Lietuvoje

2017.11.06 17:30

Nuo kitų metų vaikai nemokamai bus skiepijami nuo meningokoko

BNS2017.11.06 17:30

Nuo kitų metų planuojama nemokamai pradėti skiepyti vaikus nuo meningokoko, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pasak pranešimo, toks sprendimas priimtas siekiant apsaugoti vaikus nuo šios pavojingos ligos, kuria sergamumas Lietuvoje itin didelis.

„Lietuvoje yra paplitęs B tipo meningokokas, tad būtent apie vakcinas nuo šio tipo meningokoko ir yra kalbama bei planuojama pradėti skiepyti vaikus. Šie skiepai bus įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, tikėtina jau kitų metų viduryje“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

B tipo meningokokinės infekcijos vakciną į nacionalinius skiepijimų kalendorius yra įtraukusios Jungtinė Karalystė, Airija, kai kurie Italijos regionai. Anot pranešimo, čia meningokokinės infekcijos epidemiologinė situacija labai panaši į Lietuvos.

Pirmoji B tipo meningokokinės infekcijos vakcina Europos vaistų agentūroje užregistruota 2013 metais. Kaip pažymi SAM, registracijos procedūra leidžia ją naudoti kaip saugų ir efektyvų vaistinį preparatą visose Europos Sąjungos šalyse.

Lietuvoje per metus fiksuojama kelios dešimtys meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų apie dešimt baigiasi mirtimi.

Meningokokinė infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki penkerių metų.

Šiai infekcijai būdingas karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių ar raumenų skausmai, vaikams dar būdingas nuolatinis verkimas, atsisakymas valgyti ar gerti, hemoraginis bėrimas.

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Lietuvoje skiepijimai nuo meningokokinės B infekcijos pradėti 2014 metais, tačiau kol kas šie skiepai savanoriški ir mokami. Paskiepytų asmenų skaičius kasmet auga: 2014 metais jų buvo 338, 2016 metais jau 13 tūkst. 604.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.