Lietuvoje

2017.11.09 11:43

Seimas paskyrė V. Kanapinską VTEK nariu antrajai kadencijai

BNS, ELTA 2017.11.09 11:43

Seimas, atsižvelgdamas į Lietuvos teisininkų draugijos teikimą, nutarė skirti Virginijų Kanapinską Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nariu antrajai kadencijai. Už šį sprendimą balsavo 67 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 9 parlamentarai.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nario pareigas V. Kanapinskas eina nuo 2012 m. lapkričio 8 d., nuo 2017 m. kovo 20 d. laikinai eina komisijos pirmininko pareigas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija – Seimo įsteigta ir jam atskaitinga kolegiali asmenų, dirbančių valstybinėje tarnyboje, ir asmenų, vykdančių lobistinę veiklą, priežiūros institucija.

VTEK sudaro 5 nariai. Po vieną kandidatą į VTEK narius Seimui teikia prezidentas, Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas, du kandidatus – Lietuvos teisininkų draugija. 

VTEK nariu gali būti skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis aukštąjį universitetinį (ne žemesnį kaip magistro kvalifikacinį laipsnį) ar jam prilygintą universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 5 metų darbo stažą.

Tyrimo nepradėjo

Prieš tai ketvirtadienį pranešta, VTEK nusprendusi nepradėti tyrimo dėl jos pirmininko V. Kanapinsko interesų deklaravimo. 

Skundą dėl jo elgesio pateikė VTEK Prevencijos skyriaus vedėjas Mindaugas Siaurys, kurį komisija patį ne kartą pripažino pažeidusį įstatymus.

VTEK nagrinėjo portale alfa.lt pateiktą informaciją apie nedeklaruotus V. Kanapinsko ryšius su Lietuvos teisininkų draugijos nariu Juliumi Jasaičiu, kuris yra jo tetos sutuoktinis. Teisininkų draugija abu kartus pateikė antros kadencijos VTEK šiuo metu siekiančio V. Kanapinsko kandidatūrą.

Skundą dėl V. Kanapinsko elgesio pateikęs komisijos darbuotojas M. Siaurys spalio pabaigoje buvo jos pripažintas pats pažeidęs įstatymus, nes laiku nedeklaravo interesų.

Tyrimo duomenys rodo, kad M. Siaurys pavėlavo deklaruoti du sandorius su bankais ir sandorį dėl būsto įsigijimo.

VTEK sudaryta komisija, atlikusi tyrimą, dar anksčiau informavo, kad M. Siaurys  pats nepaisė etikos reikalavimų, sumenkino dalykinę VTEK reputaciją ir viršijo tarnybinius įgaliojimus, rengdamas išaiškinimą buvusiai Seimo narei „valstietei“ Gretai Kildišienei dėl privačių interesų deklaravimo, dienraščiui „Klaipėda“ pateikdamas išankstinę nuomonę dėl buvusios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narės elgesio, neteisėtai rinkdamas duomenis apie VTEK narius ir darbuotojus. Taip pat – nevykdydamas pareigų, kai privalėjo pateikti su Privačių interesų registro steigimu susijusius dokumentus atsakingoms institucijoms.

Nepaisant pažeidimų, VTEK nurodė, jog tarnybinės nuobaudos jam skirti dėl to neįmanoma, nes pasibaigė jos skyrimo terminas: buvęs VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius pavaldinio veiklos netyrė, o atleidus R. Valentukevičių komisijos Prevencijos skyriaus vedėjas daugiau nei penkis mėnesius darbe nebuvo dėl atostogų ar nedarbingumo.