Lietuvoje

2012.07.04 08:42

Šunų paplūdimiai pajūryje – tik svajonė

Poilsiauti prie jūros su šunimis negalima ir nežinia, ar kada nors nuo paplūdimių prieigų bus nuimti draudžiamieji ženklai. Įrengti specialius paplūdimius žmonėms su gyvūnais draudžia higienos normos.

Poilsiauti prie jūros su šunimis negalima ir nežinia, ar kada nors nuo paplūdimių prieigų bus nuimti draudžiamieji ženklai. Įrengti specialius paplūdimius žmonėms su gyvūnais draudžia higienos normos.

Paplūdimių prižiūrėtojai ir gelbėtojai, be savo tiesioginių pareigų, vasarą priversti iš pajūrio gainioti žmones su šunimis. Su vaikais į paplūdimius atėjusios šeimos dejuoja, kad šunys gąsdina mažuosius ir teršia išmatomis smėlį.

Šunų mylėtojai atkerta, kad mielai keliautų į specialias zonas su konteineriais išmatoms, bet tokių teritorijų nėra.

Pagal Klaipėdos, Neringos ir Palangos savivaldybių patvirtintas taisykles paplūdimiuose vedžioti ir maudyti šunis draudžiama nuo balandžio 1-osios iki rugsėjo 30 dienos. Klaipėdoje už tokį pažeidimą numatytos 200 litų baudos.

Neringos savivaldybės gydytoja Virginija Gedžiuvienė teigė, kad įteisinti gyvūnų paplūdimių kol kas nėra galimybės.

Mat 2007 metais sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos paplūdimių ir jų maudyklių vandens kokybės higienos normos, pagal kurias į pajūrį vestis šunis ir kitus gyvūnus griežtai draudžiama. Todėl savivaldybės negali savo nuožiūra įrengti tokių zonų.

Šunų augintojai stebisi: atsirado vietos moterų, vyrų, nuogalių paplūdimiams, o į žmones su augintiniais numojama ranka.

Juo labiau kad Klaipėdoje už bute laikomą šunį reikia mokėti penkių litų mokestį kas mėnesį. Iš tų pinigų būtų galima ne tik pastatyti konteinerius išmatoms, bet ir laipynes gyvūnams ar kitokių atributų.

„Nieko nepadarysi, paplūdimys – vieša vieta, einant čia reikia pagalvoti, kur palikti savo augintinį. Svarbu, kad jis nepridarytų bėdos kitiems, neužterštų smėlio ir nesusargdintų vaikų. Kita vertus, kažin ar visada tie šunys nori kaitintis saulėje. Pati ilgą laiką turėjau šunį ir manau, kad ne visada”, – sakė V. Gedžiuvienė.

Klaipėdoje prieš keletą metų buvo svarstoma idėja įrengti šunų paplūdimį Melnragėje, šalia šiaurinio molo, tačiau sumanymas liko neįgyvendintas. Ir dabar ši vieta tiktų keturkojams – po žiemos audrų pajūris čia nuniokotas ir netvarkomas, užverstas statinių nuolaužomis.

Vienintelė išeitis savivaldybėms – kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad būtų pakeistos dabar galiojančios higienos normos.

Užkrėstame smėlyje – ligų sukėlėjai

Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistų teigimu, gyvūnų išmatomis užterštas smėlis gali sukelti pavojingą ligą toksokarozę, mat su išmatomis platinamos ir parazitinių kirmėlių lervos, kurios žaloja įvairius gyvybiškai svarbius žmogaus organus. Šiai ligai mažiau atsparūs vaikai.

Šiltuoju metų laiku tokių ligų gerokai padaugėja. Kasmet Lietuvoje apie 100 žmonių suserga toksokaroze.

Toksokarozės požymiai: karščiavimas, kvėpavimo sutrikimas, skrandžio skausmas, regos sutrikimai, akių skausmas ar paraudimas.

Įrengta dušo kabina šunims

Kai kuriose Europos šalyse įrengti specialūs paplūdimiai žmonėms su augintiniais.

Pernai Italijoje, Mudžos mieste netoli Triesto, atidarytas šunims skirtas paplūdimys „Fido Lido“. Jo plotas – apie 6 hektarus. Be tradicinės infrastruktūros – vaikų žaidimų aikštelių, persirengimo kabinų, poilsio vietų su stalais ir suoliukais, jame įrengti pasivaikščiojimo takeliai ir dušo kabinos šunims. Jiems maudytis atitverta speciali zona.

Paplūdimyje veikia ir šunų kirpykla, maisto ir žaislų parduotuvė, taip pat veterinarijos tarnyba.