Lietuvoje

2017.10.23 13:37

Kokybiškai gyventi su onkologine liga – misija įmanoma

LRT.lt2017.10.23 13:37

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama ne tik apie onkologinių ligų prevenciją, bet ir apie sėkmingus šių ligų gydymo atvejus, žmones, kurie net ir išgirdę diagnozę, sugeba gyventi aktyvų ir kokybišką gyvenimą, teigiama pranešime spaudai.

Tokios pacientų papasakotos istorijos nuteikia optimistiškai, o Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Lina Daukantienė sako, kad šiais laikais onkologinė liga yra tik viena iš lėtinių ligų, bet tikrai ne nuosprendis.

„Onkologinė liga, kaip ir kitos lėtinės ligos, ilgai, kartais ir sunkiai gydomos, tačiau tai jokiu būdu nėra nuosprendis. Juk šiuo metu, priklausomai nuo individualios situacijos, nuo diagnozuotos stadijos, yra daug galimybių ją gydyti, o nemažai pacientų ir visiškai pasveiksta“, – teigia gydytoja.

Liga ištinka, bet gyvenimas tęsiasi

63 metų Regina dabar šypsosi ir apie savo ligą pasakoja atvirai ir ramiai. Storosios žarnos vėžys jai buvo visiškai atsitiktinai diagnozuotas prieš penkerius metus.

„Situacija visiškai klasikinė – nieko neįtariau, artimoje aplinkoje sergančių onkologine liga taip pat nebuvo. Kur kas daugiau žinojau apie širdies ir kraujagyslių ligas, nes slaugiau insultą patyrusią mamą. Gal dėlto vėžys atrodė tokia kiek tolima diagnozė“, – savo jauseną prieš 5 metus prisimena Regina.

Tačiau pasitikrinusi pagal storosios žarnos vėžio prevencijai skirtą profilaktinę programą moteris sužinojo, kad yra įtarimų, jog ne viskas taip gerai, kaip atrodo.

„Po pirmųjų tyrimų atlikti antrieji išsamūs žarnyno tyrimai, kurie parodė, kad man vėžys. Tiesa, ne įsisenėjęs, tad medikai iš karto ant operacinio stalo neguldė, tačiau gydytis teko. Dabar kai pagalvoju: liga tokia dažna, kad tikėtis, jog ji mane aplenks ir nesitikrinti anksčiau buvo tiesiog naivu, o dabar džiaugiuosi, kad laiku kreipiausi į specialistus“, – sako moteris.

G. Morettos/unsplash.com nuotr.

Iš naujo atrasti gyvenimo malonumus

Anot L. Daukantienės, daug vienas kitam padėti gali ir panašaus likimo pacientai. Lietuvoje aktyviai veikia ne viena pacientų organizacija, į kurią ką tik susirgęs žmogus gali kreiptis, gali pabendrauti su jau ligą įveikusiais, gali patys įsijungti į visuomeninę veiklą.

„Ligoniui svarbi yra ir šeima. Artimieji taip pat gali ateiti į gydymo įstaigą, konkrečiai – ir į Nacionalinį vėžio institutą. Jei ligonis sutinka, artimieji gali bendrauti su jo gydytoju, gauti iš jo informacijos, sužinoti, kaip elgtis su ligoniu, kaip jam pagelbėti“, – pasakoja L. Daukantienė.

Gydytoja pataria nepamiršti ir socialinių darbuotojų, psichologų, kurie šeimai teikia informaciją, kaip bendrauti su ligoniu.

„Nacionaliniame vėžio institute veikia Pacientų mokykla, kurios užsiėmimuose gali dalyvauti tiek pacientai, tiek jų artimieji. Paskaitų ar susitikimų su specialistais metu žmonės gali pateikti įvairiausių klausimų, susijusių su liga, mityba, gyvensena. Šiuolaikinis pacientas dažniausiai nori kuo daugiau žinoti apie savo ligą, apie tai, kuo jis pats gali prisidėti, kad gydymas būtų kuo sėkmingesnis, kad liga  neatsikartotų“, – tokių susitikimų vertę pabrėžia gydytoja.

Jos teigimu, sergant onkologine liga nelengva, tačiau tikrai įmanoma išlaikyti įprastą gyvenimo džiaugsmą ir kokybę. Tam labai padeda teisingas psichologinis nusiteikimas.

„Svarbu suvokti, kad gyvenimas nesustoja, ir žinoti, jog maloni veikla tikrai padeda sveikti. Tiesiog reikia išmokti su liga gyventi, neprarasti vilties, stiprybės semti iš visur – iš artimųjų, iš specialistų, iš paties gyvenimo“, – sako gydytoja.

L. Daukantienė sako, jog ne mažiau nei tiksli diagnozė bei tinkamas gydymo būdas yra svarbu kalbėtis su gydytoju, susižinoti savo ligos ypatybes, gydymo prognozes, kaip gyventi su ta liga.

„Labai svarbu pasirinkti gydytoją, kuriuo pacientas galėtų pasitikėti. Tarp jų turi būti artimas kontaktas“, – sako pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.