Lietuvoje

2017.11.03 15:50

A. Ramanauską-Vanagą apšmeižusi R. Vanagaitė: tai didelė mano klaida

LRT.lt2017.11.03 15:50

Rūta Vanagaitė penktadienį išplatintame laiške pripažįsta, kad jos išsakyta nuomonė dėl to, kad partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas „nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga“. Anot rašytojos, tai buvo didelė jos klaida.

Pateikiame R. Vanagaitės laišką:

Aš nenorėjau skandalo. Nenorėjau įskaudinti garsiojo partizanų vado dukros ir jos tėvo atminimo. Ji iškentėjo daugiau negu įmanoma įsivaizduoti. Nenorėjau netekti savo ir savo šeimos dvasios ramybės. Nenorėjau netekti visų savo knygų. Netekau.

Mano komentarai nuskambėjo pačiu netinkamiausiu laiku – linksmos autobiografinės knygos pristatymo dieną. Priešingai, nei skelbiama sąmokslo teorijose, tai buvo atsitiktinis sutapimas ir didelė mano klaida. Ji kainavo man labai brangiai. Klausimai, kuriuos neapdariai ir ne laiku iškėliau dėl partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago biografijos faktų nuskambėjo kaip kaltinimai Lietuvos didvyriui ir tai sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą. Mano žodžiai buvo priimti kaip priešiškų jėgų inicijuota ataka prieš Lietuvą. Tokios reakcijos jokiu būdu nesitikėjau ir esu jos sukrėsta.

Esu sukrėsta ir faktų, kuriuos šiandien iškėlė į viešumą detaliai dokumentus tyręs istorikas D. Juodis savo interviu. Tikrai jų nežinojau: nei apie partizanų vado santykius su KGB ir jo motyvus, nei apie siaubingus ir ilgus jo kankinimus. Šiandien aš atvirai pripažįstu, kad mano išsakyta nuomonė dėl to, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga, paremta bylose užfiksuotu melu, stengiantis paslėpti kankinimų pėdsakus. Labai gailiuosi dėl savo skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje.

Tikiuosi, kad Lietuvos Ypatingajame archyve viešai peržiūrai kada nors bus atvertos visos: ir agentūrinės, ir kitos NKVD ir KGB bylos, su kuriomis susipažinti negalėjau, nes jos yra prieinamos tik profesionalams.

Ir vis dėlto šito skandalo akivaizdoje aš ir toliau tikiu, kad brandi atvira demokratinė visuomenė yra ta, kuri gali atverti visus savo istorijos puslapius jų necenzūruodama, netaikydama tiesai naudingumo kriterijaus. Tikiu, kad Lietuvoje atsiras istorikų, kurie atskleis Lietuvos visuomenei visą istorinę tiesą be baimės ir be savicenzūros. Tikiu, kad tiktai tiesą atvira visuomenė gali būti laisva ir atspari priešiškai propagandai.

Garsus semiotikas Algirdas Julius Greimas paklaustas, ko lietuvių tautai reikia išmokti, ko atsikratyti, atsakė: „Išmokti kritiškai į save pažvelgti ir, kas svarbiausia, tą savo paties kritišką žvilgsnį atlaikyti”.

Šiuo laišku aš asmeniškai darau būtent tokį veiksmą.

Šis laiškas buvo išplatintas po to, kai rašytoja pateikė paraišką Lietuvos kultūros tarybai, prašydama stipendijos dar dviem knygoms rengti.

Primename, kad leidykla „Alma Littera“ praėjusią savaitę išėmė iš prekybos visas rašytojos knygas ir nutraukė bendradarbiavimą su ja. 

Penktadienį paviešintas laiškas nėra pirmasis. Spalio pabaigoje rašytoja išplatino kitą laišką, kuriame teigė, kad neketino kaltinti A. Ramanausko-Vanago.

Tiesa, jau kitą dieną audrą Lietuvoje sukėlė paviešinta medžiaga, kad viename renginyje Rusijoje R. Vanagaitė pareiškė, kad vienintelis būdas stabdyti emigraciją ir išsaugoti Lietuvą – ją turėtų okupuoti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Karčių žodžių apie Lietuvą ji negailėjo ir vienai Izraelio televizijai.

LRT.lt primena, kad Seimas 2018-uosius metus siūlo paskelbti Adolfo Ramanausko-Vanago metais – tuomet bus minimos ir 100-osios partizanų vado gimimo metinės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.