Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.08 23:43

Suteikė medikams naujų vilčių: kitąmet algos galėtų kilti penktadaliu

Trečiadienį sveikatos apsaugos ministerijoje su valdžios atstovais susitikę medikai tarėsi, kaip ir kiek būtų galima kelti gydytojų algas. Į susitikimą pakviesti Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas ir naujai susikūrusio judėjimo – Lietuvos medikų sąjūdžio – atstovai.

Po daugiau kaip valandą trukusios diskusijos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad pasiektas tarpinis derybinis susitarimas – kitąmet, veikiausiai nuo gegužės 1 d., medikų atlyginimus kelti penktadaliu.

„Toks dabar yra siūlymas, jei gausime leidimą (Finansų ministerijos). Kalbame apie PSDF rezervo lėšas. <...> Sutarėme, kad kitąmet atlygis turėtų didėti visiems sveikatos priežiūros specialistams. Grupės derybinė pozicija, einant derėtis su Finansų ministerija, yra siūloma gegužės 1, nuo kada turėtų būti didinami atlyginimai. Sutarimas, kad ne mažiau kaip dvidešimt procentų. Paskutinis punktas, kurį išsakė tie minimalūs dydžiai, skaičiai, kurių sieksime 2020 m. kaip galutinių tikslų. Tokie yra mūsų tarpiniai derybų rezultatai“, – sakė ministras.

Su tokiu siūlymu ministras kreipsis į Finansų ministeriją, o kitą savaitę planuojamas dar vienas susitikimas su medikų atstovais.

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas skaičiavo, kad pagal dabartinį susitarimą iki 2020 m. sveikatos sistemos darbuotojų atlyginimai kiltų 60 proc., lyginant su dabartine situacija.

„Pirmas kėlimas, be abejo, būtų kitais metais, 2018 m., kokio dydžio galės būti, toks jis mus ir tenkins. Kuo didesnis, žinoma, tuo geriau. Peticijoje minimi procentai nieko nekeičia. Mes nenorime vienkartinio pakėlimo, kad ir pačio didžiausio, nes tai neduos jokio tvarumo“, – sakė Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas.

Sekmadienį medikai išplatino peticiją, kurioje valdžia raginama nedelsiant didinti atlyginimus ir gerinti jų darbo sąlygas. Vis garsiau minima ir drastiška priemonė, jei sąlygos nebus vykdomos – streikai. Apie juos prabilo ir itin sunkiu darbo krūviu besiskundžiantys slaugytojai. Antradienį ministras žurnalistams sakė besitikintis, kad su medikais pavyks susitarti ir bus išvengta streikų.

„Mes, esami, buvę ir būsimi Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai, patirdami didžiulį emocinį spaudimą ir fizinį nuovargį, kasdieną matome vis daugiau sistemos griūties požymių. Sveikatos priežiūros sistema nebeturi pakankamai pagrindinio ištekliaus – dirbančių žmonių (gydytojų, slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų) – todėl artėja prie visiško chaoso. Jausdami didelę atsakomybę prieš pacientus imamės iniciatyvos ir reikalaujame valstybės valdymo institucijų vykdyti šiuos reikalavimus:

1. Nedelsiant padidinti visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų, įskaitant ir gydytojus rezidentus, atlyginimus 30 procentų; per artimiausius metus 50 procentų, o iki 2020 metų iki vidutinio Europos Sąjungos šalių atlyginimo, iš esmės reformuojant Privalomojo Sveikatos Draudimo Fondo formavimo principus ir atitinkamai didinant visų sveikatos priežiūros paslaugų įkainius.

2. Nedelsiant priimti ir viešai paskelbti valstybinio lygio normatyvinius dokumentus, ribojančius maksimalų darbo krūvį sveikatos priežiūros įstaigose, bei nustatyti minimalią pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros ir gydytojų specialistų konsultacijos trukmę taip įteisinant ir užtikrinant minimalų gydytojo ir slaugos personalo skiriamą laiką pacientui.

3. Nedelsiant sustabdyti reguliariai vykdomą SODROS ir Valstybinės ligonių kasos prie SAM padalinių t.y. Teritorinių ligonių kasų bet kokių finansinių sankcijų ar išieškojimų taikymą visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ar jų darbuotojams už netyčines administracines sveikatos paslaugų teikimo klaidas, jeigu teikiant šias paslaugas pacientams nebuvo padaryta žala jų sveikatai ar gyvybei.

4. Visi su sveikatos priežiūra susiję įstatymų, įsakymų, nutarimų ir kitų teisės aktų projektai turi būti rengiami su medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis, organizacijomis ir skelbiami viešai.

5. Reikalaujame visiems slaugytojoms ir gydytojams sudaryti sąlygas kelti savo kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienio šalyse“, - rašo peticijos iniciatoriai.

Peticiją trečiadienio vakarą jau buvo pasirašę 33 tūkst.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi