Lietuvoje

2017.10.14 17:01

„Maištininkai“ patys traukiasi iš socialdemokratų gretų

BNS 2017.10.14 17:01

Aštuoni Seimo socialdemokratų frakcijos nariai, kurių šalinimą iš partijos šeštadienį ketina svarstyti partijos taryba, pareiškė patys pasitraukiantys iš Socialdemokratų partijos gretų.

„Šiandien šioje socialdemokratijos menkinimo istorijoje turi būti padėtas taškas. Mes puikiai suvokiame, kad dabartinės vadovybės mums metami nepagrįsti kaltinimai ir įpareigojimai bičiuliams mus šalinti iš partijos gali suskaldyti LSDP. Partijos vadovas dėl mums nežinomų motyvų ir priežasčių siekęs sugriauti valdančiąją kairiojo centro koaliciją ir nesugebėjęs tai padaryti, dabar savo rankomis silpnina partiją, griauna mūsų vienybę. Puikiai suvokdami šių destruktyvių vadovybės veiksmų pasekmes mes nusprendėme patys palikti partiją“, – rašoma socialdemokratų parlamentarų pareiškime, kurį gavo BNS.

Šį pareiškimą pasirašė Gediminas Kirkilas, Algirdas Butkevičius, Juozas Bernatonis, Rimantė Šalaševičiūtė, Irena Šiaulienė, Andrius Palionis, Artūras Skardžius, Rimantas Sinkevičius. Tarp pasirašiusiųjų nrbuvo Antano Vinkaus pavardės, kuris taip pat buvo nepaklusęs partijos tarybos sprendimui trauktis iš koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tačiau vėliau šeštadienį partijos taryba pranešė, kad A. Vinkus šalinamas iš partijos. Už A. Vinkaus pašalinimą slaptai balsavo 124, prieš 38, 1 biuletenis negalaiojo.

G. Kirkilas BNS šeštadienį sakė, jog iš partijos pasitraukusieji toliau bus bendroje koalicijoje su „valstiečiais“. Klausiamas, ar frakcija keis pavadinimą, G. Kirkilas teigė, jog tai dar bus svarstoma.

„Nedarysime nieko, kad pakenktume socialdemokratų partijai“, – sakė G. Kirkilas.

BNS nuotr.

Apie pasitraukimą iš partijos pareiškusieji socialdemokratai teigia, jog atsisakydami narystės LSDP neišsižada socialdemokratinių vertybių ir neatsisveikina su partija, nes į ją tikisi sugrįžti po kelerių metų.

„Ir nebūdami partijoje toliau įgyvendinsime socialdemokratinę programą, toliau tarnausime valstybei ir Lietuvos žmonėms. Taip pat mes ketiname po dvejų metų sugrįžti į LSDP, jeigu mūsų partija išliks socialdemokratinė“, – rašoma pareiškime.

Pasitraukiantieji iš LSDP, kurių dauguma – šios partijos senbuviai ir buvę lyderiai, teigia esantys nepagrįstai kaltinami, kad sudarydami frakcijų koaliciją su „valstiečiais“ Seime pažeidė LSDP statutą. Jie kartoja išmėginę visas galimybes, kad būtų išvengta konflikto – siūlė memorandumą, vėliau kitus kompromisinius siūlymus, galiausiai – visų sprendimų moratoriumą.

„Pastarieji mėnesiai mums buvo labai sunkūs. Teko išgyventi naujos partijos vadovybės, konservatorių ir kitų dešiniųjų užgauliojimus bei patyčias. Mūsų ryžtingi ir atsakingi veiksmai, sutrukdę sukelti politinį chaosą ir užkirtę kelią dešiniųjų atėjimui į valdžią, buvo visaip menkinami. Deja, mes praradome ir dalies suklaidintų mūsų partijos bičiulių supratimą bei palaikymą“, – apgailestaują iš LSDP besitraukiantieji.

Socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį renkasi spręsti, ar šalinti iš partijos didžiąją dalį Seimo Socialdemokratų frakcijos narių, nepaklususiusių sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“.

Rugsėjo pabaigoje LSDP taryba priėmė sprendimą pasitraukti iš koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Tačiau prieš partijos tarybos valią rugsėjo pabaigoje devyni Seimo socialdemokratai balsavo už tai, kad būtų tęsiamas bendradarbiavimas su „valstiečiais“. Tokios pozicijos laikėsi J.Bernatonis, A. Vinkus, A. Skardžius, I. Šiaulienė, R. Šalaševičiūtė, A. Butkevičius, R. Sinkevičius, A.Palionis, G. Kirkilas.

Praėjusią savaitę posėdžiavusi LSDP Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad minėti parlamentarai pažeidė partijos statutą ir pasiūlė juos šalinti iš partijos. Iš partijos siūlomi šalinti parlamentarai raštu pateiktuose paaiškinimuose Etikos komisijai ginčijo LSDP tarybos sprendimo pasitraukti į opoziciją teisėtumą. 

Mesti iš partijos etikos sargai siūlė ir parlamentarą Mindaugą Bastį. Jis valią šlietis prie koalicijos su „valstiečiais“ buvo išreiškęs pasirašydamas po dviejų frakcijų koalicijos deklaracija. Tačiau savaitės pabaigoje M. Bastys, kuriam dėl įtartinų ryšių su Rusija parlamente pradėtas apkaltos procesas, atsiėmė savo parašą. Tad išmetimas iš partijos M. Basčiui turėtų nebegrėsti.

