Lietuvoje

2017.11.14 21:40

A. Antanaitis save vadina profesionalu, pozicijos dėl „w“ tvirtina neturintis

BNS2017.11.14 21:40

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininku siūlomas portalo alkas.lt redaktorius Audrys Antanaitis prisistatydamas Seime atmetė priekaištus dėl kompetencijos trūkumo ir vadino save profesionalu, o klausiamas pozicijos dėl „w“ dokumentuose tvirtino jos neturintis.

„Aš kritikuojamas, kad nesu iš akademinės sferos ir susidursiu su sunkumais derinant ekspertines nuomones. Mane Seimo pageidavimu į komisiją delegavo Žurnalistų sąjunga kaip žmogų, turinti lituanistinį išsilavinimą. Aš čia atsakau ir į klausimą, kuris nuskambėjo Seimo salėje – esu lietuvių kalbos ir literatūros magistras. Jeigu universitetinis išsilavinimas neduoda profesionalumo, tai yra nuomonė, kuri galbūt ir galima, aš su ja nesutinku, aš galvoju, kad esu profesionalas“, – sakė A. Antanaitis.

Lyginosi su neskaityta knyga

Klausiamas, kaip įsivaizduoja vadovavimą komisijai, kai pusė skiriamų narių išsakė juo nepasitikėjimą, A. Antanaitis sakė, kad situacija jam „primena Sovietų sąjungą, kai buvo smerkiamos knygos jų  dar neperskaičius“.

Aštuoni iš septyniolikos naujai išrinktos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nariai praėjusią savaitę kreipėsi į Seimo frakcijas prašydami A. Antanaičio neskirti pirmininku, abejodami jo kompetencija.

„Man keistas nepasitikėjimas dar nepradėjus dirbti, nei vieno iš tų pasirašiusių žmonių asmeniškai aš nepažįstu ir nežinau, kokį pamatą jie turi tvirtinti, kad negalės su manimi dirbti. Nemanau, kad šitas išankstinis nepasitikėjimas yra ir galutinis nepasitikėjimas“, – sakė kandidatas.

Į klausimą, kokia jo pozicija dėl originalios pavardžių rašybos dokumentuose, nes tai esantis aštriausias klausimas formuojant naują komisiją, A. Antanaitis teigė pozicijos šiuo klausimu neturintis.

„Aš daugeliu klausimų per savo žurnalistinę praktiką nesu išsakęs savo nuomonės, tarkime, kad ir apie Garliavos istoriją nesu padaręs nei vienos laidos. Taip pat ir apie tris raides nesu pasakęs, todėl, kad kaip profesionalas aš negaliu sau leisti atsakyti nematydamas tyrimų, neturėdamas ekspertų nuomonės. Šiandieną aš neturiu savo nuomonės“, – kalbėjo siūlomas kandidatas.

Su „kalbos išdavikų“ sąrašu sakė nesusijęs

Aštriai A. Antanaičio kandidatūrą kritikuojantis konservatorius Mantas Adomėnas jo klausė, ar mano galintis vadovauti ekspertinei institucijai, kai redaguojamame portale projektą dėl originalios pavardžių rašybos teikiantys Seimo nariai buvo išvadinti kalbos išdavikais.

„Prieš keletą mėnesių šiame portale buvo paskelbtas sąrašas „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“. Čia yra Seimo nariai, kurie pasirašė įstatymo projektą, kuriam jūs ir jūsų portalas nepritaria. Ar manote, kad po to, kai tokie išdavikų sąrašai skelbiami, jūs galite atstovauti ekspertinei institucijai?“ – klausė M. Adomėnas.

A. Antanaitis sakė minimą sąrašą pamatęs tik kai buvo įvardytas jo sudarytoju, taip pat tvirtino prašęs iš portalo jį išimti. Į pastabą, kad sąrašas vis dar yra portale, atsakė, kad tikriausiai kolegos bus to nepadarę.

„Dėl paskelbto lietuvių kalbos išdavikų sąrašo, aš jį pamačiau tada, kada buvo pasakyta ir parašyta, kad aš jį sudariau. Tai buvo mano neapsižiūrėjimas, kažkada jis gal ir buvo paskelbtas „alke“, bet ne aš tą sąrašą sudariau, aš neturiu galimybės nei jo išimti, nei jo įdėti, ir aš kalbėjau ir prašiau, kad jis būtų išimtas, nes man tokie sąrašai nepriimtini ir man buvo pažadėta, kad šis sąrašas bus išimtas. Ir aš esu tikras, kad šiuo metu jo jau nėra. Šiuo metu dar yra? Matyt, mano partneris to nepadarė, bet aš tikrai šio dalyko esu prašęs“, – kalbėjo A. Antanaitis.

