Lietuvoje

2017.10.25 15:03

Institucijos kratosi atsakomybės dėl prastesnės maisto produktų sudėties

Seimo laikinoji tyrimo komisija trečiadienį aiškinsis, kodėl maisto produktų su analogiškais prekės ženklais sudėtis Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse tyrė ne Vartotojų teisių apsaugos tarnyba, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. 

Pasak laikinosios komisijos vadovės, Vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistai aiškina už maistą nesantys atsakingi. Prieš savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai pripažino, kad nuo 2011 metų tarnyba nesėkmingai kvietė nevyriausybines vartotojų teisių organizacijas atlikti maisto produktų sudėties ir kainų tyrimus skirtingose ES šalyse.

Maisto ir veterinarijos tarnyba neseniai paskelbė, kad daugelio tirtų Vokietijoje ir Lietuvoje parduodamų maisto produktų su tais pačiais prekės ženklais sudėtis skiriasi.

Teisingumo ministerijos, kuriai pavaldi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), atstovė aiškina esą anksčiau vartotojų teisių apsaugos institucijos tyrimo neatliko, nes tai ne jų kompetencija.

„Kadangi tas klausimas buvo keliamas per maistą reguliuojančius teisės aktus, o ne per tam tikrus bendruosius teisės aktus, iki tol į tą klausimą ir nebuvo įsijungta iš mūsų pusės“, – aiškina Teisingumo ministerijos Teisinės pagalbos sk. vedėja Aurelija Giedraitytė.

Premjeras teigia, kad seniai yra problemų ir ne tik maisto kokybės srityje. Atsakomybę, pasak Sauliaus Skvernelio, turėtų prisiimti už tai atsakingos įstaigos. Jo teigimu, planuojama stiprinti vartotojų teisių apsaugą, o šių institucijų struktūrinės pertvarkos taip pat nebe už kalnų.

Kai kurios Europos Sąjungos valstybės dažniausiai vartojamų užsienio produktų maisto kokybės tyrimus atlieka nuo 2013-ųjų. Lietuva kol kas tyrė tik 33-ųjų produktų kokybę, tačiau tyrimą ketinama plėsti. Gamintojai kartoja: produktų sudėtis skiriasi dėl tos šalies vartotojų skonio, tradicijų, bet tai nereiškia prastesnės kokybės.

Išsamiau – Redos Gilytės reportaže.