Lietuvoje

2017.11.04 14:57

E. Gentvilas: mums siūlė sumokėti 45 tūkst. eurų, kad neprarastume dotacijos

BNS2017.11.04 14:57

Liberalų sąjūdžiui siūlyta sumokėti 45 tūkst. eurų už gautą naudą per mokymus, kad partija neprarastų valstybės dotacijos, tačiau šis siūlymas atmestas, kad tai nebūtų panaudota baudžiamojoje byloje, šeštadienį per partijos tarybos posėdį sakė laikinasis liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas.

„Mums buvo pasiūlyta sumokėti tariamai gautą naudą – 45 tūkst. eurų ir tada neprarasti valstybės dotacijos – 400 tūkst. eurų“, – teigė E. Gentvilas.

Liberalų sąjūdžio tarybos nariams jis neįvardijo, kas partijai buvo pateikęs tokį pasiūlymą. Vėliau laikinasis vadovas žurnalistams paaiškino, kad tokių pasvarstymų būta tarp partijos narių.

„Atrodo labai gundantis dalykas – susimokame, pripažindami, kad mes gavome naudą, vadinasi, esame kalti, susimokame 45 tūkst. eurų ir tada iš mūsų neatimama dotacija“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Anot jo, pasiūlymas atmestas, kad paskui nebūtų panaudotas prieš partiją nagrinėjant baudžiamąją bylą teisme.

„Situacija yra neordinari, nes dar yra baudžiamoji byla, kurioje pateikti įtarimai. Toje baudžiamojoje byloje būtų pasakyta: Liberalų sąjūdis pripažino kaltę ir susimokėjo gautą naudą“, – teigė E. Gentvilas.

Jis šeštadienį tarybos narius informavo, kad lapkričio mėnesį turėtų būti baigtas su Liberalų sąjūdžiu susijęs ikiteisminis tyrimas, tada vyks susipažinimas su bylos medžiaga. Ją, E. Gentvilo žiniomis, sudaro apie 100 tomų.

„Manau, su mūsų epizodais ten ne daug susiję. Kitų metų pradžioje, tikėkimės, prasidės teismas, kuris pravers slaptuosius archyvus kaip su Lee Harviu Osvaldu, ir žinosime, kas ką mūsų vardu prišnekėjo, kas ką mūsų vardu prašė ar prižadėjo“, – sakė laikinasis Liberalų sąjūdžio vadovas.

„Teisėsauga įvardijo, kad juridinio asmens kaltė kyla iš fizinio asmens kaltės. Šis santykis mums labai svarbus – kas mumis manipuliavo, kas už mus kalbėjo neturėdamas jokių teisių ar įgaliojimų. Tai paaiškės tik teismo proceso metu“, – tvirtino jis.

E. Getvilas taip pat pabrėžė nematantis jokios realios partijos kaltės politinės korupcijos byloje.

„Mes patys turime įsisąmoninti svarbų dalyką – nėra jokių kaltinimų partijai. Primityvokai palyginau – kur kaltė dėl žmogaus neteisėto praturtėjimo ir nedeklaruoto praturtėjimo, jeigu jis ėjo gatve ir rado 100 eurų? Neprivalo to deklaruoti. Bet praturtėjo. Kada nors kas nors pasakys, o kodėl nedeklaravai“, – kalbėjo politikas.

Prieš porą savaičių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šiurkščiu finansavimo įstatymo pažeidimu pripažino buvusio Liberalų sąjūdžio nario Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto surengtus mokymus. VRK šiuos per 45 tūkst. eurų kainavusius mokymus pripažino nepinigine auka. Įstatymai draudžia partijoms imti aukas iš juridinių asmenų.

Rinkimų komisija remdamasi savo anksčiau priimtu sprendimu dėl šiurkštaus įstatymo pažeidimo praėjusią savaitę Liberalų sąjūdžiui neskyrė pusmečio dotacijos iš biudžeto – apie 395 tūkst. eurų.

Šeštadienį laikinasis liberalų lyderis pranešė, kad bus teismui skundžiamas ir šis VRK sprendimas.

Rugsėjį Liberalų sąjūdžiui kaip juridiniam asmeniui pateikti įtarimai dėl prekybos poveikiu ir kyšininkavimo.

Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos, Liberalų sąjūdis gavo naudos per partijos pirmininko, 2012–2016 metų kadencijos Seimo nario Eligijaus Masiulio ir partijos valdybos nario, Seimo nario Š. Gustainio galbūt neteisėtą veiklą.

Įtariama, kad E. Masiulis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už šiam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį grynaisiais, taip pat kyšius nematerialia forma.

Taip pat įtariama, kad Š. Gustainis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš R. Kurlianskio už koncernui naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 8700 eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai, organizuojant politinės partijos narių mokymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.