Lietuvoje

2017.10.27 20:46

Tarša mūsų gatvėse: nerūkantys kartais „surūko“ daugiau nei užkietėję rūkaliai

Didesnio intensyvumo gatvėse prisikvėpavę automobilių išmetamų dujų galime pasijusti lyg būtume surūkę ne vieną cigaretę. Medikai pabrėžia, kad teršalų kiekis aktyvesnėse gatvėse gali būti didžiulis ir į kraujotaką patekusios smulkesnės išmetamųjų dujų dalelės gali turėti labai pavojingų padarinių. 

Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos gydytoja Rita Raškevičienė atkreipia dėmesį, kad, pavyzdžiui, 2014 m. atlikti matavimai parodė, kad Kaune kai kur kietųjų dalelių koncentracija viršijo net 36 kartus, taigi užterštumo problema Lietuvos didmiesčiuose tikrai egzistuoja.

Pasak gydytojos, iš dalies tokią taršą galime lyginti ir su tabako dūmų žala.

„Tabako dūmuose yra virš 1000 kenksmingų junginių, tarp jų ir tokių pačių kaip ir automobilių išmetamosiose dujose. Tai yra dujinės medžiagos – anglies monoksidas, anglies dioksidas, sieros ir azoto oksidai, taip pat policikliniai aromatiniai angliavandeniliai, suodžių dalelės“, – sako R. Raškevičienė.

Anot gydytojos, medicininės kaukės tokiose užterštose vietose gali padėti, tačiau pačių smulkiausių dalelių jos nesulaikys, o šios, patekusios į mūsų organizmą, gali sukelti liūdnų padarinių.

„Jei aplinkos tarša labai didelė, jos padeda, bet pačios pavojingiausios, pačios smulkiausios dalelės – jos gali prasiskverbti ir patekti į mūsų plaučius ir netgi kraujotaką. Tai pats pavojingiausias dalykas. Nes jos, patekusios į kraujotaką, yra išnešiojamos po visą organizmą, ir moksliniai tyrimai rodo, kad jos didiną kraujo krešumą ir kardiovaskulinės sistemos ligų riziką“, – įspėja gydytoja.

Daugiau apie tai – įraše.