Lietuvoje

2017.10.18 18:02

VRK darbo grupė siūlo pripažinti Liberalų sąjūdį šiurkščiai pažeidus įstatymą

BNS 2017.10.18 18:02

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbo grupė siūlo pripažinti Liberalų sąjūdį šiurkščiai pažeidus įstatymą dėl rinkimų kampanijos finansavimo, BNS patvirtino VRK vadovė Laura Matjošaitytė.

„Darbo grupė, susipažinusi su ikiteisminio tyrimo duomenimis bei gavusi papildomą medžiagą iš partijos, kitų asmenų, teikia siūlymus pripažinti Liberalų sąjūdžio 2016 metų politinės kampanijos išlaidomis 2016 metų sausio 16–24 dienomis viešosios įstaigos „Taikomosios politikos institutas“ suorganizuotų mokymų rengimo išlaidas“, – patvirtino komisijos vadovė.

Pasak L. Matjošaitytės, taip pat darbo grupė siūlo, kad buvusio parlamentaro ir buvusio liberalo Šarūno Gustainio įsteigto „Taikomosios politikos instituto“ surengtus mokymus pripažinti nepinigine auka, o patį pažeidimą – šiurkščiu, tačiau pažymi, kad galutinį sprendimą priims visa komisija balsuodama. VRK šį klausimą svarstys ketvirtadienį.

„Kol kas yra siūlymas pripažinti šiurkščiu Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pažeidimu, tačiau komisija rytoj spręs, ar pripažinti šiurkščiu pažeidimu, ar nepripažinti“, – sakė VRK pirmininkė.

Kaip teigė pirmininkė, tokiam sprendimui priimti visų pirma reikėtų nuspręsti, ar „Taikomosios politikos instituto“ organizuotų mokymų rengimo išlaidas galima pripažinti Liberalų sąjūdžio išlaidomis, tuomet spręsti, ar mokymų rengimo išlaidas pripažinti nepinigine auka, ir „atitinkamai jau spręsti klausimą, ar buvo padaryti šiurkštūs įstatymo pažeidimai“.

Liberalų sąjūdis trečiadienį paskelbė, jog darbo grupės išvadose „pateiktos faktinės aplinkybės yra sumaišytos su interpretacijomis“.

„VRK darbo grupė nagrinėjo mokymus, kuriuos organizavo „Taikomosios politikos institutas“. Liberalų sąjūdis minėtų mokymų neorganizavo ir prie jų neprisidėjo. Jei VRK pritartų šiai klaidingai interpretacijai, būtų pakeistos jau pasibaigusio žaidimo taisyklės tik vienai komandai“, – sakoma partijos išplatintame pareiškime

Su partijos vadovu sostinės meru Remigijumi Šimašiumi ir Seimo frakcijos seniūnu Eugenijumi Gentvilu BNS telefonu susisiekti nepavyko.

VRK nusprendus pritarti darbo grupės pozicijai, Liberalų sąjūdžiui grėstų netekti biudžeto dotacijos. Valstybės biudžeto dotacijos yra pagrindinis partijų finansavimo šaltinis, prieš kelerius metus uždraudus partijas finansuoti juridiniams asmenims.

Liberalų sąjūdžiui šiemet iš viso numatyta skirti beveik 700 tūkst. eurų dotacija, pirmoji dalis – 395 tūkst. eurų už pirmąjį šių metų pusmetį – jau išmokėta. Antrojo pusmečio dotaciją VRK turi paskirstyti iki lapkričio vidurio.

„Šiurkštus pažeidimas partijai grėstų dotacijos praradimu, tačiau šis klausimas nebus nagrinėjamas ketvirtadienio posėdyje. Jei bus pripažinta, kad buvo pažeistas įstatymas, buvo padaryti šiurkštūs pažeidimai, tai gali turėti įtakos sprendžiant dėl dotacijos skyrimo partijai“, – patvirtino L. Matjošaitytė.

Generalinė prokuratūra prieš kelias savaites pranešė apie politinės korupcijos byloje pareikštus įtarimus dviem parlamente atstovaujamoms partijoms – Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai. Prokuratūra tuomet taip pat pranešė perdavusi VRK ikiteisminio tyrimo medžiagą apie galimą Liberalų sąjūdžio „2016 metų Seimo rinkimų politinės kampanijos finansavimą iš neteisėto finansavimo šaltinio“.

Specialiųjų tyrimų tarnyba įtaria, kad Liberalų sąjūdis gavo naudos per partijos pirmininko, 2012–2016 metų kadencijos Seimo nario Eligijaus Masiulio ir partijos valdybos nario, Seimo nario Šarūno Gustainio galbūt neteisėtą veiklą.

Įtariama, kad E. Masiulis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už šiam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį grynaisiais, taip pat kyšius nematerialia forma. Taip pat įtariama, kad Š. Gustainis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš R. Kurlianskio už koncernui naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 8700 eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai, organizuojant politinės partijos narių mokymus.

Liberalai teisėsaugos įtarimus partijai vadina interpretacijomis bei kaltę neigia.