E. Jovaiša: yra pasitikėjimo stoka

Seime pristatydamas naują komisiją ir pirmininko kandidatūrą, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) pirmininkas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša sutiko, kad nėra normali situacija, kai pusė naujai skiriamos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narių nepasitiki siūlomu vadovu.

Tačiau E. Jovaiša kritikavo ir prieš portalo alkas.lt redaktoriaus A. Antanaičio skyrimą pirmininku pasisakančius formuojamos VLKK atstovus už išankstinę nuomonę.

„Jei aš būčiau dar kandidatu į komisijos narius, aš galvočiau, ar aš pažįstu tą žmogų ir ar aš galiu nedirbęs pasakyti, kad jis yra netinkamas žmogus. Formaliai žiūrint, yra 17 komisijos narių, aštuoni pasisako prieš, tai yra apsunkinimas, pasitikėjimo stoka, tai yra ne taip, kaip turi būti daroma“, – antradienį Seime sakė E. Jovaiša.

Jis taip atsakė į opozicinių konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio klausimą, kaip įsivaizduoja komisijos darbą, kai aštuoni pateikti kandidatai išreiškė nepasitikėjimą siūlomu pirmininku.

Seimo ŠMK vadovas atsakydamas į klausimus taip pat pripažino, kad šiuo metu nėra sutinkančių kandidatuoti į A. Antanaičio pavaduotojus, tad komisijos vadovybė teikiama nepilna. E. Jovaiša tvirtino, kad komisijos darbui tai netrukdys.

Balsavimas – kitą savaitę

Seime antradienį naujos komisijos sudarymui po pateikimo 60 Seimo narių balsavus „už“, aštuoniems buvus prieš ir 25 parlamentarams susilaikius. Antradienį buvo suplanuotas ir galutinis balsavimas dėl komisijos bei pirmininko, tačiau konservatoriams išsakius pageidavimą susitikti su visa komisija priėmimas atidėtas.

Dėl naujo komisijos pirmininko bus balsuojama po savaitės, antradienį.

Prieš siūlomą kandidatą pasisakiusi liberalė Aušrinė Armonaitė sako, kad Seimas „prieina tą tašką, kai kalbos reguliavimas ir kalbos kontrolė Lietuvoje gali tapti dešiniojo ultranacionalizmo įrankiu“. „Aš matau visas prielaidas tam, kalbant apie tą kandidatūrą, kuri bus pateikta vadovauti“, – sakė liberalė.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas į tai atsakė visą gyvenimą buvęs centristinių pažiūrų.

„Man keista, kai visą gyvenimą buvau politiniame centre, ir mane pavadina dešiniuoju ultra nacionalistu, nesitikėjau, kad sulaukus tokio amžiaus tokį epitetą man klijuos. Aš manau, kad ši komisija išrinkta ir mūsų bendrą reikalą, kad ji funkcionuotų, atsakytų į Konstitucinio Teismo klausimus“, – kalbėjo A. Gumuliauskas.

Prieš kandidatą – dalis VLKK

A. Antanaičio kandidatūrai į VLKK pirmininkus, keldami abejones dėl kandidato kompetencijos, priešinasi dalis opozicijos, kritikuodami jo darbą portale alkas.lt, taip pat ir pusė naujai išrinktos komisijos narių. Aštuoni iš septyniolikos naujai išrinktos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narių praėjusią savaitę kreipėsi į Seimo frakcijas prašydami A. Antanaičio neskirti pirmininku.

Pusei formuojamos komisijos narių nepritarus Seimo ŠMK pasirinkimui pirmininku siūlyti A. Antanaitį, komiteto vadovas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša opoziciją apkaltino politiniais žaidimais, siekiant blokuoti VLKK sudarymą.

Seimo komitetui išrinkus naują VLKK, jos sudėtis keitėsi iš esmės. VLKK nariais perrinkti Albina Auksoriūtė, Lina Murinienė, Bonifacas Stundžia, D. Vaišnienė ir Rasuolė Vladarskienė. Naujais nariais išrinkti Daiva Aliūkaitė, A. Antanaitis, Vilija Dailidienė, Daiva Daugirdienė, Laimantas Jonušys, Jūratė Katinaitė, Rūta Kazlauskaitė, Andrius Utka, Vidas Valskys, Jolanta Vaskelienė ir Vilma Zubaitienė.

Iš viso VLKK sudaro 17 narių, tačiau vienas paskirtas anksčiau. VLKK nariai skiriami penkeriams metams.

Naujoji komisija gali turėti didelės įtakos sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose, nes VLKK yra ekspertinė įstaiga sprendžiant asmenvardžių klausimą.

Komisijos pirmininku siūlomas A. Antanaitis šiuo metu dirba portalo alkas.lt leidėju ir redaktoriumi, jis anksčiau  būdamas „Laisvosios bangos“ radijo žurnalistu kartu dirbo ir europarlamentaro Valentino Mazuronio patarėju, šiam faktui išaiškėjus pareigų atsisakė.