Seimo pirmininko pavaduotojas G. Kirkilas partijos tarybos išvakarėse ragino abiems pusėms susitarti dėl visų sprendimų moratoriumo. Partijos pirmininkas G. Paluckas savo ruožtu teigė, kad visiems anksčiau nepaklususiems frakcijos nariams ik šio penktadienio vakaro buvo sudaryta galimybė apsigalvoti ir pakeisti sprendimą, taip išvengiant siūlytų sankcijų.

Šiuo metu Socialdemokratų frakciją Seime sudaro 19 narių – 17 LSDP narių ir du prie frakcijos prisidėję „darbiečiai“.

Išmetus ar pasitraukus didesnei daliai narių LSDP frakcija skiltų. Būta prognozių, kad LSDP rizikuoja tapti neparlamentine partija, nes frakciją Seime pagal statutą gali sudaryti ne mažiau kaip septyni nariai. Tačiau G. Paluckas yra teigęs nesibaiminantis tokio scenarijaus.

Partijos tarybos valią trauktis į opoziciją pareiškė vykdysiantys šeši Seimo socialdemokratai: Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algirdas Sysas, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas ir Algimantas Salamakinas. Jei prie pastarųjų prisidėtų ir persigalvojęs M. Bastys, LSDP turėtų opozicinę frakciją Seime.

Be to, M. Basčiui atšaukus savo parašą, mažėja valdančiųjų gretos Seime. Po frakcijų susitarimo dėl bendradarbiavimo pasirašymo „valstiečiai“ formaliai skaičiuoja, kad daugumai priklauso visa 19 narių Socialdemokratų partijos frakcija, nors po sutartimi yra 11 frakcijos narių parašai, o savąjį atšaukus M. Basčiui – dešimt.

„Valstiečiai“ Seime turi 56 narių frakciją, taip pat partijai priklauso pagal Seimo statutą jokiai frakcijai nepriklausantis Viktoras Pranckietis. Dar koalicijai paramą deklaruoja du „darbiečiai“, ir su koaliciją prieš partijos valią remiančiais socialdemokratais bendras skaičius yra 69. Valdančiajai daugumai užsitikrinti būtinas 71 atstovas Seime.

BNS nuotr.

G. Paluckas regi epochos pabaigą, tačiau neįžvelgia dramos

Pasitraukus iš partijos aštuoniems ilgamečiams ir įtakingiems socialdemokratams, partijos pirmininkas G. Paluckas sako, jog tai reiškia tam tikros epochos pabaigą, tačiau – ne dramą.

„Šiandien mūsų bičiulių, turinčių milžinišką patirtį trisdešimt metų partinės narystės stažo, premjero pareigų už nugaros patirtį pasitraukimas taip pat simbolizuoja tam tikros epochos pabaigą. Tačiau aš niekada niekada nesutiksiu, kad demokratija galima žaisti, kad ja galima manipuliuoti, kad skyriai yra įkaitai partijos pirmininko nesusivokimo ar asmeninių interesų“, – partijos tarybos posėdyje šeštadienį sakė A. Paluckas.

Jis teigė esąs ne autokratas, kokiu buvo vadinamas, o demokratas. Ir tikino, jog šiuo metu demokratijos visoje partijoje gerokai daugiau nei būta iki šiol.

„Šiandien aš džiaugiuosi, kad frakcijos nariai priėmė tokį sprendimą, toks sprendimas, matyt, buvo galimas jau tada, kai Linas Linkevičius nesutikdamas su partijos nuomone priėmė tokį sprendimą (truktis iš partijos – red.). (...) Aš mokiausi iš geriausių – iš Algirdo Butkevičiaus, Gedimino Kirkilo, Juozo Bernatonio – politikos, politikos vadybos, intrigų. Norėčiau padėkoti už jų indėlį į mane asmeniškai ir daugelį iš mūsų. Taip, tai tam tikros epochos pabaiga, bet ginčuose ir gimdymo kančiose gimsta gražūs dalykai. Šiandien gimstame iš naujo“, – šeštadienį kalbėjo G. Paluckas.

„Kalbant apie ateitį nematau dramos. Situacija nėra tiek dramatiška kaip buvo mėginta parodyti. Atvirkščiai bendraudamas visuomenėje ir skyriuose jaučiau didelį palaikymą pokyčiams ir judėjimui į priekį“, – sakė G. Paluckas.

Jo teigimu, užsitęsusį vidinį konfliktą partijoje lėmė vienas epizodas – praeitų metų Seimo rinkimų LSDP kandidatų sąrašo formavimas, pažeidžiant demokratijos principus ir pirmą kartą atsisakant vidinio reitingavimo.

A. Vinkus taryboje perskaitė G. Palucko pirmtako buvusio partijos lyderio ekspremjero A. Butkevičiaus laišką, kuriame G. Paluckui, be kita ko, buvo priekaištaujama dėl dvigubų standartų.

A. Butkevičius klausė, kodėl primygtinai buvo spaudžiama trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau tuo pat metu nevengiama bendradarbiauti su visiškai priešingos ideologijos Liberalų sąjūdžiu Vilniaus mieste. G. Paluckas sostinėje užima vicemero pareigas, socialdemokratai tebėra koalicijoje su liberalais.