Lietuvoje

2017.10.21 21:16

Nykstančios vabalų rūšies išsaugojimui skirta 300 tūkst. eurų

Daugiau kaip 300 tūkst. eurų – tiek iš Lietuvos biudžeto skirta nykstančiai rūšiai – niūraspalviam auksavabaliui – išsaugoti. Nors kai kurie gyventojai pasipiktinę, kad pinigai skiriami vabalams, o ne žmonėms, gamtininkai tvirtina, kad kiekvienos į raudonąją knygą įrašytos rūšies išsaugojimas – svarbi ekosistemos dalis.

Niūriaspalvis auksavabalis – vienas rečiausių vabalų Europoje, kurį pamatyti galima brandžių lapuočių medžių drevėse. Jis įrašytas į „Europos Sąjungos Buveinių direktyvą“, „Tarptautinę raudonąją“ ir „Lietuvos raudonąją knygas“.

Aplinkos ministerijos projektas dėl šio vabalo sulaukė Europos komisijos pritarimo. Ministerijos specialistų teigimu, taip bus išsaugotas ne tik niūriaspalvis auksavabalis, bet ir jo gyvenamosios teritorijos – brandūs Lietuvos miškai.

„Paties projekto esmė yra atkurti brandžius medynus, senus ąžuolus, liepas, klevus. Tai yra pratęsti jų gyvybingumą specialiai genint. Norima išvalyti išbetonuotas dreves specialiai genint, pašalinant nereikalingus krūmus, taip sukuriant geresnes sąlygas augti ir veistis tokioms saugomoms rūšims kaip niūriaspalvis auksavabalis, plačiaausis šikšnosparnis, pelėdinių šeimos rūšims, kitoms drevėse gyvenančioms gyvūnų rūšims ar augalų rūšims, kurios auga ant senų medžių kamienų“, – sako aplinkos ministerijos gamtininkė Laura Janulaitienė.

Vabalo apsaugai planuojama sukurti ekologinį tinklą, kuris prasidėtų Kauno ąžuolyne, tęstųsi iki Dūkštų ąžuolyno ir pasibaigtų Verkiuose, Neries šlaite.

Projektui įgyvendinti reikės beveik pusantro milijono eurų: maždaug milijonu parems Europos Sąjunga. Iš valstybės biudžeto skirta daugiau nei 300 tūkst. eurų. Likusią sumą padengs projekto partneriai.

Tačiau specialistai sako, svarbu išsaugoti kiekvieną rūšį taip prisidedant prie bendros ekosistemos. Niūriaspalvio auksavabalio lervos maitinasi pūvančia mediena, ją suskaido ir taip tręšia žemę.

Skaičiuojama, jog pasaulyje yra apie keturis šimtus tūkstančių įvairiausių vabalų rūšių. Lietuvoje veisiasi apie pusketvirto tūkstančio rūšių vabalų.

Plačiau apie tai – Urtės Korsakovaitės reportaže.