Lietuvoje

2017.10.25 15:34

Kasmet Lietuvoje dingsta vis daugiau vaikų

Kasmet vien Europoje dingsta apie ketvirtį milijono vaikų. Didžioji dalis pabėga iš namų, apie trečdalį pagrobia vienas iš tėvų, iki dešimtadalio dingusiųjų sudaro nelydimi imigrantų vaikai. Dar apie procentą patenka į nusikaltėlių rankas. Vaikai verčiami vykdyti nusikaltimus arba tampa prekybos žmonėmis, smurto ar seksualinio išnaudojimo aukomis.

Kasdien policija gauna po kelis pranešimus dėl dingusių vaikų. Didžioji dalis pradingėlių atsiranda po kelių valandų ar paros. Vieni užsibūna pas draugą, kiti – susipykę su tėvais tiesiog pabėga iš namų. Lietuvos dingusių žmonių šeimų paramos centras skaičiuoja, kad kasmet dingusių, nors ir trumpam, daugėja. Pavyzdžiui, 2013-aisiais vaikai sudarė apie 40 procentų visų dingusių asmenų, o jau 2016-iaisis daugiau kaip 67 procentus.

„Tai tie vaikai, kurie ne vieną, po keletą kartų iš namų, paskui sugrįžta ir nežinia, kur jie buvo. Gal buvo išnaudojami, gal buvo vežami vagiliauti kažkur, įtraukiami į kažkokias kriminalines veikas“, – dėstė Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalja Kurčinskaja.

Policijos duomenimis, šiemet jau ieškota per 1600 vaikų. Tačiau oficialioji statistika neatspindi duomenų, kiek dingusių vaikų tapo prekybos žmonėmis, smurto ar seksualinio išnaudojimo aukomis. Paskutiniai pateikiami tik už 2015-uosius, kai į Lietuvą pargabenti 8 dingę paaugliai, Skandinavijos šalyse versti vagiliauti parduotuvėse.

Ekspertų skaičiavimais, į nusikalstamas veikas įtraukiami arba nusikaltimų aukomis tampa apie  procentą dingusių vaikų. Teigiama, kad jie ne tik rizikuoja patekti į nusikaltėlių rankas, bet ir tampa labai pažeidžiami. Gatvėje atsidūręs vaikas neturi, kur nakvoti, ko valgyti, o svečioje šalyje dėl kalbos barjero negali paprašyti ir pagalbos.

Daugiau apie problemą – Jevgenijaus Bardausko ir Lidijos Jankauskienės reportaže.