Lietuvoje

2017.10.26 14:30

Opozicija: palaikydama A. Vaitkunskienę taryba parodė nepasitikėjimą R. Šimašiumi

BNS2017.10.26 14:30

Vilniaus savivaldybės tarybos trečiadienį išreikštas palaikymas administracijos direktorei Almai Vaitkunskienei rodo politikų, įskaitant ir dalies valdančiųjų, nepasitikėjimą pačiu meru Remigijumi Šimašiumi, teigia savivaldybės opozicijos atstovai.

Į koaliciją kviečiamų socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad meras užsitikrins palaikymą tik užbaigęs formuoti koaliciją. Tuo metu į opoziciją pasitraukusių konservatorių frakcijos seniūnas Valdas Benkunskas ragina merą netgi patį pagalvoti apie atsistatydinimą.

„Man atrodo, kad taryba po balsavimo ne tik pareiškė pasitikėjimą Alma Vaitkunskiene, kaip administracijos direktore, bet kartu parodė nepasitikėjimą meru, jo argumentais, pozicija, jo siūlymais ir sprendimais, kuriuos jis turi teisę daryti pagal įstatymą. Jei tarybos dauguma ir toliau manys, kad A. Vaitkunskienė gali ir toliau dirbti savo pareigose, tų balsavimų gali būti daug, bet, man atrodo, R. Šimašius turėtų pradėti galvoti ir apie galimą savo atsistatydinimą. Nes daugumos jis neturi“, – BNS sakė jis.

R. Šimašius trečiadienį patikino, kad nesulaukęs tarybos pritarimo ir toliau siūlys atleisti direktorę, praradusią jo pasitikėjimą. Mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas BNS informavo, kad kitas tarybos posėdis bus šaukiamas lapkričio 6-ąją.

A. Vaitkunskienė BNS ketvirtadienį sakė, kad nuomonės nuo trečiadienio nepakeitė ir tikisi pozityvaus bendradarbiavimo su meru ir jo aplinka.

„Mano pozicija yra visiškai natūrali, neakibrokštiška. Taryba išreiškė savo valią, aš dirbu savo darbą, turiu savo funkcijas, visada, kiek reikia su visais susirašinėju, bendrauju. Iš viso, nėra nieko neįprasto“, – tikino ji.

G. Paluckas: mero problemos išsispręs sudarius koaliciją

Tuo metu socialdemokratų, turinčių keturis atstovus taryboje, pirmininkas Gintautas Paluckas tikina, kad direktorė bus atleista tik kai meras užbaigs koalicijos formavimą ir nepaisant simpatijų ar antipatijų A. Vaitkunskienei, tai būtų tik techninis žingsnis. Į koaliciją kviečiami socialdemokratai, „Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai.

„Faktinė dauguma yra, visi klausimai, išskyrus vieną (A. Vaitkunskienės atleidimą – BNS), buvo priimti. Reikia susitvarkyti formalumus ir, manau, mero užduotis tai padaryti. Dėl administracijos direktorės – jei yra suformuota koalicija ir jei politinio asmeninio pasitikėjimo tarnautojas yra praradęs koalicijos iniciatoriaus, tiesiogiai renkamo mero, pasitikėjimą, savaime suprantama, kad tas klausimas turi būti išspręstas susiformavusios koalicijos. Turiu asmeninės patirties – tai tiesiog laiko klausimas“, – sakė jis.

LLRA-KŠS frakcijos atstovė Edita Tamošiūnaitė taip pat teigia, kad A. Vaitkunskienės kandidatūrą teikė meras, tad praradus jo pasitikėjimą ji neturėtų eiti pareigų.  E. Tamošiūnaitė BNS teigė, kad frakcija ir toliau palaikys liberalus būnant opozicijoje, dėl koalicijos įforminimo šiuo metu partijos Vilniaus skyriuje „dar vyksta konsultacijos“, kada jos turi būti baigtos, terminų nėra.

„Jei meras nepasitiki savo teikiamu administracijos direktoriumi, o meras – tiesiogiai išrinktas, mes palaikome mero poziciją“, – tikino ji.

Liberalų atstovas užsimena apie mero spaudimą

Atskirą grupę taryboje įkūrę keturi valdančiųjų liberalų atstovai, anot grupės vadovo Vidmanto Martikonio, ir toliau turėtų nepritarti direktorės atleidimui. V. Martikonis negailėjo pagyrų A. Vaitkunskienei sakydamas, kad per ilgus metus darbo taryboje nebuvo matęs energingesnio vadovo.

„Todėl aš tikrai palaikysiu. Už grupę garantuoti negaliu. Tik vieną pasakysiu, kad daromas didelis spaudimas kiekvienam žmogui, kalbama po valandą, po pusę, su kiekvienu asmeniškai, prieš tarybos posėdį, dienos metu. Darbas, spaudimas daromas didelis, kad palaikyk, mes čia tą, aną. Suprantu merą, bet gal reikia mesti į šoną tas arogantiškas manieras ir tokio tipo darbą, kad duodu komandą ir visi turi vykdyti“, – piktinosi jis.

Į opoziciją pasitraukusio ir A. Vaitkunskienę palaikiusio „Lietuvos sąrašo“ vadovas Darius Kuolys sako, kad mero siūlymas darkart balsuoti dėl direktorės atleidimo „nebūtų konstruktyvus“.

„Šiuo atveju nebuvo laikytasi politinės etikos principų iš pačių politikų, o mes kaltiname administraciją“, – teigė jis.

Direktorės atleidimo nepalaikė ir opozicinė Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai). Anot jų vadovo Artūro Zuoko, tarybos sprendimas taip pat turėtų būti vertinamas kaip nepasitikėjimas meru, tačiau jo atsistatydinti neragino.

„Jei meras dabar vėl teiks iš naujo šį klausimą nesant pirmiausia valdančiosios daugumos, turint kitokią tarybos nuomone, tai įrodo nepasitikėjimą ne tik direktore, bet ir taryba. Manau, kad tai tik dar labiau stumia į susipriešinimą, ko tikrai nereikėtų. Kaip kalbėjome – meras turėtų susėsti su administracijos direktore ir rasti kompromisą, kuris leistų teisingai ir tvarkingai dirbti Vilniaus labui“, – kalbėjo A. Zuokas.

Jo nuomone, kad meras nepateikė aiškių direktorės atleidimo priežasčių bei priminė direktorės vieša pripažinimą, kad ji dar prieš mėnesį buvo kviečiama įstoti į Liberalų sąjūdi žadant jai aukštą vietą partijos sąraše 2019-ųjų savivaldos rinkimuose.

Vilniaus savivaldybės taryboje yra 51 politikas, didžiausia liberalų frakcija turi 15 narių, tačiau keturi jų įkūrė atskirą grupę ir svarsto steigti atskirą frakciją. Liberalai į naują koaliciją kviečia buvusius partnerius socialdemokratus, turinčius 4 atstovus taryboje, taip pat 3 „Tvarkos ir teisingumo“ narius bei 10 LLRA-KŠS atstovų, kurie vieninteliai dar neapsisprendė dėl oficialaus prisijungimo į koaliciją.

Meras R. Šimašius trečiadienį BNS tikino, kad konsultacijos dėl koalicijos dar vyksta.

Opozicijoje šiuo metu yra šeši A. Zuoko vadovaujami politikai, aštuoni TS-LKD nariai, trys „Lietuvos sąrašo“ atstovai ir iš liberalų pasitraukęs Markas Adamas Haroldas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.