Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.24 10:43

Nevyriausybininkai prašo prezidentę vetuoti Šeimos stiprinimo įstatymą

LRT.lt 2017.10.24 10:43

Per šimtas nevyriausybinių organizacijų ir akademikų prašo prezidentę vetuoti Šeimos stiprinimo įstatymą. Kreipimesi teigiama, kad toks įstatymas priimtas ne šeimoms stiprinti, bet įteisinti jų rūšiavimą. Nevyriausybininkai ir akademikai taip pat atkreipia dėmesį, kad prezidentei pasirašius šį įstatymą, valstybės biudžeto lėšos būtų skiriamos su bažnyčia siejamoms organizacijoms.

Antradienį ryte šalies vadovei išsiųstame kreipimesi teigiama, kad Seimo priimtas įstatymas remiasi lyčių papildomumo, o ne lyčių lygybės principu, kuris yra būdingas ortodoksinių religijų įtaką patiriančioms valstybėms.

Kreipimosi autoriai teigia, kad toks principas leidžia perkonstruoti šalyje veikiančią pagalbos šeimoms sistemą ir diskriminuoti šeimas, kuriose dėl vienos ar kitos priežasties nėra vyro ir moters papildomumo – vienišų tėvų šeimos, išsiskyrusios motinos ar tėvai, našliai ir t. t. Anot pasirašiusiųjų, tokia diskriminacija prieštarauja Konstitucijai ir Europos Žmogaus Teisių Konvencijai.

„Kai susilauki vaikų (nesvarbu – santuokoje ar ne), tikiesi, kad valstybė, ypač tokia, kurios populiacija tirpsta bene sparčiausiai pasaulyje, atliks namų darbus: parems šeimą, suteikdama kokybiškas viešąsias paslaugas, kurios padeda derinti privačius ir profesinius įsipareigojimus, užtikrins visaverčio vaikų ugdymo galimybes ir sveikatos apsaugą. Tikiesi, kad įstatymų kūrėjams užteks padorumo nesikišti į asmeninį žmonių gyvenimą ir nurodinėti, ką turėtų laikyti šeima, kuo rūpintis ir mylėti. Tai, kad Seimo nariai nubalsavo už tokį įstatymą rodė, kad ne šeimų gerovė, o poreikis rūšiuoti žmones yra pagrindinis priimamų sprendimų variklis“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Prezidentei raštą išsiuntę akademikai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai primena, kad priėmus šį įstatymą, mokesčių mokėtojų pinigai būtų skiriami organizacijoms, siejamoms su Romos Katalikų bažnyčia. Anot jų, jokios kitos šeimai paslaugas teikiančios organizacijos neatitiktų įstatyme numatytos šeimos instituto stiprinimo vizijos, kadangi jos palaiko lyčių lygybę, o ne papildomumą.

„Priėmus Šeimų stiprinimo įstatymą, katalikiškos šeimų organizacijos lėšų gautų jau tiesiogiai iš valstybės. Tai būtų paslėpta diskriminacija ir neskaidrus valstybės lėšų planavimas. Juk yra aišku, apie kokias organizacijas kalbama, kai įstatyme minimas lyčių papildomumas, o ne lyčių lygybė, akcentuojamas dorovingumas ir prokreacinė bei dvasinė šeimos funkcijos“, – sako pasirašiusi dr. Laima Vaigė.

Kreipimąsi pasirašė 80 nevyriausybinių žmogaus teisių organizacijų, tarp jų Lygių galimybių plėtros centras, Lietuvos žmogaus teisių centras, Atviros Lietuvos fondas, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, ir 27 akademinės visuomenės atstovai ir visuomenės veikėjai.

Seimas Šeimos stiprinimo įstatymą priėmė praėjusį ketvirtadienį. Už jį balsavo 60 Seimo narių, 5 buvo prieš ir 9 parlamentarai susilaikė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi