Lietuvoje

2017.11.14 17:57

Skandalas dėl paminklo Antakalnio kapinėse: ar neraudona žvaigždė yra sovietinė?

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2017.11.14 17:57

Vilniaus Antakalnio kapinėse yra teritorija, skirta Antrojo pasaulinio karo veteranams laidoti. Ir joje greičiausia šiemet buvo perlaidoti žmonių palaikai – teigiama, Antrojo pasaulinio karo karių, nors šitos informacijos niekas neturėjo galimybės patikrinti, nes apie perlaidojimą neinformuota nei savivaldybė, nei Kultūros ministerija. O jų paminklą puošia penkiakampė žvaigždė, tiesa, ne raudona.

Šiemet Kultūros paveldo departamentą (KPD) pasiekė informacija, kad Antakalnio kapinių sklype, kuris prieš kelerius metus, anot KPD direktorės Dianos Varnaitės, prie greičiausia ankstesnės valdžios, buvo paskirtas laidoti Antrojo pasaulinio karo veteranus, yra įrenginėjama kapavietė ir statomas paminklas ne tomis sąlygomis, kokiomis čia tai leidžiama daryti.

Ne pagal taisykles

Čia perlaidoti, kaip teigiama, Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikai. Tai padarė Lietuvos karo istorijos asociacija „Užmiršti kariai“, o palaikai buvo perkelti esą iš Švenčionių rajono.

„KPD pradėjo aiškintis šią informaciją, nes Lietuvoje galioja nuostata, įtvirtinta Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, kad užsienio valstybėms reikšmingas paveldas tvarkomas pagal specialias taisykles. Taip pat yra kultūros ministro įsakymu patvirtinta tvarka, kaip sprendžiami tie atvejai, kai tvarkomos užsienio šalims reikšmingos istorinės vietos. Pastaraisiais metais dažniausiai susiduriama, kad šios taisyklės taikomos Antrajame pasauliniame kare žuvusių sovietinių karių kapavietėms, randamoms naujai ar esamų pertvarkymui“, – kalbėjo D. Varnaitė.

Pradėję tikrinti gautą informaciją paveldosaugininkai išsiaiškino, kad kapavietė išties įrengta, o paminklas papuoštas, jų teigimu, sovietine simbolika. Norėdami perlaidoti palaikus asmenys ar organizacijos privalo tai suderinti – kreiptis į kapinių šeimininkus, o tai yra konkretaus miesto ar rajono savivaldybę, kuri savo ruožtu praneštų Kultūros ministerijai ir paprašytų pritarimo.

Šiuo metu KPD vykdo administracinį tyrimą, kviečia pasiaiškinti asociacijos „Užmiršti kariai“ atstovus.

Informacinė ataka

„Šiame kontekste aš esu visiškai tikra, kad tai yra tos didžiulės informacinės atakos, vykdomos prieš Lietuvą, dalis, nes pats faktas, kad perlaidojami palaikai, nepatikrintas.

Net jeigu ir sutiktume, kad tai tikrai Antrojo pasaulinio karo karių palaikai, nors niekas nedalyvavo juos perlaidojant Antakalnio kapinėse, niekas to nepatikrino. Tik teigiama, kad iš Švenčionių rajone surastų kapaviečių. Manau, kad tai yra mėginimas didinti Vilniaus mieste tokių vietų skaičių ir veikimas prieš mūsų valstybę“, – įsitikinusi D. Varnaitė.

Romutė Žernienė, Vilniaus savivaldybės Komunalinio ūkio poskyrio vyr. specialistė, 15min sakė, kad paminklo pastatymas su savivaldybe suderintas nebuvo.

„Mes radome. Jie numušė spyną, nes tos kapavietės yra labai toli nuo centrinių vartų, jie įvažiuoja per mišką ir pasistatė tuos paminklus. Administracijos atstovai nematė, juo labiau – mes. Mes dviese 49 kapines prižiūrime ir dar išduodame visus leidimus laidoti“, – kalbėjo specialistė.

Ji pati nuotraukas su įamžintais paminklais, kuriuose vaizduojamos žvaigždės, perdavė KPD atstovams, o tuo pačiu pasikonsultavo ir su savivaldybės teisininkais.

„Kreipiausi į juos su tarnybiniu raštu, užklausiau, ar turiu pagrindo reikalauti nuimti. Išnagrinėjo ir gavau atsakymą, kad neturiu to pagrindo. Jeigu ten žvaigždė būtų raudona, tuomet taip – tas man buvo paaiškinta, o aš pati juk ne teisininkė, negaliu savavališkai parašyti laišką, kad nusiimtų, kai išgirdau, jog neturiu teisinio pagrindo“, – sakė R. Žernienė.

KPD direktorė D. Varnaitė tokius savivaldybės darbuotojos žodžius įvertino itin skeptiškai. Jos teigimu, kreiptasi ir į teisėsaugos institucijas, į policiją, prašant įvertinti šį faktą, kuris galbūt pažeidžia teisės aktus – sovietinė simbolika viešojoje erdvėje negali būti naudojama.

„Kiekvienam absoliučiai, kad tai, kas padaryta, yra antivalstybiška. Jeigu dar yra tokių teisininkų, kurie aiškina, kad penkiakampė žvaigždė, įrengta ant sovietinių karių kapų, yra ne sovietinė simbolika, tai kieno ji tada simbolika? Mes negalime nusiristi iki tokio lygio, kas akivaizdų informacinio karo faktą vertintume kaip teisinių ginčų objektą“, – sakė D. Varnaitė.

Praktika perkelti karių palaikus iš vienos vietos į kitą, ypač – į kitą rajoną, neegzistuoja, todėl perlaidojimui nei Kultūros ministerija, nei KPD nebūtų pritarę.

Ar paminklus juos pastačiusiems žmonėms teks nukelti, kol kas D. Varnaitė teigė negalinti atsakyti. Pirmiausia turi būti baigtas tyrimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt