Lietuvoje

2017.11.06 22:13

Medikai reikalauja didesnių atlyginimų ir sistemos pokyčių

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.11.06 22:13

Po penktadienio diskusijos su politikais dėl medikų atlyginimų ir didelių darbo krūvių, medikų sąjūdžio iniciatyvinė grupė išplatino peticiją, kurią pirmadienio popietę jau buvo pasirašę 20 tūkst. žmonių.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad su gydytojų profsąjunga buvo aptarta atlyginimus medicinos personalui didinti nuo ateinančių metų liepos 1-osios, o  vadinamojo „eilių“ įstatymo įsigaliojimo terminą galbūt bus svarstoma atidėti.

Penktadienį pokalbio su politikais susirinkę medikai nerimavo dėl didelių darbo krūvių ir mažų atlyginimų. Įtampą sukėlė nuo sausio 1-sios įsigaliosiančios Sveikatos priežiūros įstatymo pataisos, kurias dar praėjusių metų vasarą priėmė seimas. Pagal įstatymą medikai per nustatytą laiką  privalėtų priimti visus užsiregistravusius pacientus.

Pavyzdžiui, šeimos gydytojo konsultacija turi būti suteikta per 7 kalendorines dienas, specialistas pacientą turi priimti per 30 dienų, brangūs tyrimai privalo būti atlikti per mėnesį, planinė operacija – ne vėliau kaip per 60 dienų. Medikai teigia, tokiu tempu dirbti nepajėgsiantys. Esą dėl mažų atlyginimų medikai išvyksta į darbus užsienyje, dėl to likusiems didėja darbo krūvis, susidaro pacientų eilės. Savo reikalavimus medikų sąjūdis sudėjo į peticiją.

„Iš esmės dabartinė situacija, ypač nuo sausio 1-os, profanuoja sveikatos priežiūrą, daro ją neefektyvesnę, nekokybišką. Mes norėtume šituos dalykus pakeisti. Kas atsitiko Lietuvoje, kad Lietuva negali mokėti tinkamo atlygio slaugytojoms ir gydytojams. Tokio, kuris būtų panašus į Estiją, t.y. Estijos valstybė, turėdama mažesnį bendrą vidaus produktą, užtikrina reikšmingai didesnį, beveik 80 proc. didesnį, atlyginimą negu Lietuvos respublika“, – sakė medikų sąjūdžio iniciatyvinės grupės atstovas prof. Vytautas Kasiulevičius.

Medikai siekia, kad atlyginimai jau nuo sausio 1-osios gydytojams ir slaugytojams didėtų 30 proc. Tuo metu sveikatos apsaugos ministerijos vadovai sako, kad dėl atlyginimų didinimo buvo tariamasi su gydytojų profsąjunga. Susitarta atlygį didinti maždaug 15 proc. ir tik nuo liepos.

„Įvyko penktadienį toks susibūrimas ir iki tol vis tiktai atstovavo gydytojus profesinė sąjunga su Liutauru Labanausku, tai mes su juo ir kalbėjome apie tai, kad iki 2020 metų gydytojų vidutinis atlyginimas būtų 2 500 eurų, tai vadinasi didėtų tris metus palaipsniui iš eilės. Kadangi mes dabar turime kaip ir naują iniciatyvą, be abejonės mes turėsime svarstyti šį klausimą“, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Viceministrė sako, kad gydytojams teigiant, jog vadinamasis „eilių“ įstatymas praktikoje sunkiai įgyvendinamas, dėl jo atidėjimo ar persvarstymo turėtų apsispręsti Seimas.