Lietuvoje

2017.10.28 09:44

Kodėl kamuoja kojų mėšlungis ir kaip jo atsikratyti?

Ilgai trunkantis raumenų nuovargis ir skysčių praradimas gali sukelti kojų mėšlungį. Tačiau, gydytojo Alvydo Unikausko teigimu, tai tik pora priežasčių, dėl kurių gali staigiai ir nemaloniai sutraukti blauzdą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ jis pasakojo, kas dar sukelia mėšlungį ir kaip jo atsikratyti.

Ar jums pažįstama situacija, kai naktį nubundate dėl kojų mėšlungio? Arba dieną sėdėdami prie kompiuterio staiga pajuntate, kaip sutraukia kojos blauzdą? Jei tai patiriate, jus kamuoja nevalingas kojų mėšlungis. LSMU profesorius A. Unikauskas sako, kad mėšlungis gali atsirasti dėl kelių priežasčių.

Viena jų – ilgai ir dažnai varginami raumenys. Kojas išvargina stovėjimas ir vaikščiojimas. Bėgant metams raumenys taip pat praranda elastingumą.

„Dažniausiai mėšlungis kamuoja ramybės metu, pavyzdžiui, naktį, kai raumenys atsipalaiduoja ir raumuo gauna galimybę staigiai susitraukti. Tuomet pajuntame stiprų skausmą“, – teigia A. Unikauskas.

Antroji mėšlungio priežastis, anot gydytojo, – raumens sutrumpėjimas, kuris gali įvykti, pavyzdžiui, einant apsiavus aukštakulniais.

„Kai tokia kojos padėtis, blauzdos raumuo dėl pakelto kulno susitraukia. Tam tikromis aplinkybėmis raumuo susitraukia staigiai“, – kalba gydytojas.

Mėšlungis taip pat gali kamuoti dėl dehidratacijos. Tai ypač aktualu vasarą per intensyviausius karščius. Manoma, kad skysčių praradimas padidina nervinių receptorių jautrumą. Dirginimas lengviau pasiekia raumenį ir jis reaguoja spazmu – mėšlungiu.

Mikroelementų – magnio, kalcio, kalio ir natrio – trūkumas taip pat gali sukelti mėšlungį. Kad organizmui netrūktų šių medžiagų, A. Unikauskas pataria valgyti špinatų, valgomųjų batatų, jogurto, riešutų, bananų.

„Kojų mėšlungis dažnai kartojasi antrame ar trečiame nėštumo trimestre. Šiuo laikotarpiu moterims ypač trūksta kalio ir magnio“, – sako A. Unikauskas.

Gydytojas teigia, kad vienas efektyviausių būdų numalšinti mėšlungį yra čiupti už kojų pirštų ir laužti juos į save, tempti blauzdą, kad išsitemptų raumuo.

„Taip pat reikia gerti organizmui reikalingą kiekį vandens, valgyti aukščiau išvardytus maisto produktus – taip nepritrūksite organizmui reikalingo kalio, kalcio ir magnio. Jeigu dirbate sėdimą darbą, darykite mankštos ar vaikščiojimo pertraukėles“, – pataria A. Unikauskas.

Daugiau apie tai, kaip įveikti kojų mėšlungį, – vaizdo įraše.