Lietuvoje

2013.06.01 09:15

Į miesto paplūdimius – desantas iš rajonų

Upė arba ežeras, krepšinio, tinklinio, vaikų žaidimo aikštelės, futbolo vartai, žolė, smėlis, suoliukai, staleliai, pavėsinės. Sostinės paplūdimiuose trūksta tik jūros.

Upė arba ežeras, krepšinio, tinklinio, vaikų žaidimo aikštelės, futbolo vartai, žolė, smėlis, suoliukai, staleliai, pavėsinės. Sostinės paplūdimiuose trūksta tik jūros.

Suvažiuoja iš kitų rajonų

Nors oficialus vasaros sezonas prasidės tik šį savaitgalį – birželio 1-ąją, pagrindiniuose miesto paplūdimiuose – Žaliųjų ežerų, Valakampių I ir II, Šilo, Žirmūnų ir Salotės – miestiečiai laisvalaikį leidžia jau kelias savaites. Savaitgaliais, poilsiautojų tvirtinimu, paplūdimiai sausakimši, bet ir darbo dienomis čia netrūksta jaunimo, mamų su vaikais, garbaus amžiaus žmonių.

Vieni medžio paunksnėje ant suolelio skaito laikraštį ar knygą, kiti – ypač vaikai – pliuškenasi vandenyje ir choru tvirtina, kad jis jau pakankamai šiltas, mamoms tai puikus laikas popietes su mažaisiais leisti ne tarp keturių sienų, o gamtoje. Net ir dieną jaunimas mušinėja kamuolį tinklinio aikštelėse arba tiesiog mėgaujasi vėlyvo pavasario saule.

Į paplūdimius net ir paprastą darbo dieną užsuka ne tik greta jų gyvenantys vilniečiai, bet nesibodi atvykti ir gyvenantys kituose rajonuose.

„Dažnai čia atvažiuoju su vaiku darbo dienomis, tada labai ramu, žmonių nedaug“, – sakė Valakampių II paplūdimyje sutikta iš Naujininkų čia atvažiuojanti Lina su savo mažyliu.

Pilaitėje esančiame Salotės paplūdimyje sutikta ponia Nijolė teigė čia atvykstanti gana dažnai tiek savaitgaliais, tiek darbo dienomis viešuoju transportu iš Šeškinės. Moteris teigė vertinanti poilsį gamtoje ir naudojasi galimybe pabėgti iš miesto.

Maudytis nebijo

Visuose miesto paplūdimiuose vanduo yra tinkamas maudytis, o norinčių atsigaivinti negąsdina dar ne itin sušilęs atgaivos šaltinis.

„Na, kai praėjusiais metais paskelbė, kad šis vanduo yra švarus ir galima maudytis, tai baimės neturiu – leidžiu jame pliuškentis vaikams“, – sakė Salotės paplūdimyje popietę leidžianti Renata su vaikais.

Tačiau moteris pridūrė, kad prieš trejus ar ketverius metus nuo šio ežero vandens ir vaikai, ir suaugusieji šeimoje buvo išberti.

„Buvo aišku, kad nuo vandens. Tąkart buvo neramu, bet maudėmės praėjusiais – viskas buvo gerai, maudomės ir dabar“, – pasakojo vilnietė.

Į vandenį drąsiai lenda ir kituose miesto paplūdimiuose laiką leidžiantys vilniečiai. Poilsio zonoje prie Žaliųjų ežerų esantis didelis lieptas labai mėgstamas jaunimo. Ten ir deginimosi vieta, ir puiki pramoga šokinėti į vandenį. Tiesa, Valakampių paplūdimiuose besimaudančių matyti neteko, esą dar nėra taip šilta, kaip teigė Valakampių I paplūdimyje sutikta Arūna.

Šiukšlės kartais pamirštamos

Darbo dienomis poilsiautojų nedaug, taigi ir paplūdimių aplinka atrodo gana gerai – švaru, tvarkinga. Šiukšliadėžių užtektinai visur, tik, kaip sakė patys ten laiką leidžiantys žmonės, savaitgalį čia suplūsta daug jaunimo, mėgstančio ir palėbauti, išgerti, paskui žolėje galima aptikti ir stiklo šukių, ir alaus butelių kamštelių.

„Savaitgaliais čia būna daug žmonių, šiukšlės tvarkomos, bet kartais tikrai atrodo, kad jau savaitę jų niekas neišveža“, – apie Salotės paplūdimį sakė Renata.

Ne tik vasarą, bet kartais ir žiemą į Valakampių II paplūdimį užsukančią Liną stebino čia buvęs šiukšlynas šaltuoju metų laiku.

„Buvo labai daug šiukšlių, o kiek dar jų išlindo nutirpus sniegui. Na, dabar jau matyti, kad viską sutvarkė, išvežė“, – apmaudo dėl tvarkos nesilaikančių poilsiautojų neslėpė Lina.

Gelbėtojams darbo nedaug

Kai kurie jau nuo gegužės 24-osios pradėję dirbti miesto paplūdimių gelbėtojai darbo pertekliumi nesiskundžia. Vyrai džiaugėsi, kad visa laimė, jog nelaimingų nutikimų ne tiek jau daug.

Septynerius metus poilsiavietėje prie Žaliųjų ežerų gelbėtoju dirbantis Rolandas sakė, kad poilsiautojai čia, kaip ir visur, itin dideliu paklusnumu nepasižymi, būna visko, bet skenduolių traukti neteko.

Kad prasidedantis paplūdimių sezonas dar ramus, džiaugėsi ir Salotės bei Valakampių I paplūdimio gelbėtojai.

„Ne, šiemet skęstančių dar nebuvo. Praėjusiais metais teko gelbėti dvylika tokių“, – sakė Salotės paplūdimį sergstintis Vladimiras Nikitinas.

Šiomis dienomis dviejų gelbėtojų stebimas tik Valakampių I paplūdimys, gelbėtojo postas II paplūdimyje kol kas tuščias.

„Birželio 1 d. atidaromas sezonas, tada ir ten pradės budėti gelbėtojai“, – sakė ką tik iš valties išlipęs Valakampių I paplūdimyje dirbantis gelbėtojas Denisas.

Beje, Deniso pastebėjimu, tėvams derėtų sutelkti didesnį dėmesį į savo mažamečius ir nepalikti jų vienų prie vandens telkinių.

„Praėjusiais metais teko vieną kitą traukti iš vandens. Ne skendo, bet jau niurktelėjo tėvų neprižiūrimi“, – pasakojo gelbėtojas.

Tualetai šaukiasi švaros

Didelių skundų iš poilsiautojų išgirsti neteko. Žinoma, menkas džiaugsmas, kai atvyksti pailsėti nuo miesto šurmulio, o čia tau panosėje vyksta statybos. Kol nebus baigtas statyti meno inkubatorius prie Valakampių II paplūdimio, ten poilsiaujantys šventa gamtos ramybe mėgautis negalės.

Ir viešieji tualetai šaukte šaukiasi švaros kvapo. Dar tarybinius laikus menančiuose statiniuose lankytis be avalynės nerekomenduojama.

Kam rūpi tualetai, o kam smėlis. Vienas pusnuogis Valakampių I paplūdimyje ant suolelio gulintis garbaus amžiaus vyras ne itin piktai, bet vis dėlto reiškė nepasitenkinimą paplūdimio smėliu.

„Praėjusiais metais smėlis čia buvo labai prastas – sušlapęs jis virsdavo praktiškai moliu. Šiemet jau kur kas geresnio atvežė, bet kad mažai. Štai ten prie varlinyko vaikams smėlio beveik nėra“, – ranka mostelėjo rusiškai kalbantis vyriškis.

Iš pažiūros čia pakanka ir žolės, ir smėlio, bet štai prie ko prikibti turintis poilsiautojas mano kitaip.

„Smėlio mažai, o žolėje daug erkių, todėl ir guliu ant suoliuko“, – šypseną savo pastabomis aplinkiniams kėlė poilsiautojas.