Lietuvoje

2013.06.03 13:58

A. Mockus: gyvenimas yra šventas

ELTA 2013.06.03 13:58

Buvęs Kolumbijos sostinės Bogotos meras ir kandidatas į Kolumbijos prezidentus dr. Antanas Mockus teigia, jog Kolumbijoje jam teko dirbti bandant mažinti žmogžudysčių skaičių. Jei jis gyventų Lietuvoje, jis imtųsi kovoti su savižudybėmis.

Buvęs Kolumbijos sostinės Bogotos meras ir kandidatas į Kolumbijos prezidentus dr. Antanas Mockus teigia, jog Kolumbijoje jam teko dirbti bandant mažinti žmogžudysčių skaičių. Jei jis gyventų Lietuvoje, jis imtųsi kovoti su savižudybėmis.

Taip A. Mockus kalbėjo pirmadienį vykstančiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume.

„Lietuviai yra labai savikritiški. Žiūrint į statistiką, atrodo, kad kiekvienas lietuvis jaučia didžiulį kaltės jausmą“, – sakė jis.

Nors architektas Gediminas Urbonas A. Mockų pristatė anglų kalba, tačiau A. Mockus prabilo lietuviškai.

„Man būtų gėda dabar kalbėti angliškai“, – plojimų sulaukusius žodžius ištarė jis.

Lietuvių kilmės politikas pasakojo, jog būdamas Bogotos meru dažnai savo miesto gyventojams kartojo frazę „Gyvenimas yra šventas“, bendradarbiavo su Katalikų bažnyčia siekdamas atkreipti dėmesį į didžiulį žmogžudysčių mastą.

Kolumbija yra viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje pagal žmogžudysčių reitingą. 2012 m. ten buvo nužudyta 15 tūkst. žmonių, o 100 tūkst. gyventojų tenka daugiau nei 33 žmogžudystės.

Dvi kadencijas Bogotos administracijai vadovavusio A. Mockaus pastangos padėjo smarkiai sumažinti žmogžudysčių skaičių Kolumbijos sostinėje. Jis taip pat prisidėjo prie šio miesto kultūrinio gyvenimo praturtinimo.

Kolumbijos lietuvis Bogotos miesto gyvenimą skatino keistis pasitelkdamas teatralizuotus, meninius metodus. A. Mockaus įsitikinimu, tokie veiksmai paveikia kur kas labiau negu žodžiai. Jis propagavo visiškai kitokią politikos sampratą, nei priimta „vado“ kultu pasižyminčioje Pietų Amerikoje ir skatino visus piliečius aktyviai dalyvauti sprendžiant bendruomenei aktualius klausimus.

Aurelijus Rutenis Antanas Mockus Šivickas – sėkmingų pokyčių įkvėpėjas, novatorius, filosofas, matematikas, politikas, tipologijos profesorius. 2010 m. A. Mockus pretendavo į Kolumbijos prezidento postą.

Garsusis lietuvis ne kartą akcentavo, kad didžiausias kiekvienos šalies turtas yra jos žmonės. Jis aktyviai domisi situacija Lietuvoje ir savo veikla garsina šalies vardą pasaulyje.

Prie A. Mockaus prisijungė architektas Paulius Kulikauskas, grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas bei Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Jie pradėjo diskusiją apie regioninę plėtrą bei urbanizaciją. PLEF A. Mockus dalyvauja diskusijoje apie pasaulinius urbanizacijos ir regioninės plėtros iššūkius, kur dalijasi savo vadovavimo Bogotos miestui patirtimi, ieško sprendimų, kaip Lietuvai spręsti miestų ir regionų plėtros iššūkius ir kaip tapti aukšto laimės indekso šalimi.

Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas – didžiausias ekonomikos renginys pasaulio lietuviams, kuriantis dialogą su lietuvių kilmės verslo lyderiais iš viso pasaulio.

Į forumą susirinko lietuvių kilmės verslo lyderiai, kūrėjai iš JAV, Didžiosios Britanijos, Kinijos, Rusijos, Estijos, Belgijos, Prancūzijos ir kitų šalių. Daugiau nei 1000 renginio dalyvių dalijasi tarptautinio verslo ir vadybos patirtimi ir įžvalgomis.

Verslo ir politikos lyderiai susitikime ieško atsakymų ir galimų sprendimų, kaip padėti Lietuvos ekonomikai konkuruoti šiandieninėje globalioje rinkoje, įveikti jos iššūkius ir pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis. Pranešėjai iš viso pasaulio pristato pasaulio ir Lietuvos makroekonomikos prognozes, atskleidžia sėkmingos verslo plėtros paslaptis, dalijasi įžvalgomis, kaip pasiekti pasaulinę rinką ir kur verta investuoti.

Renginyje numatomos penkios skirtingų tematikų sesijos.

Forumo metu „Pasaulio lietuvio“ apdovanojimą už šalies garsinimą darbais ir idėjomis gavo buvęs A. Mockus, architektas Masimiljanas Fuksas (Massimiliano Fuksas) ir mobiliųjų aplikacijų kompanijos „GetJar“ įkūrėjas ir vadovas Ilja Laursas.

Šiemetinio forumo tema – „Globalūs ekonomikos iššūkiai: Lietuvos atsakas“. Tai jau ketvirtasis tokio pobūdžio renginys. Pirmasis toks forumas Vilniuje vyko 2009 metais. 2010 ir 2011 metais forumas taip pat vyko Lietuvos sostinėje. Praėjusiais metais jis vyko Čikagoje.

Unikalų, didžiausią ekonomikos renginį pasaulio lietuviams, padedantį kurti dialogą su lietuvių kilmės verslo lyderiais iš viso pasaulio, globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Renginį pristato organizacija „GLL|Global Lithuanian Leaders“ ir Lietuvos verslo konfederacija.