Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.14 17:56

Marijampolėje – šiukšlių karai

Marijampolės atliekų rūšiavimo gamykla jau kelias savaites nepriima iš gyventojų surinktų buitinių atliekų. Pažeidžiant galiojančius reikalavimus šiukšlės šiuo metu keliauja tiesiai į sąvartyną. Pasak gamyklos operatorių, veiklą teko stabdyti dėl užsakovo – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro – kaltės. Šie teigia priešingai ir žada nutraukti sutartį su nepatikimu operatoriumi. Kol ginčijamasi, be darbo liko kelios dešimtys darbuotojų, o gamyklos teritorijoje pūva 8 tūkst. tonų atliekų.

Į Marijampolės mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius jau kelios savaitės neužsuka šiukšliavežės. Pažeidžiant įstatymus iš gyventojų surinktos atliekos keliauja tiesiai į šalia esantį sąvartyną. Pasak įrenginių operatoriaus, bendrovės „Neg Recycling“ vadovo, veiklą teko sustabdyti dėl teritorijoje susikaupusių kone 8 tūkst. tonų degių atliekų, kurias, kaip sutarta, turi paimti užsakovas – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras.   

„Pagal mūsų operavimo sutartį, pagamintas degias atliekas, tai yra kietąjį kurą, mes nemokamai turime perduoti užsakovui, ir jau užsakovas toliau pats tvarko šias atliekas. Šito nevyksta, ir todėl turime tokią situaciją“, – sakė „NEG Recycling“ direktorius Mindaugas Venskus.                    

Operatorius tikina, kad, jei atliekų tvarkymo centras paimtų bent dalį deginti skirtų atliekų – vadinamojo kietojo atgauto kuro, gamykla vėl galėtų veikti. Tuo metu atliekų tvarkymo centras išvis žada nutraukti sutartį, nes tai, ką rūšiavimo gamykla vadina degiomis atliekomis, tėra netinkamai išrūšiuotos buitinės atliekos.

„Jeigu būtų gaminamas kietasis atgautasis kuras, tai jis turi standartą, o jeigu atliekai suteikiamas standartas, tai jau yra produktas, ir tokį produktą labai plačiai naudoja Lenkija, Vokietija ir pas mus vienintelė įmonė, kuri pradės jį naudoti, tai „Akmenės cementas“, – kalbėjo Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas.

Pasak M. Venskaus, tai – prasimanymai. Esą Energetikos instituto atlikti tyrimai patvirtina, kad tai – degios atliekos. O užsakovų morfologiniai patikrinimai rodo ką kitą – vadinamoje degioje frakcijoje antrinių žaliavų likutis siekia daugiau nei 30 procentų.

„Mūsų tikslas dabar – kuo greičiau pakeisti operatorių, nes jie nevykdo savo įsipareigojimų, na iš jų pusė dedamos visos pastangos, kad šis procesas kiek įmanoma ilgiau užsitęstų“, – pasakojo A. Bagušinskas.

Marijampolės mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių operatoriui už atliktą darbą sumokėta daugiau nei milijonas eurų. Dėl neįvykdytų įsipareigojimų svarstoma dalį pinigų susigrąžinti.

„Regioniniai aplinkos apsaugos departamentai patikrinę nustatė, kad tai nėra kietasis atgautasis kuras, tai yra degiosios atliekos, o tai iš esmės yra visai kitas produktas arba kitas dalykas negu kad negu turėtų būti, nes kietasis atgautasis kuras yra sertifikuojamas produktas, jis turi aiškią sudėtį ir aiškią energinę vertę, tuo tarpu degiosios atliekos, jų vertė skiriasi nuo 8 iki 32 megadžiaulių“, – sakė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas.

Šiuo metu darbo neturi kelios dešimtys atliekų rūšiavimo gamyklos darbuotojų. Norėdami atkreipti valdžios dėmesį į padėtį, kurioje atsidūrė, prie Marijampolės savivaldybės surengė piketą.

Kas šioje istorijoje teisus, kas ne, aiškinsis teismai. Kad būtų išvengta tokių situacijų, aplinkos ministerija žada keisti reikalavimus – rengiami įstatymų pakeitimai, kuriuose įtvirtinta savivaldybių laisvė pasirenkant operatorius. Esą, šiems nevykdant įsipareigojimų, atsirastų galimybė greičiau nutraukti sutartis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi