Naujienų srautas

Lietuvoje2013.06.03 19:41

Kaip rinktis stovyklą, kad vaikas nenukentėtų

Rūta Grigolytė, LRT.lt 2013.06.03 19:41

Vasaros stovykla vaikui gali būti smagiausias nuotykis, kurį jis prisimins daugelį metų. Tačiau taip pat gali tapti ir labai nemalonia patirtimi.

Vasaros stovykla vaikui gali būti smagiausias nuotykis, kurį jis prisimins daugelį metų. Tačiau taip pat gali tapti ir labai nemalonia patirtimi.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės patarėja Irena Karpičiūtė portalui LRT.lt pasakojo, į ką derėtų atkreipti dėmesį prieš išleidžiant vaiką į stovyklą, ar verta stovyklos laikotarpiu su juo palaikyti ryšį ir kokie darbuotojai gali šiose stovyklose dirbti.

– Į ką tėvai, išleisdami vaiką į stovyklą, turi būtinai atkreipti dėmesį? Kaip įsitikinti, kad stovykla patikima?

– Tėveliams, besiruošiantiems išleisti vaiką į stacionarią vaikų vasaros poilsio stovyklą, patartume atkreipti dėmesį į tai, kad kiekviena stacionari stovykla privalo turėti Visuomenės sveikatos centro leidimą ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą pažymėjimą.

Stovyklos darbuotojai, dirbantys su vaikais, turi būti įgiję aukštąjį arba aukštesnįjį išsilavinimą ir turintys pedagogo kvalifikaciją.

Darbuotojai, neturintys pedagogo kvalifikacijos, turi būti išklausę pedagoginių ir psichologinių žinių kursą.

Prieš leisdami vaiką į stovyklą, tėvai turėtų pasidomėti jos siūloma edukacine programa, gyvenimo sąlygomis, aplinka. Vaikų saugumo, higienos reikalavimai vaikų vasaros poilsio stovyklose yra išdėstyti sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Lietuvos higienos normoje „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Pagal šią higienos normą, dirbantys su vaikais turi būti išklausę higienos įgūdžių ir pirmos pagalbos teikimo mokymo programą, privalo pasitikrinti sveikatą.

Taip pat svarbu, kad būtų tinkamai įrengta, pažymėta maudymosi zona, jos gylis, vandens kokybė. Privalo būti apsaugos zonos nuo saulės, perkaitimų (pavėsinės, medžių pavėsiai), nušienauta žolė. Gyvenamosiose patalpose turi būti veikiantys tualetai, dušai, prausyklos, kur tekėtų ne tik šaltas, bet ir karštas vanduo.

Vaikams iki dešimties metų viename kambaryje turi būti įrengiama ne daugiau kaip dešimt vietų, o vyresniems – iki penkių vietų.

Gyvenamuosiuose kambariuose kiekvienas vaikas turi turėti vietą ar baldus asmeniniams daiktams, drabužiams laikyti. Visi įrenginiai turi būti saugūs, tvarkingi.

Maitinimas privalo būti organizuojamas valgyklose ar kitose maitinimui pritaikytose patalpose ir ne rečiau kaip keturis kartus per dieną.

Pastebėję  kokių nors pažeidimų, neatitikimų, tėveliai nedelsdami turėtų kreiptis į savo teritorijos visuomenės sveikatos centrą. Taip pat tėveliai, prieš pasirašydami, turėtų atidžiai išsinagrinėti sutartyje su vasaros poilsio organizatoriais numatytas teises ir pareigas, vertinti, ar numatytos sutarties sąlygos juos tenkina.

– Kai kuriose stovyklose patariama nepalikti vaikams mobiliųjų telefonų, nes jie esą pradeda skambinėti tėvams iškilus pirmajam sunkumui, o jų pasitaiko ne vienas, jeigu stovyklos – pavyzdžiui, sporto – režimas nelengvas. Ar pritarti tokiai rekomendacijai, o galbūt būtina, kad vaikas turėtų mobilų telefoną?

– Naudojimosi telefonu tvarką stovykloje tėveliai turėt aptarti su stovyklos organizatoriais. Pavyzdžiui, gali būti sutarta, kad vaikas nesinaudos telefonu nakties metu, kad mobilusis telefonas vaikui nebus pasiekiamas vykstant užsiėmimams, bus numatytas laikas bendrauti telefonu ar vaikui bus sudaroma galimybė pasinaudoti telefonu esant poreikiui ir panašiai.

Visa tai tėveliai turėtų aptarti su stovyklos organizatoriais, ir taip būtų išvengta nesusipratimų dėl vaikų naudojimosi telefonu stovykloje.

Visose stovyklose vaikams, ypač jaunesniems, būna akimirkų, kai jie ilgisi namų, tėvų, brolių ar sesių, draugų. Todėl labai svarbu, kad vaikas stovykloje turėtų galimybę su namiškiais susisiekti: pašnekėti telefonu, parašyti laišką, o galbūt stovyklos programa numato ir lankymo dienas. Tėvai turi išsiaiškinti stovyklos taisykles iš anksto ir aptarti su vaiku labai konkrečiai, kaip jis galės su jais susisiekti.

– Kokios trukmės stovykla rekomenduojama skirtingo amžiaus vaikams?

– Paprastai vaikų vasaros poilsio stovyklose pamainos trunka 10 dienų. Programos organizuojamos atsižvelgiant taip pat ir į vaikų amžių. Kokios trukmės poilsis yra rekomenduotinas skirtinų amžiaus grupių vaikams, negalime atsakyti, tačiau, kai kurių specialistų nuomone, stacionariose vaikų vasaros poilsio stovyklose patartina ilsėtis vaikams nuo 7 metų amžiaus.

– Ar stovyklos apskritai turi teigiamos įtakos vaiko raidai, savarankiškumui, ar daugiau traumuoja vaikus dėl atskyrimo nuo tėvų, patekimo į svetimą aplinką?

– Tėveliams, išleidžiantiems vaiką į vasaros poilsio stovyklą, ypač pirmą kartą, patartume padėti vaikui stovyklai pasirengti, t.y. leisti dalyvauti vaikui pasirenkant stovyklą, atsižvelgti į jo interesus ir pomėgius, drauge aptarti vaiko lūkesčius, kartu su vaiku dalyvauti susitikimuose su stovyklos vadovais, jei yra galimybė – nuvažiuoti apžiūrėti stovyklos arba parodyti nuotraukas.

Tėvai patys turėtų įvertinti vaiko savarankiškumą, gebėjimą prisitaikyti naujoje aplinkoje, susipažinti ir bendrauti su kitais vaikais, atvirai pasisakyti apie esamas problemas ir kita. Neneigtina, jog vaikų vasaros poilsio stovykloje vaikai įgyja naujų patirčių – stovyklauja prie laužo, maudosi, daugiau leidžia laiko gamtoje, todėl siūlytume tėveliams aptarti saugaus elgesio taisykles dar prieš vaikui išvykstant į stovyklą, nes vaiko saugumas yra bendras visų suaugusiųjų rūpestis.

Vaikų vasaros poilsis yra neatsiejama vaiko socializacijos proceso dalis. Norėtųsi prisiminti, jog socializacija – tai vaikystėje prasidedantis procesas: išmokdamas visuomenės normų, dėsnių ir gyvenimo būdo, asmuo tampa visuomenės nariu. Sėkminga socializacija galima tik tuomet, kai asmuo turi visavertę šeimą arba globėjus ir kai procese gali pakankamai dalyvauti kiti socializacijos institutai (mokykla, vasaros poilsio stovyklos), kurių dėka asmuo tampa visaverčiu visuomenės nariu. Didžiulį poveikį vaikų, jaunimo vertybėms daro neformali vaikų ir jaunimo veikla, taip pat įvairialypė papildomojo ugdymo veikla. Vasarą atsiveria didžiulės galimybės puoselėti vaikų vertybes vasaros poilsio stovyklose, todėl, jei tinkamai suplanuotas vaiko vasaros poilsis, parenkamos labiausiai vaiko poreikius atitinkančios veiklos, o stovyklų organizatorių paslaugos yra suteikiamos kokybiškai, vaiko poilsis stovykloje turi teigiamos įtakos vaiko raidai, savarankiškumui. Stovyklos poveikį vaikui tyrinėjantys psichologai taip pat teigia, kad stovykloje vaikas gali įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, išmokti bendrauti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi