Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.26 12:29

Lietuvos kariuomenė už 110 mln. eurų įsigijo oro gynybos sistemą NASAMS

LRT.lt 2017.10.26 12:29

Krašto apsaugos ministerijoje ketvirtadienį pasirašyta sutartis dėl vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS (angl. National Advanced Surface-to-Air System) pirkimo Lietuvos kariuomenei. 

Karinės oro pajėgos už 110 mln. eurų iš NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ įsigys įrangą dviem oro gynybos baterijoms, logistinį sistemos palaikymo paketą ir mokymus sistemos operatoriams bei priežiūros specialistams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Įgyvendinus projektą, Lietuva įgis sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą.

Sutartį pasirašė Lietuvos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas ir „Kongsberg“ vykdantysis viceprezidentas Kjetil Reiten Myhra.

„Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Su NASAMS mes įsigyjame sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų – oro erdvės apsaugą.“

Įsigyjama sistema yra nauja, išskyrus naudotus raketų paleidiklius, įsigytus iš Norvegijos kariuomenės ir kurie bus atnaujinti iki gamyklinių parametrų. Planuojama, kad iki 2021 metų visos priemonės jau bus pasiekusios Lietuvą, apmokytas personalas, o visi komponentai bus integruoti į vieningą sistemą, gebančią vykdyti oro gynybos užduotis: stebėti ir kontroliuoti oro erdvę, įspėti antžeminius padalinius apie oro grėsmę ir, esant būtinybei, naikinti taikinius. 

„Ši sutartis sustiprino Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimą, kuris dabartiniame geopolitiniame kontekste yra itin svarbus viso Baltijos jūros regiono šalių saugumo užtikrinimui. Norėčiau padėkoti Norvegijos gynybos ministerijai kuri itin padėjo vykdant šį projektą, atstovaujant mūsų interesams derantis su gamintoju bei teikiant ekspertinę paramą mūsų darbo grupei,“ – sakė ministras R. Karoblis.

Vykdydama NASAMS projektą, Krašto apsaugos ministerijos darbo grupė analizavo rinkoje esančias vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas. Potencialios sistemos buvo vertinamos atsižvelgiant į tokius kriterijus, kaip sistemos efektyvumas, integralumas su sąjungininkų sistemomis, išlaikymo ir remonto sąnaudos, pristatymo laikai ir kt. NASAMS buvo pasirinkta, nes geriausiai atitiko iškeltus reikalavimus ir suformuotus kriterijus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi