Lietuvoje

2017.10.26 14:50

Regos problemas padės spręsti keičiamas optometrijos reglamentavimas

LRT.lt2017.10.26 14:50

Daugėja atvejų, kai trumparegystė nustatoma net ikimokyklinio amžiaus vaikams, o geru regėjimu galintys pasigirti biurų darbuotojai jau beveik neįsivaizduojami. Akių gydytojų ir optometrijos specialistų poreikis didėja, tačiau dėl netinkamo pastarosios specialybės reglamentavimo, optometrininkai susiduria su problemomis dėl savo funkcijų apibrėžtumo, teigiama pranešime spaudai.

Apie tai su šios srities specialistais diskutavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai.

Būtina stiprinti visas grandis

Įmonės „Baltic Optical Dimension“ vadovas Vytautas Tuminas tikino, kad optometrijos specialistai atlieka itin svarbų vaidmenį, sprendžiant pacientų regos problemas.

„Akivaizdu, kad šiandien, siekiant išpildyti visus rinkos poreikius bei pasiūlyti vartotojams tinkamus akinių lęšius, būtina stiprinti visas regos korekcijoje dalyvaujančias grandis, tarp jų ir optometrininkų vaidmenį. Tai turėtų būti integruota proceso dalis su aiškiai apibrėžtomis funkcijų ribomis“, – teigia V. Tuminas.

Konkrečios funkcijos

Optometrininkų asociacijos prezidentas Bronislovas Daukšas teigia, kad šiuo metu reikalingas reglamentavimas, konkrečiai nusakantis, kokias funkcijas gali atlikti optometrijos specialistai, o kokių – ne.

„Optometrininkai yra atsakingi už akinių ir kontaktinių lęšių parinkimą pacientams. Tačiau receptą akiniams gali išrašyti tik gydytojai, todėl optometrininkai šiuo metu atlieka konsultanto funkcijas. Jei jiems būtų leista išrašyti akinių receptus, tai smarkiai palengvintų gydytojų darbą – pastarieji galėtų užsiimti pacientų gydymu, o optometrininkai savo darbe turėtų daugiau savarankiškumo“, – tikina Optometrininkų asociacijos prezidentas Bronislovas Daukšas.

Siekia savarankiškumo

Pasak „Baltic Optical Dimension“ pardavimų vadovo Tautvydo Monkeliūno, optometrijos specialistas ne tik parenka akinių lęšius, bet gali profesionaliai identifikuoti akių ligų požymius ir pacientą laiku nukreipti pas gydytoją.

„Bendradarbiaujame su organizacija „Cyprus Optical Council“, todėl žinau, kad Kipre optometrininko išsilavinimo neturintis asmuo negali atidaryti optikos salono, nes jam tiesiog trūks žinių, kaip aptarnauti klientus. Geras optometrijos specialistas yra profesionalas, kuris ne tik parenka tinkamus lęšius pacientui, bet ir sugeba atskirti įvairių ligų požymius ir laiku nukreipti pacientą pas oftalmologą. Optometrijos studijos leidžia reikiamas žinias įgyti – jie mokosi ne tik fizikos, bet ir medicininių dalykų. Tačiau reglamentavimo trūkumas optometrininkams neleidžia dirbti savarankiškai ir šių žinių panaudoti“, – teiga T. Monkeliūnas.

Diskusijoje dalyvavę SAM atstovai patvirtino, kad šiuo metu jau yra pasirašyti teisės aktai, pagal kuriuos po poros metų optometrijos reglamentavimas keisis ir optometrininkų darbe atneš daugiau aiškumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.