietas gali būti ir Senamiestis. Vanduo apsėmė dalį Klaipėdos universiteto Botanikos sodo.

„Toks vaizdas – kaip iš kokio fantastinio filmo, bet tai vyksta čia ir dabar, Klaipėdoje“, – rašė meras.

Apie gresiantį pavojų ir atkeliausiantį didelį kiekį vandens uostamiesčio meras žinių gavo iš anksto, kai buvo informuotas, jog itin pakilęs Kretingoje esančios upės Akmenos lygis. Dėl patvinusios upės stipriai nukentėjo sodyba „Vienkiemis“, vanduo paskandino pirtis, vaikų žaidimų aikšteles, išgelbėti nepavyko kai kurių gyvūnų.

Pirmadienį Klaipėdos meras dėl potvynio grėsmės atšaukė kelionę į Briuselį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi