Lietuvoje

2017.10.20 12:30

VTEK: Tarnybinės etikos komisijos darbuotojas M. Siaurys pats nepaisė etikos reikalavimų

BNS2017.10.20 12:30

Politikų ir valstybės tarnautojų etikos priežiūra besirūpinančios tarnybos darbuotojas Mindaugas Siaurys pats nepaisė etikos reikalavimų, nustatė tyrimą atlikusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

VTEK tyrimo komisija nustatė, kad komisijos Prevencijos skyriaus vadovas M. Siaurys sumenkino dalykinę VTEK reputaciją ir viršijo tarnybinius įgaliojimus, rengdamas išaiškinimą buvusiai Seimo narei „valstietei“ Gretai Kildišienei dėl privačių interesų deklaravimo, dienraščiui „Klaipėda“ pateikdamas išankstinę nuomonę dėl buvusios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narės elgesio, neteisėtai rinkdamas duomenis apie VTEK narius ir darbuotojus. Taip pat – nevykdydamas pareigų, kai privalėjo pateikti su Privačių interesų registro steigimu susijusius dokumentus atsakingoms institucijoms.

Tokiu būdu M. Siaurys pažeidė net kelis įstatymus, nustatė VTEK. Tačiau buvusio VTEK vadovo Romo Valentukevičiaus pastangomis, vilkinant laiką, kaip nustatė komisija, sudaryta situacija, kad M. Siauriui šiuo metu tarnybinės nuobaudos skirti jau nebeįmanoma. Tačiau penktadienį VTEK žada priimti sprendimą dėl kitų M. Siaurio pažeidimų.

M. Siaurio pokalbiai su VTEK vadovu: „ungurys“, „šlapiaklynė“

M. Siaurio pavardė buvo prieštaringai nuskambėjusi prieš metus, kai šis neturėdamas įgaliojimų atstovauti VTEK žiniasklaidoje viešai ėmėsi svarstyti apie galimybę įteisinti pacientų atsidėkojimą medikams „vokeliuose“.

Dėl šios nesuderintos iniciatyvos, sulaukusios daug kritikos viešojoje erdvėje, VTEK buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas M. Siaurio atžvilgiu.

Tyrimo komisija nustatė, kad šį tarnybinį patikrinimą jo atžvilgiu reguliavo pats M. Siaurys, buvęs tuometinio VTEK pirmininko R. Valentukevičaus dešiniąją ranka – tarnautojas tarnybiniu elektroniniu paštu patarinėjo R. Valentukevičiui, kada reikia pradėti ir baigti jo atžvilgiu atliekamą tarnybinį patikrinimą.

M. Siaurys laiške taip pat vadino VTEK narius ir darbuotojus tokiais epitetais, kaip „kadastro matuotojas“, „tetos“, „teliukas“, „ungurys“, o kai kuriuos Seimo narius įvardijo kaip „jaunų panų mėgėją, „šlapiaklynę“ bei „fiziką“ ir teigė, kad pastarieji „yra pasiruošę „kirsti“.

M. Siaurys (dešinėje), BNS nuotr.

Pernai spalį R. Valentukevičius skyrė M. Siauriui švelniausią tarnybinę nuobaudą – pastabą, ją nepraėjus mėnesiui, pernai lapkritį, savo įsakymu panaikino.

Po trijų dienų buvęs VTEK vadovas skyrė Prevencijos skyriaus vedėjui 600 eurų priemoką, o dar po kelių savaičių – gruodį – 40 proc. pareiginės algos dydžio priemoką. Tokio dydžio priemoka M. Siauriui skirta ir šių metų vasarį, be to, tarnautojas paskirtas vertinimo komisijos pirmininku, turėjusiu vertinti kitų VTEK sekretoriato valstybės tarnautojų veiklą.

Komisija: R. Valentukevičius gelbėjo savivaliavusį pavaldinį

Kaip nurodo VTEK, šių metų pradžioje VTEK nariai prašė inicijuoti tyrimą dėl M. Siaurio elgesio, susijusio su išaiškinimo teikimu buvusiai Seimo narei „valstietei“ G. Kildišienei.

M. Siaurys, nors nėra VTEK narys ir nebuvo įgaliotas komisijos, pateikė G. Kildišienei išaiškinimą, kad jos automobilio nuomos sandorio su „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio valdomu „Agrokoncernu“ neprivalu deklaruoti. Vėliau šį klausimą svarstę VTEK nariai priėmė priešingą sprendimą ir pripažino G. Kildišienę pažeidus viešuosius ir privačius interesus.

Tuometinis VTEK pirmininkas R. Valentukevičius atsisakė pradėti tarnybinį patikrinimą dėl M. Siaurio. Tyrimas pradėtas šių metų balandį, netrukus po to, kai R. Valentukevičius buvo priverstas trauktis iš pareigų.

R. Valentukevičius, BNS nuotr.

Tačiau šių metų kovą, įteikęs atsistatydinimo pareiškimą, R. Valentukevičius dar suskubo priimti M. Siauriui palankių sprendimų: dviem mėnesiams išleido jį atostogų bei panaikino savo įsakymą, kuriuo šį tarnautoją anksčiau skyrė vadovauti darbo grupei, turėjusiai pasirengti Privačių interesų registro steigimo darbams.

VTEK Tyrimo komisijos išvadoje nurodoma, kad tokiais veiksmais buvęs VTEK vadovas galėjo siekti padėti M. Siauriui išvengti gresiančios tarnybinės atsakomybės.

Tarnybinės nuobaudos skirti neįmanoma

„Tačiau tarnybinės nuobaudos už padarytus pažeidimus M. Siauriui skirti nebeįmanoma: pasibaigė Valstybės tarnybos įstatyme nustatytas tarnybinės nuobaudos skyrimo terminas. Buvęs VTEK pirmininkas šio tarnautojo veiklos netyrė, o nuo R. Valentukevičiaus atsistatydinimo dienos M. Siaurys daugiau nei penkis mėnesius darbe nebuvo dėl atostogų, nedarbingumo ir vaiko priežiūros atostogų“, – nurodoma VTEK pranešime.

Tačiau M. Siaurys gali neišvengti nuobaudų dėl kitų pažeidimų – interesų deklaravimo.

Komisija galimam tarnybiniam M. Siaurio nusižengimui tirti, patikrinusi M. Siaurio privačių interesų deklaraciją, taip pat aptiko galimų pažeidimų tarnautojui galbūt nesilaikius privačių interesų deklaravimo tvarkos.

Rugsėjo pradžioje tarnautojas deklaravo tris sandorius, vienas jų buvo sudarytas 2005 metais, kiti du – 2016 metais. VTEK atliko atskirą tyrimą dėl šių aplinkybių ir penktadienį žada priimti sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10