Lietuvoje

2017.11.08 13:42

Geologai: dėl liūčių žalos Gedimino kalne galima tikėtis naujų nuošliaužų

LRT.lt 2017.11.08 13:42

Lietuvos geologijos tarnybos specialistai nuolatos stebi Gedimino kalną – atlieka tiesioginius vizualinius stebėjimus ir deformacijų matavimus, be to, stebi deformacijų daviklių poslinkius nuotoliniu būdu. Pirmadienio duomenimis, deformacijos – grunto poslinkiai ir įtrūkimai – stebimi beveik visose kalno pusėse, rašoma pranešime spaudai.

Didelė nuošliauža susiformavo šeštadienį rytiniame šlaite nusinešdama ir dalį akmeninio tako (žemiau šaltinėlio). Šis faktas leidžia daryti prielaidą, kad kalnas yra labai įmirkęs nuo ekstremalių liūčių. Svarbiausiais darbas būtų suformuoti kalno viršutinės aikštelės izoliaciją ir pilną kritulių vandens surinkimą bei drenažą.

Nuošliaužos nuo 2016 m pradžios baigia pereiti visais šlaitais, deformaciniai procesai lygina ir griauna tiek dirbtinius, tiek ir jau natūralius gruntus (ypač PR, P ir PV) kalno dalyse, požeminis vanduo kritiškai įmerkęs kalno gruntus, išplauna smėlingas smulkiąsias daleles, kalne plečiasi jau įvykusios deformacijos. Pagal požymius šlaituose galima tikėtis ir naujų nuošliaužų dar nesudarkytose vietose.

Gedimino bokštas ir Aukštutinė pilis šios dienos duomenis yra stabilūs.

Tvarkybos darbus organizuoja Nacionalinis muziejus.