Lietuvoje

2017.10.10 16:05

Kas 37 sekundes miršta po žmogų: didžiausia ligos rizika – darbe ir skrydžiuose

Kas 37 sekundes nuo trombozės pasaulyje miršta žmogus. Tai yra 2 kartus daugiau nei nuo krūties, prostatos vėžio, AIDS ir eismo įvykių kartu sudėjus. Dėl šio sutrikimo į gydytojus kreipiasi vis jaunesni žmonės, dažniausiai – dirbantys sėdimą darbą, VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir Angiologijos centro vadovas prof. habil. dr. Audrius Aidietis.

„Keičiasi mūsų gyvenimo stilius. Labai daug žmonių turi sėdimą darbo vietą. [...] Biurų darbuotojai, kurie dirba prie kompiuterių arba sėdimą darbą, neatsistoję sėdi 3 valandas. O rekomendacija truputį prasieiti, pasimankštinti yra kas 45 minutes“, – pabrėžia A. Aidietis. Pasak jo, tokie veiksmai gerokai sumažina trombozės riziką. 

Trombozė išsivystyti gali tada, kai sulėtėja kraujotaka, įvyksta vidinio kraujagyslės sluoksnio – endotelio – pažeidimas, suaktyvėja krešumo sistema. Tai yra trys sąlygos ir jeigu jos visos atsiranda vienu metu, yra labai padidėjusi trombozės rizika. 

Kaip iliustravo gydytojas, jei pavyzdžiui, skrendate lėktuvu ir skrydis užsitęsia 6–7 valandas, taip pat labai padidėja trombozės rizika, tad ir lėktuve reikėtų prasimankštinti.

Spalio 13 dieną minima Pasaulinė trombozės diena.

Plačiau apie šią ligą – pokalbio įraše.