Naujienų srautas

Lietuvoje2013.06.05 09:34

Alytuje bus galima pasigrožėti „plaukiojančiais brangakmeniais“

Į Alytų iš Japonijos atkeliavo šilkiniai imperatoriškieji karpiai. Plaukiojančiais brangakmeniais vadinamos žuvys lankytojams Alytuje bus demonstruojamos birželio viduryje pirmajame Pasaulio menų ir kultūros festivalyje bei aštuntojoje Tarptautinėje bonsų ir kitos tradicinės japonų meno formos –natūraliai susiformavusių akmenų suiseki – parodoje.

Į Alytų iš Japonijos atkeliavo šilkiniai imperatoriškieji karpiai. Plaukiojančiais brangakmeniais vadinamos žuvys lankytojams Alytuje bus demonstruojamos birželio viduryje pirmajame Pasaulio menų ir kultūros festivalyje bei aštuntojoje tarptautinėje bonsų ir kitos tradicinės japonų meno formos – natūraliai susiformavusių akmenų suiseki – parodoje.

Kol kas vieninteliai Baltijos šalyse šilkiniai karpiai į alytiškio Kęstučio Ptakausko tvenkinį „Ryto rasos“ sode keliavo iš Japonijos daugiau nei 20 valandų.

Specialiuose maišuose, pripildytuose druskos tirpalo ir deguonies, karpiai gerai ištvėrė ilgą kelionę. Vokietijoje mėnesį praleidę dėl karantino, šiuo metu bando prisitaikyti prie naujos aplinkos.

Kad imperatoriškieji karpiai vandenyje jaustųsi patogiai, vanduo turi būti itin švarus ir ne mažiau kaip 26 laipsnių šilumos.

Vieno Japonijos fondo dovanoti šilkiniai karpiai – veislinės, nebaikščios žuvys. Kai kurios jų paauksuotos.

„Į šitą žuvį yra žiūrima iš viršaus, nes forma yra vienas svarbiausių jos grožio [aspektų]. Jos kaip atominis laivas – pelekai, spalvų išsidėstymas, jas įdomu stebėti. Jos, galima sakyti, yra prabangios žuvys. Jeigu atitinka standarto kategorijas, [...] jų kainos būna nuo 1 tūkst. eurų iki 20–30 tūkst. eurų“, – sako Japonijos kultūros entuziastas Kęstutis Ptakauskas.

Tekančios saulės šalyje šie karpiai vadinami plaukiojančiais brangakmeniais. Senieji japoniški raštai byloja, kad karpiai Japonijos imperatorių soduose plaukiojo jau prieš beveik 2 tūkst. metų.

„Žinoma, pasaulyje [kai kurie žmonės] buvo nupirkę karpius, bandė veisti, bet ne tos sąlygos, ne toks patyrimas ir negalėjo išveisti tokio lygio žuvų kaip Japonijoje“, – teigia K. Ptakauskas.

Susipažinti su šių žuvų auginimo subtilybėmis alytiškiai ir svečiai galės birželio viduryje per miesto šventę. Žuvys bus eksponuojamos ir po poros metų Vilniuje vyksiančiame Europos ir pasaulio bonsų kongrese. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi