Lietuvoje

2017.10.13 23:41

Bus ribojamas vaistų įvežimas

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.13 23:41

Sveikatos apsaugos ministerija griežtina tvarką, pagal kurią vaistų asmeninėms reikmėms iš ne Europos Sąjungos šalių bus galima įsivežti kur kas mažiau nei iki šiol. Taip siekiama kovoti su nelegalia vaistų prekyba ir mažinti šešėlinę ekonomiką.

Jeigu ant prekystalių turguose vis dar matome vitaminų, papildų, kitokių nereceptinių vaistų iš Rusijos, Baltarusijos, Kinijos ir kitų ne Europos Sąjungos šalių, tai reiškia kad juos vis dar kažkas perka. Nors kalbinti žmonės vieningai mums teigė, kad vaistiniai preparatai turguose nepatikimi.

Muitinės departamento vadovas sako, kad nepatikimus vaistinius preparatus žmonės ne tik įsigyja turguose, bet dažnas naudojasi ir nelegalių internetinių svetainių, platinančių vaistus, vitaminus ar maisto papildus, paslaugomis.

Rugsėjį Lietuvos muitinės pareigūnai dalyvavo tarptautinėje operacijoje, kurios metu uždaryta pusketvirto tūkstančio nelegaliai vaistais prekiaujančių internetinių svetainių. Pasak muitininkų, prekyba neteisėtais vaistiniais preparatais auga ir Lietuvoje.

„2016 metais buvo apie 20 tūkst. atvejų sulaikymų, o 2017 m. vien per pirmą pusmetį jau buvo sulaikyta virš 40 tūkst. įvairių vaistinių preparatų. Tai – ženklus padidėjimas“, – sakė Muitinės departamento generalinis direktorius Arūnas Adomėnas.

Tad muitinės departamentas pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai asmeninėms reikmėms įsivežamų vaistų iš vadinamųjų trečiųjų šalių skaičių riboti griežčiau.

„Nuo lapkričio 1 d. galima bus įsivežti tik 10 pakuočių ir 1 kartą per mėnesį. O dabar vežk kiek nori, vaikščiok kiek nori, gali sau ir migruoti“, – pasakojo SAM Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

10 pakuočių vieną kartą galima bus parsisiųsti ir internetu. Jei gydymui reikėtų didesnio vaistų kiekio, asmuo privalės turėti gydytojo pažymą ir galės vežtis ar siųstis vaistų ne ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui. Sveikatos apsaugos ministerija įspėja, kad perkant vaistus iš internetinių parduotuvių pirmiausia reikia pasitikrinti ar vaistų platintojas legalus.

„Platintojai, kurie platina vaistus internetu, jeigu ES šalyse, turi turėti bendrą logotipą. Toks ženklelis yra internetiniame puslapyje, ir jį paspaudus atsidaro tos šalies kompetentingos institucijos puslapis ir surašytos visos tos įmonės, kurios turi leidimą platinti vaistus internetu. Jeigu tokio ženkliuko nėra, reiškia tai yra nelegalu, reiškia jūs galit įsigyti falsifikatą“, – teigė G. Krukienė.

Pasak muitininkų, daugiausiai nelegaliai įvežami indiški erekcijos sutrikimus gydantys vaistiniai preparatai ir psichotropiniai vaistai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.