Lietuvoje

2017.11.09 12:00

Liberalų iniciatyvą dėl bausmių už kanapes palaiko ir konservatoriai

Liberalės Aušrinės Armonaitės iniciatyvai lengvinti atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti palaikymą išreiškė ir Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas.

„Teisėsaugos institucijoms tenka nepagrįstas krūvis dėl perteklinės kriminalizacijos ir taip savaime ribojamos galimybės efektyviai panaudoti išteklius ir mokesčių mokėtojų lėšas sunkesnių nusikaltimų ir nusikaltėlių išaiškinimui. Teismai netgi gali vengti taikyti Baudžiamajame kodekse numatytas kardomąsias priemones už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti tam, kad, pavyzdžiui, nebūtų luošinami jaunų žmonių likimai. Taip pernelyg griežtos bausmės nepasieks savo tikslo. Todėl šiuo aspektu administracinės atsakomybės taikymas būtų greitesnis ir efektyvesnis, nei baudžiamosios“, – pranešime spaudai cituojamas L. Kasčiūnas.

TS-LDK lyderis Gabrielius Landsbergis palaiko L. Kasčiūno nuomonę, kadangi taikant neproporcingai griežtas bausmes kyla nebaudžiamumo rizika.

„Pirmiausia, mes turime kalbėti apie bausmės proporcingumą. Jeigu bausmės yra neproporcingos, sąlyginai per daug didelės nei padaromas nusikaltimas, tai yra didžiulė tikimybė, kad bausmės bus netaikomos išvis. Aš juokais sakau, kad jei už vištos vagystę mes kirstume ranką, tai oficialioje statistikoje niekas nebūtų pavogęs vištų, vien dėl to, kad teisėsauga stengtųsi nepastebėti nusikaltimo, siekdama nepritaikyti pernelyg griežtos bausmės“, – sakė G. Landsbergis.

Pasak partijos lyderio, frakcija nediskutavo dėl bendros pozicijos šiuo klausimu, tačiau L. Kasčiūnui ketvirtadienio rytą pristačius šį klausimą bendros nuotaikos nuotaikos buvo palankios.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujam Administracinių nusižengimų kodeksui (ANK) jame nebeliko sankcijos už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti. Dabartinis ANK 71 straipsnis numato administracinę atsakomybę tik už narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo.

Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalyje numatytas baudžiamasis nusižengimas už neteisėtą disponavimą (gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą) nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturint tikslo jų parduoti ar kitaip platinti.

Teikiamais įstatymų projektais siūloma numatyti, kad už neteisėtą narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. Taip pat numatytas nukreipimas (įpareigojimas) dalyvauti tikslinėse aprobuotose elgesį keičiančiose ir/ar į gydymą nukreiptose intervencinėse programose

DELFI primena, kad tokioms iniciatyvoms nepritaria Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Aš manau, kad mes neturėtume lengvinti atsakomybės. (…) Mes turime padaryti viską, kad mūsų švietimo sistema laiku paaiškintų mūsų vaikams, kad cigarečių rūkymas iki 18 metų yra draudžiamas, kad narkotikų vartojimas iš viso netoleruotinas, ir tai gali baigtis labai skaudžiomis pasekmėmis ir jam pačiam, ir tėvams“, – DELFI konferencijoje sakė R. Karbauskis.