Lietuvoje

2017.10.19 20:05

VRK sprendimas: mokymai Liberalų sąjūdžiui buvo neteisėta parama

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.10.19 20:05

Vyriausioji rinkimų komisija ketvirtadienį vienbalsiai pripažino Liberalų sąjūdį per 2016 m. rinkimų kampaniją priėmus neteisėtą nepiniginę paramą iš juridinio asmens – „Taikomosios politikos instituto“, kurio vienas iš dalininkų buvęs Seimo narys, buvęs liberalas Šarūnas Gustainis. Jis yra įtariamas paėmęs 8,7 tūkst. eurų kyšį iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento.

VRK nusprendė, kad mokymai Liberalų sąjūdžio partijos nariams buvo neteisėta juridinio asmens parama partijai. Vienbalsiai dėl to balsavo visi posėdyje dalyvavę vienuolika VRK narių. Kad pažeidimas yra šiurkštus, pripažino devyni komisijos nariai. Liberalai šį VRK sprendimą pasiruošę skųsti.

Remigijus Šimašius tikino, kad svarstymas jam priminė inkvizicinį procesą.

„Aišku, kad čia vyko inkvizicinio proceso parodomasis veiksmas, nes iš tikrųjų visi, kas galės gyvai pažiūrėti, nes buvo transliuojama, galės įvertinti, ar į argumentus buvo atsižvelgiama, ar ne. Mano supratimu, buvo kaupiami argumentai į vieną pusę, o kitos pusės nebuvo norima girdėti“, – sakė jis.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas tikino, kad partija sprendimą tikrai skųs.

Partiją pripažinus šiurkščiai pažeidusia įstatymą, VRK kitą savaitę turės žengti kitą žingsnį ir spręsti, ar Liberalų sąjūdžiui reikia skirti numatytą beveik 400 tūkst. eurų valstybės dotaciją.

Tai gali būti labai skaudu įsiskolinimų turinčiai partijai, tačiau R. Šimašius sako, kad viską galima išgyventi.

Partijos atsakingoji sekretorė Justė Kisinaitė 15min nurodė, kad partija bankams šiuo metu yra skolinga 530 tūkst. eurų, dar turi 10 tūkst. eurų einamųjų skolų, o sąskaitoje yra sukaupusi beveik 102 tūkst. eurų.

R. Šimašiaus teigimu, skolų partijai padarė buvusi partijos vadovybė.

Mokymai buvo nepiniginė parama

„Pripažinome Liberalų sąjūdžio 2016 m. rinkimų kampanijos išlaidas, 2016 m. sausio 16 – balandžio 24 dienomis viešosios įstaigos „Taikomosios politikos institutas“ organizuotų mokymų „Ready to win“ rengimo išlaidas, suma – 45336,86 Eur. Pripažinome tą visą sumą nepinigine auka Liberalų sąjūdžiui“, – teigė Laura Matjošaitytė.

Š. Gustainio per viešąją įstaigą liberalams organizuoti mokymai bus pripažinti neteisėta juridinio asmens parama partijai.

L. Matjošaitytės teigimu, Liberalų sąjūdis šios paramos niekaip nenurodė pildydamas rinkimų ataskaitas, todėl siūloma pripažinti, kad partija pateikė žinomai klaidingus duomenis ir nenurodė „Taikomosios politikos instituto“ aukos.

„Liberalų sąjūdis vykusius mokymus vertina kaip asmeninę, politiškai orientuotą vieno iš buvusių partijos narių iniciatyvą“, – nurodė L. Matjošaitytė.

Tačiau, anot jos, mokymuose, kurie buvo skirti pasirengimui dalyvauti 2016 m. rinkimuose, buvo naudojama partijos atributika, mokymuose dalyvavo partijos nariai – apie pusė jų dalyvavo 2016 m. rinkimuose, o į mokymus vyko griežta atranka, kurią vykdė partijos nariai ir su partija susiję asmenys.

Mokymus vedė buvęs partijos pirmininkas Eligijus Masiulis, dabartinis pirmininkas Remigijus Šimašius, Seimo narys Eugenijus Gentvilas ir kiti.

VRK pirmininkė nurodė, kad mokymus vedusi tuo metu Vilniaus miesto tarybos narė, o dabar Seimo narė Aušrinė Armonaitė už mokymus gavo kelių šimtų eurų atlygį.

Tai patvirtino ir Seimo narė. Ji tikino atlygį gavusi, nes tuo metu vesdavo mokymus pagal individualią veiklą. Pasak Aušrinės Armonaitės, už pernai vasario-kovo mėnesiais vykusias paskaitas jai buvo sumokėti 600 eurų.

Buvusi R.Š imašiaus visuomeninė padėjėja Jurga Tapinienė su įmone „Gravitacija“ už paskaitas liberalams uždirbo kur kas daugiau – apie 10 tūkst. eurų.

L. Matjošaitytė negalėjo nurodyti, kiek tiksliai mokymų sesijų įvyko, tačiau patikino, kad jie vyko visuose didžiuosiuose šalies miestuose, o bendrą visų mokymų kainą VRK pateikė prokurorai.

Liberalai: VRK sprendimas gresia visų Lietuvos partijų uždarymu

Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas Liberalų sąjūdžiui rengtus mokymus pripažinti neteisėtu partijos finansavimu kelia grėsmę palikti Lietuvą be politinių partijų, vertindami šį sprendimą pranešime spaudai teigia liberalų atstovai.

Remigijus Šimašius sako, kad VRK sprendimas atbuline data pakeisti politikos žaidimo taisykles paverčia partijas raupsuotosiomis ir kelia grėsmę visų jų finansavimo sustabdymu.

„VRK ką tik iki minimumo sumažino partijų galimybes bendradarbiauti su pilietine visuomene. Jeigu jau sukuriame tokį precedentą, kad bet koks politikų kompetencijos kėlimas yra draudžiamas, tuomet, būdami teisine valstybe, turime šį principą taikyti visoms partijoms. O jei VRK bus principinga iki galo, dabartinis Seimas liks be partijų, kadangi partijos narių mokymus ir kompetencijos kėlimą organizuoja visos partijos ir joms artimos organizacijos – net ir šiemet sprendžiant iš viešumoje pateiktos informacijos, tokių atvejų buvo daugybė“, – teigia partijos vadovas.

Anot jo, VRK užkliuvę „Taikomosios politikos instituto“ 2016 m. pradžioje rengti mokymai, kuriuose dalyvavo ir Liberalų sąjūdžio nariai, buvo organizuoti ne partijos, o šio instituto iniciatyva, kuriam vadovavo dabar jau buvęs partijos narys Šarūnas Gustainis.

„Akivaizdu, kad tai buvo jo iniciatyva stiprinant asmeninę savo poziciją partijos viduje. Dabar, remiantis šia vieno asmens iniciatyva, bandoma nubausti visus 8000 organizacijos narių. Jeigu VRK turi tokį tikslą, atidžiai seksime, ar jų principingumas atsispindės ir reaguojant į kitų partijų veiksmus keliant narių kompetenciją, kurie puikiai matomi viešumoje. Suvienodinkime žaidimo taisykles visoms partijoms – visiems bus aiškiau“, – sako R. Šimašius.