Lietuvoje

2017.10.11 14:53

Gyvsidabriu užterštame teisme dirbusiems teisininkams valstybė turės atlyginti neturtinę žalą

BNS2017.10.11 14:53

Širvintų rajono apylinkės teismas trečiadienį nusprendė priteisti neturtinę žalą gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme dirbusiems teisininkams.

Po 1,5 tūkst. eurų neturtinės žalos priteista 17 teismo darbuotojų – iš viso 25 tūkst. 500 eurų. Žalos atlyginimas priteistas ir aštuoniems kitiems teisininkams, kiekvienam – individuali suma.

Žalą, jei sprendimas įsiteisės, turės atlyginti vyriausybė, nes byloje ieškinys pareikštas valstybei, kuriai atstovauja vyriausybė.

„Ieškinys patenkintas iš dalies. Teismas įvertino, kad tai buvo toksiška, pavojinga medžiaga, suprantama, kad žmonės išsigando, o teismas iki šiol izoliuotas ir uždarytas. Žmonės, buvę toje patalpoje, išsigando ir jautė nerimą“, – BNS sakė sprendimą priėmusi teisėja Irina Serafin.

Pasak I. Serafin, priimant sprendimą buvo vertinamos medikų ir mokslininkų pateiktos išvados, kuriose, pasak teisėjos, kategoriškai pasakyta, kad apsinuodijimu gyvsidabriu nenustatyta.

Sprendimas nėra galutinis ir per mėnesį gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui.

„Dideliame mūšyje yra pasiekta mažytė mažytė pergalė. Teismas vis dėlto pripažino, kad valstybė neatliko visko, kas jai privalu ir neužtikrino saugių darbo sąlygų darbuotojams. Įvertinę teismo argumentus, mes spręsime, ką daryti toliau – ar tenkintis tuo, kas priteista, ar skųsti apeliacine tvarka. Teismas pripažino, kad valstybė neatliko, ką privalo“, – BNS sakė ieškovų advokatas Gintaras Černiauskas.

Pasak jo, gyvsidabris teisme galėjo būti dešimt metų, nes darbuotojai jautė panašius simptomus, nukentėjusiųjų gali būti kur kas daugiau, nei buvo pareiškusių ieškinį. Pasak advokato G. Černiausko, yra du vaikų apsigimimo atvejai nedideliame teismo kolektyve.

Šioje byloje 32 teisininkai, anksčiau dirbę gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme, reikalavo turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

Tarp ieškovų – Ukmergės prokurorai, teisėjas, teismo tarnautojai, advokatai. Šiame teisme anksčiau dirbo ir dabartinis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, tačiau jis į teismą nesikreipė.

„Tai buvo teroristinis aktas, nukreiptas prieš grupę žmonių, teisme juk lankėsi daugybė žmonių. Daugybę metų nuodijama“, – BNS sakė ieškovams atstovavęs advokatas G. Černiauskas.

Kiekvienas ieškovų reikalavo priteisti nuo 50 iki 200 tūkst. eurų.

2012 metų gruodį ir 2013 metų pradžioje tuometiniame Ukmergės teismo pastate ugniagesiai gelbėtojai surinko apie tris kilogramus gyvsidabrio.

BNS nuotr. Kaip skelbta, į sienas įsigėrusių nuodingų gyvsidabrio garų koncentracija leistiną normą viršijo tūkstančius kartų. Teisininkai jautė metalo skonį burnoje, o išėjus atostogauti, šio negalavimo nebelikdavo. Ukmergės teisme gyvsidabrio rasta ir anksčiau, 2003 metais. Jo aptikta gėlių vazonuose ir kitose vietose. Tąkart ugniagesiai surinko pavojingą metalą, tačiau niekas neįtarė, kad teismo patalpose paslėpta daug daugiau gyvsidabrio, nei buvo surinkta. Ieškovai skundžiasi, kad 2003 ir 2012 metais buvusiose Ukmergės rajono apylinkės teismo patalpose radus gyvsidabrio, valstybė ir atsakingi pareigūnai laiku ir tinkamai neatliko savo pareigų, nesiėmė būtinų veiksmų – nebuvo laiku uždarytos teismo patalpos, užnuodytose patalpose leista dirbti ir 2003 metais pirmą kartą aptikus gyvsidabrio, ir 2012 metų pabaigoje. Gyvsidabris buvo aptiktas teismo pastate montuojant signalizaciją – pragręžus skylę, jis ėmė tekėti. Gyvsidabris yra nuodingas žmogaus sveikatai. Patekęs į organizmą, jis kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse, kauluose ir trikdo organų funkcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.