Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.26 18:33

Dvi partijos pripažintos gavusios pajamų iš neteisėto šaltinio

BNS 2017.10.26 18:33

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį dvi nedideles partijas, „Lietuvos sąrašą“ bei Lietuvos centro partiją, pripažino gavusias pajamų iš neteisėto šaltinio, informacija apie partijų finansavimo pažeidimus bus pateikta prokuratūrai.

Komisija konstatavo, kad partija „Lietuvos sąrašas“ gavo per 10 tūkst. eurų paskolą iš fizinio asmens, o Lietuvos centro partija priėmė per 9 tūkst. iš politinės partijos „Profesinių sąjungų centras“, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos ir šešių fizinių asmenų.

VRK, patikrinusi, kaip pernai finansuotas „Lietuvos sąrašas“, aptiko, kad praėjusių metų liepą partija tarybos sprendimu iš fizinio asmens, tai yra savo partijos nario, paėmė 10 tūkst. 169 eurų paskolą.

Šių lėšų „Lietuvos sąrašui“ reikėjo Seimo rinkimų užstatui sumokėti ir avansiniam mokėjimui.

Pagal Politinių partijų įstatymą, partijos paskolas gali gauti tik iš bankų.

VRK posėdyje dalyvavęs „Lietuvos sąrašo“ vadovas Darius Kuolys teigė, kad paskolos prašyta ne vienam banke, tačiau visi atsakė, kad esą politinių partijų nefinansuoja.

„Vienas iš partijos tarybos narių pasiūlė paskolinti pinigų. Mes galėjome elgtis neskaidriai, šiuos pinigus išsidalinti kiekvienas sau, susimokėti nario mokestį ar panašiai, tačiau nutarėme elgtis maksimaliai sąžiningai. Mes gavome pinigus skolon (...) ir įsipareigojome juos grąžinti“, – aiškino D. Kuolys.

D. Kuolys, BNS nuotr.

Buvo sudarytos dvi paskolos sutartys, numatytos palūkanos.

Partijos atstovai tvirtina, kad šiuo metu liko negrąžinti 2650 eurų.

Politinių partijų įstatymas įpareigoja VRK apie politinių partijų finansavimo pažeidimus pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai, Generalinei prokuratūrai.

„Kreipimasis į prokuratūrą jokiais būdais nereiškia ir bylos, ir kokio nors apkaltinamojo nuosprendžio be tyrimo. Prokuratūra gauna informaciją, ji sprendžia, ar pradėti ikiteisminį tyrimą. Jeigu nėra pagrindo, ji net nepradeda“, – pabrėžė VRK narė Jonė Valčiukienė.

Tuo tarpu Naglio Puteikio vadovaujama Lietuvos centro partija priėmė 2,7 tūkst. eurų iš „Profesinių sąjungų centro“, 1,3 tūkst. eurų iš Krikščioniškosios demokratijos partijos bei dar per 5 tūkst. eurų iš fizinių asmenų. VRK sprendime pažymima, kad partijos negali priimti paramos nei iš kitų partijų, nei iš fizinių asmenų.

N. Puteikis VRK posėdyje virtino, kad minimos partijos kaip koalicijos partnerės bei žmonės pervedė lėšas už rinkimų užstatus, nes kito pajamų šaltinio dalyvauti rinkimuose partija neturėjo.

„Rinkimų kampanijos metu paaiškėjo, kad joks bankas mūsų partijai nieko neduos, nes mes neturime nei turto, nei biudžeto dotacijos, ir išaiškėjus tokiai aplinkybei visi turėjome susimesti. Mūsų šita koalicija viską turėjo surinkti iš asmeninių lėšų“, – sakė N. Puteikis.

N. Puteikis, BNS nuotr.

„Seimas jau penkiolika metų demonstruoja geležinę valią ir su kiekvienu rinkimų ciklu konkurentams galimybes nuosekliai mažina. Mes mažosios partijos esame įkaitai didžiųjų partijų sukurtos rinkimų sistemos, kuri kiekviename rinkimų cikle vis griežtinama“, – kalbėjo Lietuvos centro partijos vadovas.

Politinių partijų įstatyme kaip sankcijos už netinkamą partijos veiklą numatytas laikinas jos valdymo organų narių įgaliojimų stabdymas, įpareigojimas atlikti tam tikrus veiksmus arba partijos likvidavimas. Bet kokiu atveju sankcijas skiria teismas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi