Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.27 20:30

Už A. Ramanausko-Vanago diskreditavimą – leidyklos kirtis R. Vanagaitei

Leidykla „Alma littera“ nutraukia bendradarbiavimą su Rūta Vanagaite ir išima visas jos knygas iš prekybos dėl jos pasisakymų apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Tai LRT.lt patvirtino leidyklos komunikacijos vadovė Audronė Mockienė bei išplatino pranešimą spaudai.

Rašytoja R. Vanagaitė teigia surinkusi skandalingų faktų apie Lietuvos karininką, partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Partizanas esą buvo KGB agentas, o Simono Wiesenthalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas esą net surinkęs duomenų apie žydų žudynes.

Leidykloje „Alma littera“ savo knygas leidęs rašytojas, žurnalistas Andrius Tapinas gavo leidyklos patikinimą, kad  „Alma littera“ nutraukia bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir išima visas jos knygas iš prekybos.

Atsakyme, kuriuo žurnalistas pasidalino savo „Facebook“ paskyroje, rašoma, kad reaguodama į R. Vanagaitės pasisakymus, „Alma littera“ nusprendė nutraukti bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir nedelsiant išimti visas jos knygas iš prekybos. „Alma littera“ taip pat atsiriboja nuo bet kokių R. Vanagaitės pareiškimų.

„R. Vanagaitės pasisakymai mums yra nepriimtini ir nesuderinami su „Alma litteros“ leidyklos vertybėmis, todėl nusprendėme nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir išimti visas „Alma littera“ išleistas jos knygas, įskaitant ir ką tik pasirodžiusią knygą „Višta strimelės galva“, – sako leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

Knygos jau pradedamos išimti iš visų knygynų, prekybos vietų bei elektroninių parduotuvių ir artimiausiu metu jų neliks visose prekybos vietose. Taip pat leidyklos teisininkai jau pradėjo teisines procedūras nutraukiant bendradarbiavimą su R. Vanagaite.

„Čia yra ohoho! Nesitikėjau, kad atsakymas bus toks stiprus ir griežtas. Ir taip subyra Rūtos kruopščiai statyti kortų nameliai.

Mano pagarba „Almai Litterai“ ir, kaip suprantu, reikia skubiai sėsti ir rašyti, nes tuščias lentynas tai reikia užpildyti“, – komentavo A. Tapinas.

Diskreditavo A. Ramanauska-Vanagą

„Kai dar rašiau knygą „Mūsiškiai“, peržiūrėjau A. Ramanausko-Vanago bylą. Ne visą 20 tomų, bet dalį jos, ir radau labai įdomių dalykų. Vienas iš jų – 1940 metais, atėjus rusams į Lietuvą, per pirmą sovietinę okupaciją, A. Ramanauskas-Vanagas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su NKVD. Jis tapo NKVD agentu ir jis pats tą pripažįsta. Toliau nedirbo, bet yra užfiksuota, kad jį įtikino ir jis pasirašė su KGB sutartį. Antras faktas – jei pažiūrėsite į jo paskutines kalbas prieš jį nuteisiant, tai yra ištisos liaupsės komunizmui.

Ir gali sakyti, kad kankino ar ką, bet niekas jo nekankino. Kai sakė teisme paskutinę kalbą apie tai, kaip buvo suklaidintas, nors ir tikėjo komunizmo idealais, [kalbėjo, kad] jį suklaidino metodai, kokiais tie idealai yra įgyvendinami, ir jis labai apgailestauja. Jei jo bausmė bus sumažinta, jis ištaisys klaidas ir dirbs komunizmo idealui ir tarybų valdžios labui“, – LRT.lt komentavo R. Vanagaitė.

Pasak rašytojos, jis išdavė visus savo bendražygius, visus ryšininkus ir rėmėjus, jų pavardes ir adresus.

„Mačiau sąrašą po jo tardymo – yra 27 žmonės, pas kuriuos jis slapstėsi, ir visi tie žmonės paskui buvo suimti. Nežinau, ar jis buvo silpnavalis, ar palūžęs, bet jis nėra joks didvyris“, – kalbėjo ji.

R. Vanagaitė: „Nežinau, kas leidykloje per naktį atsitiko“

Susisiekus su R. Vanagaite, ši patikino neseniai sužinojusi naujieną ir ne iškart supratusi, dėl ko leidykla ėmėsi tokių veiksmų. Pirmiausia moteris maniusi, kad toks sprendimas priimtas dėl jos pasisakymo, esą Lietuvą nuo emigracijos gali išgelbėti tik ją okupavęs ir sienas uždaręs Vladimiras Putinas.

„Ką tik sužinojau tą dalyką. Buvo sarkastiškai pasakyta tai, ką pasakiau apie sieną, nežinau, kokia čia gali būti reakcija“, – maniusi, kad leidykla taip pasielgė dėl pasisakymo apie V. Putino Lietuvos okupaciją kalba R. Vanagaitė.

Paaiškinus, kad leidykla taip pasielgė dėl jos pasisakymų apie A. Ramanauską-Vanagą, rašytoja nustebo: „Vakar leidykla dalyvavo iškilmingame pristatyme, nežinau, kas čia per naktį atsitiko. Prieš 10 minučių apie tai sužinojau, dar nežinau, ką darysiu, kaip į tai reaguosiu.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16