Lietuvoje

2013.06.04 09:19

Lietuvių kalbos egzamine – rašinys apie maištininkus ir atlaidumą

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2013.06.04 09:19

Pirmadienį abiturientai laikė lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Tai – vienintelis privalomas egzaminas, jo metu reikėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Valstybinį brandos egzaminą laikė 23 465 kandidatai, mokyklinį egzaminą rinkosi 15 124 abiturientai.

Pirmadienį abiturientai laikė lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Tai – vienintelis privalomas egzaminas, jo metu reikėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Valstybinį brandos egzaminą laikė 23 465 kandidatai, mokyklinį egzaminą rinkosi 15 124 abiturientai.

9 val. prasidėjęs egzaminas truko 4 valandas. Tiek valstybiniame, tiek mokykliniame brandos egzamine kandidatai turėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Egzamine pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio užduotys.

Valstybinio egzamino užduotys:

Samprotavimo rašinio užduotys:

Ar pasauliui reikia maištininkų?

Ar atlaidumas – silpno žmogaus bruožas?

Literatūrinio rašinio užduotys:

Kokį Lietuvos mitą kuria skirtingų epochų rašytojai?

Miesto vaizdavimo kaita lietuvių literatūroje

Vienodas egzaminas – visiems abiturientams

Nacionalinis egzaminų centras (NEC) skelbia, kad šiemet, nepriklausomai nuo mokymosi kalbos, pirmą kartą vyko visiems abiturientams vienodi egzaminai. Ankstesniais metais egzaminas skirdavosi lietuvių ir tautinių mažumų mokyklų abiturientams. Vis dėlto nelietuviškų mokyklų abiturientai turi nuolaidų: jie rašė trumpesnį rašinį, galėjo padaryti daugiau kalbos klaidų.

Egzamine prie kiekvienos temos bus pateikti septyni privalomi lietuvių autoriai. Valstybiniame brandos egzamine autoriai parenkami iš išplėstinio kurso, mokykliniame – iš bendrojo kurso programų.

Valstybinio egzamino samprotavimo rašinyje kandidatas pasirinktą temą turės analizuoti susiedamas su pasirinkto vieno iš nurodytų autorių kūryba ir literatūriniais (kultūriniais) kontekstais. Moksleiviai gali remtis ir asmenine (kultūrine, visuomenine, emocine) patirtimi.

Valstybinio brandos egzamino literatūriniame rašinyje pasirinktą temą reikalaujama atskleisti analizuojant kūrinius ir jų kontekstus. Privalu rašyti apie dviejų autorių kūrybą: vieną autorių pasirinkti iš nurodytų, kitą programinį autorių pasirinkti savo nuožiūra.

Mokyklinio brandos egzamino samprotavimo rašinyje reikės atskleisti temą remiantis 1 autoriumi iš 7, nurodytų prie temos, ir kontekstu. Literatūriniame rašinyje reikia atskleisti temą analizuojant 1 autoriaus kūrybą. Autorių reikia pasirinkti iš prie temos nurodytų 7. Kitą autorių, jei jo reikia, kandidatas renkasi savo nuožiūra. Prie kiekvienos rašinio temos bus pateikta po 3 klausimus, kurie kandidatui padės rinktis rašymo kryptį. Jais naudotis galima, bet neprivaloma.

Per valstybinį ir mokyklinį brandos egzaminą kandidatams leidžiama naudotis norminiais lietuvių kalbos žodynais ir dvikalbiais žodynais.

Kad išlaikytų valstybinį brandos egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų. Mokyklinio brandos egzamino įvertinimas – balas – parašomas pagal taškų ir balų atitikties lentelę, kurią įsakymu tvirtins NEC direktorius po 9 darbo dienų, skirtų kandidatų rašinių vertinimui.

Taip pat šiais metais pirmą kartą bus vykdomas lietuvių kalbos ir literatūros kurtiesiems ir neprigirdintiesiems mokyklinis brandos egzaminas.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt