Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.29 19:46

K. Skučo gimtinėje įkasta kapsulė su žemėmis iš jo žūties vietos

Kauno rajone, Mauručiuose, paskutinio tarpukario Lietuvos vidaus reikalų ministro Kazimiero Skučo gimtinėje, įkasta kapsulė su žemėmis, atvežtomis iš generolo žūties vietos Pamaskvėje, vadinamosios „Komunarkos“. „Komunarka“ – specialus NKVD objektas, kuriame buvo užkasami Maskvoje sušaudyti represuoti asmenys, tarp jų ir aukšti Lietuvos pareigūnai. 

1940 m. birželio14-ąją prieš vidurnaktį Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui sovietai įteikia ultimatumą, kuriame reikalauja sudaryti Maskvai priimtiną vyriausybę, įsileisti į Lietuvos teritoriją Sovietų sąjungos armiją ir ją dislokuoti. Pirmasis ultimatumo punktas reikalauja išduoti sovietų teismui tuometį vidaus reikalų ministrą, buvusį Lietuvos karo atašė Maskvoje, brigados generolą Kazimierą Skučą ir Valstybės saugumo departamento direktorių Augustiną Povilaitį. Sovietų jie kaltinami dėl tariamų provokacijų prieš Raudonąją armiją. 

„Vyriausybė turbūt galvojo, kad vykdydama šituos reikalavimus išgelbės Lietuvos nepriklausomybę, o galbūt ir save, bet viskas labai greitai apsivertė aukštyn kojom, nes iš kalėjimo paleistas Antanas Sniečkus tuoj pat bylas K. Skučo ir A. Povilaičio, o jie buvo tardomi Lietuvoje ir lietuviai galvojo, kad galės juos išteisinti, nes jie kaltinti nebūtais dalykais, atidavė į Maskvą ir kartu atidavė abudu pareigūnus“, – pasakojo K. Skučo dukterėčia, žurnalistė Virginija Skučaitė.

Pirmosios skurdžios žinios apie K. Skučo likimą artimuosius pasiekė 1991 m. – paaiškėjo, kad jis sušaudytas kažkur prie Maskvos. Po ilgų ieškojimų tik šiemet sužinota, kad generolas ir dar keliolika ano meto Lietuvos pareigūnų, 1941 m. liepos 30 m. nužudyti Butyrkų kalėjime ir užkasti vadinamoje „Komunarkoje“ – specialiame NKVD objekte. 

XVII amžiaus dvare 1928 m. NKVD vadui Genrichui Jagodai buvo įrengta vasarvietė. Po to, kai ir jis pats buvo suimtas bei sušaudytas, vasarvietėje buvo užkasami Maskvoje nužudytų represuotų žmonių kūnai.

„Labai ta teritorija yra specifinė uždara buvo daugelį metų ir ten yra dešimtys tūkstančių NKVD aukų ir tai tikrai yra svarbu ir ten be jo dar yra virš 10 Lietuvos piliečių taip pat įvairių pareigūnų, ambasados darbuotojas vienas ir kiti, kurių palaikai ten yra užkasti“, – sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas          Rytas Narvydas.

Iš „Komunarkos“ parvežtos simbolinės kapsulės su žeme įkastos K. Skučo tėviškėje, Mauručiuose. Tokia pat kapsulė įkasta ir Petrašiūnų kapinėse, buvusio tarpukario valstybės saugumo pareigūno Jono Kazlausko šeimos kapavietėje. 

„Praradimai buvo tada ir praradimai tęsiasi iki šios dienos, nes tai, kas buvo sunaikinta, kokie žmonės sunaikinti, šalis su savo galimybėm su vystymusi, tai tie praradimai dar tęsis ne vieną dešimtmetį“, – teigė Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius Kęstutis Kuršelis.

Nepriklausomai Lietuvai įvairiose Vyriausybėse dirbo 100 ministrų. Prasidėjus sovietinei okupacijai, daugelis jų buvo nužudyti. Nuo 1940 m. per 5 metus sušaudyta 17 ministrų. Daugumos palaidojimo vietos nežinomos iki šiol.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi