Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.20 14:40

A. Veryga laukia interpeliacijos klausimų

Pirmadienį susitikę opozicinės frakcijos nusprendė rengti apkaltą sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Ministras pats žada visus atsakymus pateikti, kaip to reikalauja procedūros.

„Seimo opozicija turi teisę inicijuoti interpeliaciją bet kuriam ministrui, tad jie šia savo teise ir naudojasi. Ministras A. Veryga mielai atsakys į visus interpeliacijos klausimus, kai jų sulauks. Tokiais atvejais klausimai turi būti pateikiami laikantis nustatytos tvarkos, tad ir atsakymai bus pateikti išlaikant reikiamas procedūras“, – sakoma ministerijos BNS pateikdame komentare.

Su pačiu A. Veryga BNS susisiekti nepavyko.

Interpeliacijos klausimus dar bus bandoma suderinti tarp opozicinių frakcijų, BNS sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis. Pasak jo, preliminariai planuojama ministrą klausti dėl situacijos su receptiniais vaistais, taip pat dėl sprendimo nuo sausio 1 dienos nekelti atlyginimų medikams, dėl politinio pasitikėjimo asmenų įdarbinimo bei spaudimo Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovams trauktis iš pareigų.

„Buvome susitikę apsitarti dėl situacijos, visos frakcijos daugiausiai priekaištų iš visų ministrų turi sveikatos apsaugos ministrui. Vieningai nusprendėme rengti klausimus ponui Verygai ir pradėti apkaltos procedūrą“, – sakė Mišrios Seimo grupės narys Bronius Matelis. Pasak jo, susitikime dalyvavo liberalai, konservatoriai, „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai.

DELFI primena, kad naujausias skandalas prasidėjo padaugėjus pranešimų apie padažnėjusius atvejus, kai anksčiau be receptų vaistus įsigydavę žmonės sužinojo, jog iš tikrųjų jie gali būti perkami tik su receptu. Sveikatos apsaugos ministerija mano, kad vaistinių ydą parduoti receptinius vaistus be recepto išryškino jų tikrintojai, vadinami slaptais pirkėjais. Tokie kontrolieriai vaistinėse gali lankytis nuo lapkričio. Iki šiol atlikti kontrolinių pirkimų vaistinėse neleido galiojantys teisės aktai, kurie nurodė, jog prieš neplanuotą patikrinimą apie tai turi būti pranešta iš anksto.

Sprendimą atšaukė

DELFI primena, kad penktadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kurio metu vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, toks sprendimas priimtas įvertinus vaistinių veiklos trūkumus, susikaupusius per daugybę metų, kurie išryškėjo nuo lapkričio įsigaliojus naujovėms, nors iki šiol dar nė vienoje vaistinėje nebuvo apsilankęs joks slaptas pirkėjas, rašoma ministerijos pranešime spaudai.

„Su ekspertais nusprendėme, kad šiuo atveju geriausias sprendimas būtų taikyti pusmečio pereinamąjį laikotarpį, kurio metu visi galėtų deramai pasiruošti pokyčiams. Pirmiausia, reikia nuraminti pacientus – jie neturėtų nerimauti, nes vaistų išdavimo ir išrašymo taisyklės nesikeitė. Jos – tokios pat, kaip iki šiol. Skirtumas tik tas, kad iki šiol vaistinės jų nesilaikė, o dabar nusprendė tai daryti kruopščiai, bijodamos slaptų pirkėjų vizitų. Tad raginame pacientus pasitarti gydytojais, pasirūpinti reikiamais receptais“, – sako ministras A. Veryga.

Per šį laikotarpį, bus sudarytos lankstesnės galimybės pacientams, nepatiriant nepatogumų, įsigyti reikiamus vaistus. Pavyzdžiui, numatyta įdiegti naujoves, kurios leistų gydytojams prasitęsti receptus telefonu, sudaryti galimybes vaistininkams tam tikrais atvejais patiems pratęsti receptus arba skirti receptinius vaistus. SAM teigimu, kad pastarosiomis dienomis paaiškėjo, jog dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams, nors privalėjo tai daryti. Tuo tarpu VVKT viršininkas Gintautas Barcys sako, kad dar nė vienoje vaistinėje nebuvo atlikti kontroliniai pirkimai (slaptų pirkėjų vizitai), kurie atliekami tik gavus skundus arba kitos institucijos pavedimą ar prašymą patikrinti konkrečius atvejus.

„Atkreipiame dėmesį, jei vaistinėse apsilankę slapti pirkėjai fiksuos kokių nors pažeidimų, vaistininkams pusmetį bus taikomi tik įspėjimai, o ne piniginės baudos. Mūsų tikslas nėra bausti, mes norime, kad pacientai gautų kokybiškas farmacines paslaugas, konsultacijas, tad esame pasirengę bendradarbiauti ir konsultuoti pacientus bei vaistines“, – sako G. Barcys. Jo teigimu, vaistininkai irgi turėtų būti budrūs – VVKT slapti pirkėjai neprašo susimokėti baudų prie kasos, tad jei taip nutinka, reikėtų kreiptis į policiją.

Ministras taip pat užsiminė, kad planuojama sukurti darbo grupę su šeimos gydytojais, ligonių kasomis, Farmacijos departamentu, kur būtų aptariamos galimybės įvesti šeimos gydytojų telefonines konsultacijas, kurių metu galima būtų pratęsti receptą kompensuojamiems arba nekompensuojamiems vaistams. DELFI primena, kad vaistinės iš gyventojų receptų dėl receptinių vaistų pradėjo atidžiau prašyti po to, kai įsigaliojo tvarka leidžianti vaistines tikrinti slaptiems pirkėjams. Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad receptinių vaistų nepadaugėjo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi