Lietuvoje

2017.10.26 16:13

E. sveikatos studijai ketinta išleisti 400 tūkst. eurų, bet pirkimai sustabdyti

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad ministerija nenurašo daug kritikos sulaukusio e. sveikatos projekto, nepaisant to, kad per du etapus sistemai išleista daugybė pinigų ir nieko gero nepasiekta. Ministras ketvirtadienį paskelbė, kad ministerija sustabdė 400 tūkst. eurų vertės viešuosius pirkimus dėl sistemos įvertinimo paslaugų pirkimo.

Į e. sveikatą per visus jos etapus iš viso buvo investuota 40 mln. eurų. „Mes stengiamės labai atsakingai žiūrėti į pinigus, niekur neskubame, vertiname tai ko reikia, o ko nereikia (...). Vien tai, kad mes jau dabar pristabdėme kai kuriuos pirkimus, kur vėl buvo suplanuota vėl analizuoti, vėl daryti studijas, jau dabar sukėlė labai daug bangų, labai daug nepasitenkinimų, nes vėl buvo 400 tūkst. eurų buvo suplanuota analizuoti, kažką daryti“, – teigė jis. Anot ministro, svarstyta patobulinti sistemą perkant papildomas paslaugas, tačiau tai papildomai ir kainuotų, o atsisakyti jau nupirktų paslaugų nekyla ranka.

Anot ministro, pirmiausiai buvo duotas nurodymas gydymo įstaigoms naudoti įdiegtas sistemas, nes sunku pasakyti, kad produktas blogas, jei jo apskritai nebandei. „Gydymo įstaigos reiškia daug nepasitenkinimo, bet norint žinoti, kas blogai, sistemą reikia bandyti“, – pabrėžė jis. Ministro teigimu, dabar labai įtemptai ieškoma gerų IT specialistų, tačiau jų paslaugos kainuoja brangiai, tuo metu ministerija itin daug mokėti sau leisti negali, jis pridūrė, kad ekspertinę pagalbą siūlo ir Pasaulio sveikatos organizacija.

„Per anksti pasakyti, kad ji neveiksminga ar neveikianti. Trečiojo etapo jau nebenurašinėjame, ieškome kaip spręsti problemas. Tikrai negalvojame apie kažkokios naujos kūrimą“, – Antikorupcijos posėdyje, kuri laikinosios komisijos statusu vertina e. sveikatos projektą, sakė A. Veryga. Ministras teigė, kad ne jo kompetencija atsakyti į klausimus, kodėl neieškoma asmenų, atsakingų už ištaškytus pinigus.

Jautėsi nesutramdomi

Anot komisijos vadovo Vitalijaus Gailiaus, Viešųjų pirkimų tarnyba tikrino dar 2006-2007 metais vykdytus pirkimus ir įpareigojo pirkimus vykdžiusią VšĮ „Sveikatos projektų biuras“ kai kuriuos jų nutraukti. Tuomečio sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko sudaryta komisija tyrė pirkimus ir prie jų dirbančių asmenų , tarp kurių buvo ir SAM darbuotojų, veiksmus, kai kuriems tarnautojais skyrė papeikimus.

Kitas sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis irgi buvo sudaręs tokią komisiją, tuomet tarnybinių nusižengimų tyrimų procedūros nutrauktos, nes žmonės, kurie dirbo su projektu, pareigose nebedirbo. A. Veryga sutiko su V. Gailiumi, jog susidaro įspūdis, kad tarnautojai ir vadovai jautėsi nebaudžiami.

Valstybės kontrolė: lėšos ištaškyta, už darbus permokėta

E. sistemos sistema – priemonių, skirtų sveikatinimo veiklai, pasitelkiant informacines technologijas, visuma: ligos istorijos įrašai, elektroniniai receptai, atliktų tyrimų rezultatai ir pan. Taip sudaroma galimybė keistis šiais duomenimis tarp gydymo ir kitų įstaigų. Pirmasis bandymas įdiegti E. sveikatos sistemą vyko 2005–2006 m. Jam buvo išleista beveik 5 mln. eurų iš ES investicijų, valstybės biudžeto ir kitų finansavimo šaltinių.

Panaši suma išleista ir antram etapui (2007–2008 m.). 2012–2015 m. E. sveikatos sistemai jau buvo išleista per 30 mln. eurų, kadangi buvo nuspręsta visiškai atsisakyti to, kas buvo padaryta, nes rezultatais neįmanoma naudotis, ir kurti naują sistemą. Šia sistema, apimančia 29 projektus, jau pradėta naudotis, tačiau labai pasyviai, kadangi ji neveikia normaliai, nuolat lūžta, o tai stabdo gydytojų darbą ir kelia pacientų pasipiktinimą.

Kaip anksčiau yra skelbusi Valstybės kontrolė, E. sveikatos sistema, kurią buvo bandyta įdiegti jau tris kartus, iki šiol neveikia. Per pirmuosius du etapus sukurtų sistemų buvo visiškai atsisakyta. Tam buvo išleista beveik 10 mln. eurų. Trečiame etape sukurta visiškai nauja sistema, kuri taip pat veikia menkai, o jai išleista per 30 mln. eurų. Šie pinigai sumokėti ne tik už sunkiai veikiančius projektus, bet ir aštuonis kartus už juos permokėta.