Lietuvoje

2017.10.26 11:20

Lietuvos ir Liuksemburgo ryšiai įgauna naują pagreitį

LRT.lt2017.10.26 11:20

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su oficialaus karališkojo vizito į Lietuvą atvykusiu Liuksemburgo didžiuoju hercogu Henriu. Šalies vadovė su Liuksemburgo monarchu aptarė dvišalių ryšių stiprinimą, aktualius ES ir NATO klausimus.

Per oficialų vizitą pasirašytas dvišalis susitarimas dėl atsinaujinančių išteklių energijos statistinio perdavimo siekiant planinių rodiklių pagal ES direktyvą 2099/28/EB. Tai pirmoji tokia sutartis visoje ES, kurios idėja gimė per oficialų prezidentės vizitą Liuksemburge 2010 metais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šalies vadovės teigimu, Lietuvai Liuksemburgas yra svarbi valstybė, su kuria mus iki šiol siejo sėkmingas politinis, ekonominis ir karinis bendradarbiavimas, o šiandien dvišaliai santykiai pereina į naują kokybės etapą. Šiandien pasirašyta sutartis yra puikus pavyzdys, kaip valstybės gali dalytis savo pasiekimais ir padėti viena kitai įgyvendinant ES įsipareigojimus.

Sutartis numato, kad šalys, įvykdžiusios ir viršijusios įsipareigojimus didinti iš atsinaujinančių energetikos šaltinių pagaminamos energijos kiekį, gali šiais rodikliais pasidalyti ir juos parduoti  toms valstybėms, kurios galimybių vystyti tokių šaltinių neturi.

Lietuva jau dabar yra gerokai viršijusi tiek bendrąjį ES tikslą iki 2020 m. atsinaujinančių išteklių energijos dalį padidinti iki 20 proc., tiek šalies nacionalinį įsipareigojimą, pagal kurį atsinaujinančių energijos išteklių vartojimas galutiniame energijos balanse 2020 metais turi sudaryti 23 procentus.

Šiuo metu mūsų valstybėje pagaminta atsinaujinančioji energija sudaro 25,5 proc., o 2020 m. tikimės, kad tokios energijos bus pagaminama daugiau nei 30 proc. (o tai jau viršytų ES normą 2030 metams).

Pagal dvišalę sutartį Liuksemburgas, kuris dėl savo dydžio ir geografinės padėties tokių ES įsipareigojimų įgyvendinti galimybių neturi, ketina įsigyti viršytas statistines normas iš Lietuvos. Gautos finansinės lėšos – 10 mln. eurų bus panaudos tolesnei atsinaujinančiosios energetikos plėtrai ir energijos efektyvumui didinti.  

Šalies vadovės teigimu, naują pagreitį dvišaliams santykiams suteiks ir pirmą kartą Lietuvoje rengiamas dvišalis verslo forumas, į kurį atvyko gausi Liuksemburgo verslo atstovų delegacija. Forume, kurį ketvirtadienį atidarys Lietuvos Respublikos prezidentė ir Liuksemburgo didysis hercogas, didelis dėmesys bus skiriamas naujų galimybių paieškai logistikos, transporto, inovacijų, finansinių ir informacinių technologijų srityse.

Susitikime taip pat aptartas Lietuvos ir Liuksemburgo karinis bendradarbiavimas. Šalies vadovė padėkojo Liuksemburgo monarchui už jo šalies indėlį užtikrinant Lietuvos saugumą.

Nors turi nedidelę kariuomenę, Liuksemburgas atsiuntė savo karių būrį į Aljanso priešakinių pajėgų batalioną Lietuvoje. Liuksemburgo rotacinės pajėgos reguliariai dalyvauja karinėse pratybose mūsų šalyje. Neturėdama savo karinės aviacijos, ši valstybė ne kartą finansiškai prisidėjo prie NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.