Lietuvoje

2017.10.12 12:39

Dėl daugiabučių administratorių atrankų kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir STT

LRT.lt 2017.10.12 12:39

Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacija dėl galimų korupcijos atvejų organizuojant daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių atrankas, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, teisėsaugos institucijų prašoma ištirti galimai korupcinius Vilniaus miesto savivaldybės veiksmus.

„Vilniaus miesto savivaldybė, paskelbusi apie visuotinę daugiabučių namų administratorių atranką, daugiabučių gyventojus įvėlė į neaiškius politinius žaidimus. Nors už šią veiklą atsakingi miesto politikai deklaruoja, kad dėl visuotinės atrankos gyventojai sulauks demokratijos šventės, iš tiesų tai labiau primena politinį cirką, organizuojamą už vilniečių pinigus“, – teigiama pranešime.

Pasak Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos prezidento Sigito Čirbos, jau dabar matoma, kad pats procesas yra neskaidrus ir pasmerktas žlugti, nes, jo teigimu, vyksta chaotiškai, nesilaikant procedūrų ir net pažeidžiant įstatymus.

„Ne visi gyventojai gauna biuletenius, dokumentus platina neaiškūs asmenys, savivaldybės atstovai skambinėja gyventojams ir klausinėja, kodėl jie pasirinko vieną, o ne kitą administratorių, ir kiti pažeidimai kelią rimtų abejonių atrankos skaidrumu. Nematome kito kelio, kaip tik kreiptis į Generalinę prokuratūrą bei STT su prašymu ištirti galimai nusikalstamus savivaldybės veiksmus“, – sako S. Čirba.

Jis įsitikinęs, kad masinė administratorių atranka nereikalinga nei gyventojams, nei šią veiklą vykdančioms įmonėms. Pasak asociacijos prezidento, tai įrodo ir faktas, jog gyventojai visiškai abejingi savivaldybės kvietimams dalyvauti viešuose susipažinimuose su administruojančiomis įmonėmis.

„Rugsėjo mėnesį savivaldybė surengė du susirinkimus, į kuriuos prisistatyti atvyko dvi dešimtys administratorių ir vos keletas gyventojų. Vadinasi, žmonėms tai visiškai neįdomu, jiems to nereikia“, akcentavo S. Čirba.

Būsto rūmų teisininkas Andrius Iškauskas, atstovaujantis daugiabučių namų savininkų interesus, priminė, kad į juos kreipiasi vis daugiau gyventojų su prašymais padėti apsiginti nuo Vilniaus savivaldybės neteisėtų veiksmų renkantis namo administratorių. Dėl to keletas bylų jau yra nagrinėjamos teisme.

S. Čirba, BNS nuotr.

„Iki šios dienos į mus kreipėsi jau 15 namų atstovai, kurie prašo ginti jų interesus prieš Vilniaus miesto savivaldybę. Gyventojai nesupranta, kodėl jie negali laisva valia pasirinkti norimo administratoriaus ir yra verčiami dalyvauti masinėje atrankoje. Nesvarbu, kad namo dauguma surenka parašus ir patys pasirenka pastato prižiūrėtoją, savivaldybės tarnautojai spjauna į žmonių valią ir prašymų neregistruoja. Esą ne gyventojai, o valdininkai geriau žino, kaip reikia pasirinkti daugiabučio administratorių, nors Konstitucija aiškiai sako, kad teisė į nuosavybę Lietuvoje neliečiama“, konstatavo A. Iškauskas.

Teigiama, kad vykdydama masinę administratorių atranką Vilniaus savivaldybė siekia ne padėti gyventojams, bet proteguoja savo valdomą įmonę „Grinda“, kuriai toliau aktyviai ruošiamas kelias pradėti veiklą šioje rinkoje, ir nors Konkurencijos taryba dar vasarą rekomendavo savivaldybei išbraukti „Grindą“ iš administratorių sąrašo, valdininkai atsisakė tai padaryti. Be to, įmonės valdyba palaimino naują „Grindos“ struktūrą, kurioje net 49 etatai skirti daugiabučių priežiūros padaliniui. Šis faktas, rašoma pranešime, liudija, kad ilgai už nosies Konkurencijos tarybą vedžiojusi savivaldybės įmonė apsisprendė įsitvirtinti daugiabučių administravimo rinkoje.

Dar daugiau, teigiama pranešime – dabar jau buvęs Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas ir „Grindos“ valdybos pirmininkas Arvydas Darulis viešai pareiškė, jog nepaisys Konkurencijos tarybos išvadų ir sieks, kad „Grinda“ administruotų daugiabučius namus.

„Spalio pradžioje radijo laidoje A. Darulis tiesiai šviesiai pasakė, kad jei gyventojai nedalyvaus masinėje atrankoje ir nepasirinks namo administratoriaus, savivaldybė tokiems namams paskirs savo valdomą įmonę „Grinda“. Po tokio savivaldybės tarnautojo pareiškimo tampa aišku, jog masinė atranka, kuriai gyventojai yra abejingi, reikalinga tik tam, kad į sveiką administravimo rinką ateitų savivaldybės valdoma įmonė. Matyt, kai kuriems politikams labai to reikia, nes „Grindoje“ jau dabar yra įdarbinti žmonės, priklausantys artimam sostinės politikų ratui“, sako A. Iškauskas.  

Būsto rūmų teisininkas apgailestavo, kad masinės administratorių atrankos chaosas užgrius naujus sostinės savivaldybės vadovus, nes šį procesą inicijavę vicemeras Valdas Benkunskas ir A. Darulis šią savaitę buvo atleisti iš užimamų pareigų.

„Viliuosi, kad naujai paskirta savivaldybės vicemerė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas principingai įvertins buvusių politikų sukeltą chaosą ir ištaisys jų klaidas. Taip pat tikiu, kad renkantis administratorius bus atsižvelgta į gyventojų nuomonę, kuri šiuo metu yra ciniškai ignoruojama“, teigė A. Iškauskas.