Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.12 21:26

Su G. Palucku susitikęs J. Sabatauskas nežino, kurią socialdemokratų pusę pasirinkti

Liepa Želnienė, 15min.lt 2017.10.12 21:26

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas ketvirtadienį atvyko į Seimą susitikti su balsuojant dėl „frakcijų koalicijos“ sutarties vieninteliu susilaikiusiu Seimo socialdemokratu Juliumi Sabatausku. Po susitikimo J. Sabatauskas vis dar nebuvo apsisprendęs, kurią skylančios socialdemokratų frakcijos pusę jis palaiko.

J. Sabatauską į savo gretas priskaičiuoja ir socialdemokratų maištininkai, ir partijos tarybos sprendimo besilaikantys frakcijos nariai, kurie kitą savaitę galimai suburs atskirą Seimo frakciją.

Tačiau J. Sabatauskas kol kas sako neapsisprendęs, kurią pusę jis palaiko.

„Gyvenimas parodys“, – į klausimą, ar jis yra keturioliktas, ar septintas, atsakė Seimo narys.

Tačiau jis tikino, kad G. Paluckas to nė nebandė išsiaiškinti.

„To klausimo aš neišgirdau. Nebuvo aiškinamasi, ar aš esu keturioliktas, ar septintas“, – teigė J.Sabatauskas.

Jei J. Sabatauskas nutartų jungtis prie koaliciją norinčių išsaugoti socialdemokratų, tuomet ir jam, kaip kitiems dešimt frakcijos narių, grėstų pašalinimas iš partijos.

Tačiau J. Sabatauskas tikisi pergudrauti visus ir rasti tokį sprendimą, kuris būtų „optimalus“.

Anot jo, su partijos pirmininku buvo kalbama apie galimas išeitis iš susidariusios situacijos, tačiau kol kas kelias į kompromisą, pasak J. Sabatausko, nėra surastas.

„Mes esame kelyje“, – teigė politikas.

Jis tikino norėjęs asmeniškai susitikti su G. Palucku, todėl jie ir pasimatę tik dviese.

„Kodėl su manim? Tiesiog turbūt taip sutapo, kad ieškojau tiek aš, norėjau apie tai pasikalbėti, tiek pirmininkas. Išėjo taip, kad jis paskambino“, – pusantros valandos pasikalbėjęs su G. Palucku sakė parlamentaras.

Galiausiai pokalbį politikas nutraukė pasakęs, jog jaučia, kad viskas, ką pasakys, gali būti panaudota prieš jį.

Pats G. Paluckas tikino, kad su frakcijos nariais partijos pirmininkui kalbėtis yra normalu. Ketvirtadienį jis dar ketina susitikti su Juozu Oleku. Ar iki šeštadienio susitiks ir su nors vienu maištininku, G. Paluckas neatskleidė.

Tačiau jis neslėpė, kad bando įtikinti maištininkus pakeisti nuomonę ir laikytis partijos tarybos sprendimo.

„Mano tikslas pagrindinis yra įtikinti pakeisti nuomonę, nes yra tarybos sprendimas ir to sprendimo įgyvendinimas. Toks Statutas, dėl Dievo meilės, mes jį gi pasitvirtinome demokratiškai balsuodami. Tai mano toks yra pagrindinis tikslas, bet kiekvienas gali apsispręsti individualiai“, – sakė G. Paluckas.

G. Paluckas, BNS nuotr.

Šeštadienį Lietuvos socialdemokratų partijos taryba spręs, ar pritarti partijos Etikos ir procedūrų komisijos siūlymui šalinti iš partijos dešimt Seimo socialdemokratų, viena ar kita forma pritarusių „frakcijų koalicijos“ sutarčiai su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija.

Tuo tarpu sutartį pasirašiusieji sako, kad siekiant kompromiso reikėtų skelbti moratoriumą – tarybai nesirinkti šeštadienį, o maištininkams sustabdyti „frakcijų koalicijos“ sutarties galiojimą.

Tačiau partijos pirmininkui toks pasiūlymas neatrodo priimtinas. G. Paluckas tikina, kad pripažintiems pažeidus partijos Statutą partijos nariams dabar liko vienintelis būdas išvengti svarstymo partijos taryboje – iki tarybos atsiimti savo parašus po sutartimi su „valstiečiais“.

Trečiadienį būtent tokį sprendimą priėmė Seimo narys Mindaugas Bastys, taigi dabar partijos narių, pasirašiusių „frakcijų koalicijos“ sutartį, liko devyni, o tarybos sprendimui paklūstantys parlamentarai turi šansą suburti atskirą frakciją Seime.

Atsiėmęs parašą M. Bastys šeštadienį numatomame partijos tarybos posėdyje greičiausiai išvengs griežčiausios nuobaudos – pašalinimo ir partijos. Tiesa, tarybai vis tiek bus siūloma jį šalinti, tik tarybos nariai M. Basčio pažeidimą gali vertinti švelniau.

Šio parlamentaro dienos Seime, ko gero, vis tiek jau yra suskaičiuotos. Jei taip nutiks, socialdemokratų frakcijai teks ieškoti naujo gelbėtojo, mat M. Bastys yra išrinktas ne pagal sąrašą, o vienmandatėje. Tai reiškia, kad būtų skelbiami nauji rinkimai šioje apygardoje, kuriuos neaišku kas laimėtų.

Pavasarį politikui pradėta apkaltos procedūra dėl jo ryšių su Rusijos naudai veikiančiais asmenimis. Dabar apkaltos procesas persikėlęs į Konstitucinį Teismą. Jei šis nuspręs, kad M. Bastys nusipelnė netekti mandato, dėl to dar balsuos Seimas.

Tačiau balsavimo M. Bastys greičiausiai nelauktų ir Seimo mandato po Konstitucinio Tesimo išaiškinimo atsisakytų pats. Tuomet vienmandatėje apygardoje būtų skelbiami nauji rinkimai, o M. Bastys ir vėl juose dalyvautų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi