Lietuvoje

2017.11.10 17:50

Atlėpusios ausys: kada verta atlikti operaciją?

LRT.lt 2017.11.10 17:50

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija. Dalis žmonių geba tai paversti išskirtinumu, tačiau besiformuojančios asmenybės – vaikai ir paaugliai – neretai dėl šios savybės patiria užgauliojimus ir ima kompleksuoti, teigiama pranešime spaudai. Kaip apsispręsti, ar atlėpusių ausų korekcija išties reikalinga, pasakoja plastikos chirurgas Donatas Samsanavičius.

Nuspręsti turi pacientas

Nors ausų padėtis ir forma neturi jokios įtakos žmogaus klausai ar kitiems gebėjimams, tačiau neretai ši savybė šiek tiek gąsdina atžalos tėvus – jie baiminasi, kad vaikas, patekęs į bendraamžių kolektyvą, gali susidurti su patyčiomis ir patirti psichologinę traumą.

P plastinė operacija – vienintelis būdas pakoreguoti ausų atlėpimą. Plastinė operacija atliekama ne jaunesniems nei 6 metų amžiaus pacientams, kadangi pirmaisiais gyvenimo metais ausies augimas yra sparčiausias, o šešiamečio ausies dydis sudaro jau 96 proc. suaugusio žmogaus ausies dydžio.

Visgi tėvai neturėtų įkalbinėti ar versti savo atžalos, jeigu jis pats nemato plastinės operacijos poreikio, ar dar nesijaučia jai pasiruošęs. Atlėpusių ausų korekcija, kaip ir bet kuri kita plastinė operacija, turėtų būti atliekama tvirtai apsisprendus pačiam pacientui.

Kreipiasi ir suaugę

Nors pastebima tendencija, kad ausų operacijų padaugėja vasarą, o taip pat ir žiemos ar rudens moksleivių atostogų metu, atlėpusios ausys nepasitenkinimą kelia ne tik vaikams ar paaugliams. Daugiausiai operacijų atliekama pacientams iki 30 metų amžiaus, tačiau ir vyresni pacientai ar net senjorai – ne išimtis.

Atlėpusių ausų korekcijos operacija paprastai atliekama taikant vietinę nejautrą ir trunka 1–1,5 valandos. Jei tai reikalinga, mažiesiems pacientams operacija gali būti atliekama ir taikant bendrinę nejautrą, siekiant sumažinti patiriamą stresą ar neįprastus pojūčius. Pacientas namo gali vykti iškart po operacijos ar praėjus kelioms valandoms po jos.

Operacijos metu pjūvis atliekamas ausies nugarinėje pusėje, tad audiniams sugijus randelis nėra pastebimas, o laikui bėgant jis tik dar labiau blykšta. Gijimas trunka maždaug mėnesį – pacientai turi dėvėti specialius ausų tvarsčius, o kai šie nuimami, dvi savaites dėvima speciali juosta, prispaudžianti ausis. Vėliau ši juosta dar dėvima tik miego metu, iki kol audiniai visiškai sugyja ir nebelieka komplikacijų rizikos.

Klaipėdoje demontuojamas sovietinis memorialas
Klaipėdos ritmas 35