Lietuvoje

2017.11.17 12:35

Kineziterapeutas P. Dubrovskis: svarbiausia – atsakingas požiūris į kūną ir sportą

LRT.lt2017.11.17 12:35

Technologijos pastebimai keičia ir jaunosios kartos įpročius, kuomet vis daugiau laiko praleidžiama prie kompiuterio, televizoriaus ar telefono ekrano. Dėl šių priežasčių mažėja laikas, skiriamas sportui ir aktyviai fizinei veiklai, o to pasekmė – vis ankstyvesniame amžiuje pasireiškiantys negalavimai, teigiama pranešime spaudai. Apie šiuolaikinį jaunimą kamuojančias sveikatos problemas, jų sprendimo būdus ir patirtis dirbant su profesionalais pasakoja sporto kineziterapeutas Piotras Dubrovskis.

Anot jo, sportuojantys žmonės Lietuvoje elgiasi nevisai taisyklingai – dauguma jų tikrinasi fizinę sveikatos būklę pas šeimos gydytojus, nors turėtų apsilankyti pas sporto kineziterapeutus, kurie, atsižvelgdami į sporto šaką, parinktų tinkamiausią gydymą.

Kas yra kineziterapija? „Tai pagrindinis sporto traumų gydymo, reabilitacijos ir prevencijos metodas, kuris remiasi tiksliu paciento ištyrimu. Tokiu būdu išaiškinamos silpnos kūno vietos ir tik tada taikomas gydymas, parenkami tiksliniai pratimai“, – pasakoja nacionaline ledo ritulio rinktine besirūpinantis P. Dubrovskis.

Kalbėdamas apie vaikų ir jaunimo sveikatos būklę, P. Dubrovskis išskiria nugaros ir kaklo srities problemas. „Šiuolaikiniai vaikai, jaunimas šiek tiek kenkia sau dėl propaguojamo pasyvaus gyvenimo būdo – jų kasdienybėje mažai fizinio aktyvumo. Skausmų, kuriais jie skundžiasi, neturėtų būti, jei moksleiviai taisyklingai ir pakankamai sportuotų.“

P. Dubrovskis pabrėžia, kad kūno kultūros pamokų lankymo užtektų gerai savijautai palaikyti, jei jų programos būtų grindžiamos kineziterapija: „Pamačius, kad mokyklose sportuojantiems vaikams nėra skiriama pakankamai dėmesio, vienas paprasčiausių būdų tėvams – nukreipti savo atžalas į sporto būrelį. Ten jie atliktų bendro lavinimo pratimus, kurie skatina jų raumenyną augti, taisyklingai formuotis.“

Be to, jei yra galimybė, jauniems žmonėms reikėtų pasitikrinti, kuriems raumenims galima duoti daugiau apkrovos, o kuriems – mažiau: „Kūnas turi būti subalansuotas. Galima pritaikyti keletą funkcinių testų, kurie padeda išsiaiškinti, kokių problemų turite ir ar galite sportuoti pilnu tempu.“

„Skirdami daugiau dėmesio savo kūnui sportuosite ilgiau“, – garantuoja P. Dubrovskis ir priduria, kad tokie moksliniai tyrimai padeda išsiaiškinti priemones, technikas, kurias reikia taikyti kiekvienam žmogui individualiai, o sportininkų sveikatos būklė ilgainiui tik gerėja, tampa stabilesnė.

Kineziterapijos specialistai į kūną žvelgia plačiau ir nusiskundimų priežastis tiria atidžiai: „Jei pacientui skauda nugarą, nebūtinai turime pradėti nuo jos gydymo. Visų pirma reikia išsiaiškinti, kokia yra to skausmo priežastis. Mes vertiname visą kūną, nes kartais problema būna visai ne nugaroje, o, pavyzdžiui, čiurnose, tad parinkus tam tikrus pratimus po kurio laiko nugaros skausmų nebelieka“, – sako specialistas.

„Yra žaidėjų, kuriems fizioterapija, masažai tiesiog nereikalingi ir jie jų nepripažįsta. Tuo tarpu kiti nori šių prevencijų kasdien. Tai priklauso nuo emocinio fono, žmogaus būdo“, – pasakoja specialistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.