Lietuvoje

2017.10.09 13:30

Patarė, kaip išvengti piktnaudžiavimo teise: yra trys pagrindiniai kriterijai

Pradėti piktnaudžiauti teise yra gana paprasta, o norint to išvengti, reikėtų laikytis vos trijų pagrindinių kriterijų, teigia Vilniaus universiteto teisės fakulteto docentas, advokatas dr. Laurynas Didžiulis.

„Yra bendrasis draudimas piktnaudžiauti savo teisėmis – jas įgyvendinti ne siekiant apginti kažkokius įstatymo interesus, pavyzdžiui, gyvybę, nuosavybę, verslo interesus, bet kai stengiamasi pakenkti kitam asmeniui, sukelti jam žalos. Kai teisė yra įgyvendinama priešingai jos socialinei paskirčiai, tai pagal Konstitucija yra piktnaudžiavimas teise“, – apibendrina dr. L. Didžiulis, pridėdamas, kad vienas geriausių to pavyzdžių – „noras „patampyti“ kitą asmenį po teismus“.

Tiesa, riba nėra itin ryški. Pavyzdžiui, jei ieškovas siekia azartiškai ginti savo teisę, tai dažnai, anot specialisto, nelaikoma piktnaudžiavimu teise.

„Tai yra rungimosi principas. Sakoma, kad abi pusės turi būti iniciatyvios“, – teigia pašnekovas ir prideda, kad norint išvengti piktnaudžiavimo teise, „reikia elgtis sąžiningai, protingai ir teisingai“.

Daugiau – įraše.